hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Svájc is nehezítené a külföldiek munkavállalását

  • lapszemle

Svájcban jobboldali kezdeményezésre a bevándorlók létszámának korlátozásáról tartanak hamarosan népszavazást, üzleti vezetők azonban arra figyelmeztetnek: a bevándorlók nélkül komoly bajba kerülhet a svájci ipar - írja a privátbankár.hu.

A bevándorlás kérdése nem csak Nagy-Britanniában van napirenden: Svájcban a jobboldali Svájci Néppárt (SVP) régóta a bevándorlási hullámot okolja a növekvő bérleti díjakért, túlzsúfolt tömegközlekedési járatokért és növekvő bűnözésért. A párt kezdeményezésére február 9-én népszavazást tartanak a tömeges bevándorlás korlátozása érdekében.

Ki fog akkor órákat gyártani?

Svájci üzleti körök azonban arra biztatják a lakosságot: utasítsák el a kezdeményezést - úgy látják ugyanis, hogy a bevándorlás korlátozásával komoly hiány lépne fel a képzett munkaerőből, ami a svájci cégek versenyképességét rontaná.

A Reuters beszámolója szerint a 12 svájci nagyvállalat vezetői egyebek mellett a gépiparból, az óraiparból, az IT-szektorból és a turisztikai iparból üzentek: a szabad munkaerőáramlás megakadályozása romboló hatású lenne a munkaerőpiacra is, mivel az innovatív vállalkozások nagyban függnek a speciális képesítésű munkaerőtől.

A svájci gyógyszeripar számára a népszavazás kulcskérdés lehet, a dolgozók 45 százaléka ugyanis az EU tagországaiból érkezik, míg a hotel-szektor alkalmazottainak 40 százaléka külföldi. A Reuters arra is felhívja a figyelmet: az EU Svájc legnagyobb kereskedelmi partnere - ha Svájc kvótákat állít fel, előfordulhat, hogy az ország kétoldalú egyezményeit is újra kell gondolni.

Azzal van baj, aki csak a segélyért költözik

Bár Svájc nem tagja az Európai Uniónak, bevándorlási politikáját az EU személyek szabad mozgásával kapcsolatos irányelvéhez igazítja; jelenleg az unión kívülről érkező állampolgárok számát korlátozzák, a februári népszavazás viszont az uniós állampolgárok számára is éves kvótát határozna meg.

Európa-szerte aggódnak a politikusok amiatt, hogy januártól Románia és Bulgária állampolgárai is teljes hozzáférést kapnak az uniós munkaerőpiachoz, a legtöbbet Nagy-Britanniában foglalkoznak a kérdéssel, ami az országban tömegesen élő és dolgozó magyarok miatt itthon is fontos kérdés. Leginkább nem a munkát vállalókkal, hanem a "jóléti turistákkal" van problémája a fogadó országoknak: ők azok a potyautasok, akik a saját hazájukban meglévőnél jóval magasabb összegű szociális ellátás, és nem pedig a munkalehetőség reményében költöznek a gazdagabb országokba - olvasható a privátbankár.hu portálon.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őcsg tárgyi eszköz értékesítése

Lepsényi Mária

adószakértő

Egyéni vállalkozás megszűnése

Lepsényi Mária

adószakértő

Átalányadózó családi kedvezménye

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink