adozona.hu
Svájc is nehezítené a külföldiek munkavállalását
//adozona.hu/altalanos/Svajc_is_nehezitene_a_kulfoldiek_munkavalla_MI617I
Svájc is nehezítené a külföldiek munkavállalását
Svájcban jobboldali kezdeményezésre a bevándorlók létszámának korlátozásáról tartanak hamarosan népszavazást, üzleti vezetők azonban arra figyelmeztetnek: a bevándorlók nélkül komoly bajba kerülhet a svájci ipar - írja a privátbankár.hu.
A bevándorlás kérdése nem csak Nagy-Britanniában van napirenden: Svájcban a jobboldali Svájci Néppárt (SVP) régóta a bevándorlási hullámot okolja a növekvő bérleti díjakért, túlzsúfolt tömegközlekedési járatokért és növekvő bűnözésért. A párt kezdeményezésére február 9-én népszavazást tartanak a tömeges bevándorlás korlátozása érdekében.
Ki fog akkor órákat gyártani?
Svájci üzleti körök azonban arra biztatják a lakosságot: utasítsák el a kezdeményezést - úgy látják ugyanis, hogy a bevándorlás korlátozásával komoly hiány lépne fel a képzett munkaerőből, ami a svájci cégek versenyképességét rontaná.
A Reuters beszámolója szerint a 12 svájci nagyvállalat vezetői egyebek mellett a gépiparból, az óraiparból, az IT-szektorból és a turisztikai iparból üzentek: a szabad munkaerőáramlás megakadályozása romboló hatású lenne a munkaerőpiacra is, mivel az innovatív vállalkozások nagyban függnek a speciális képesítésű munkaerőtől.
A svájci gyógyszeripar számára a népszavazás kulcskérdés lehet, a dolgozók 45 százaléka ugyanis az EU tagországaiból érkezik, míg a hotel-szektor alkalmazottainak 40 százaléka külföldi. A Reuters arra is felhívja a figyelmet: az EU Svájc legnagyobb kereskedelmi partnere - ha Svájc kvótákat állít fel, előfordulhat, hogy az ország kétoldalú egyezményeit is újra kell gondolni.
Azzal van baj, aki csak a segélyért költözik
Bár Svájc nem tagja az Európai Uniónak, bevándorlási politikáját az EU személyek szabad mozgásával kapcsolatos irányelvéhez igazítja; jelenleg az unión kívülről érkező állampolgárok számát korlátozzák, a februári népszavazás viszont az uniós állampolgárok számára is éves kvótát határozna meg.
Európa-szerte aggódnak a politikusok amiatt, hogy januártól Románia és Bulgária állampolgárai is teljes hozzáférést kapnak az uniós munkaerőpiachoz, a legtöbbet Nagy-Britanniában foglalkoznak a kérdéssel, ami az országban tömegesen élő és dolgozó magyarok miatt itthon is fontos kérdés. Leginkább nem a munkát vállalókkal, hanem a "jóléti turistákkal" van problémája a fogadó országoknak: ők azok a potyautasok, akik a saját hazájukban meglévőnél jóval magasabb összegű szociális ellátás, és nem pedig a munkalehetőség reményében költöznek a gazdagabb országokba - olvasható a privátbankár.hu portálon.
Hozzászólások (0)