adozona.hu
Study tour - így kell elszámolni a költségeket
//adozona.hu/altalanos/Study_tour__igy_kell_elszamolni_a_koltsegek_SJ0C9H
Study tour - így kell elszámolni a költségeket
Egy cég utazásszervezéssel és utazás közvetítéssel foglalkozik Magyarországon. Interneten értékesíti a szállodákat. Amikor egy új idegenforgalmi hellyel felveszik a kapcsolatot, valaki a cégtől " Study tour"-on rövid ideig az adott helyen tartózkodik. Az ilyen jellegű költségeknek milyen adóvonzata van? Visszaigényelhető-e az áfa, illetve egyéb juttatásként adózik-e? Olvasónk kérdésére szakértőnk, Verbai Tamás válaszolt.
A szakértő először is felhívta a kérdező figyelmét arra, hogy a kérdésben szereplő problémára csak a tényállás teljeskörű ismerete mellett adható egzakt válasz.
Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (áfatv.) 120. § a) pontja szerint abban a mértékben, amilyen mértékben az adóalany - ilyen minőségében - a terméket, szolgáltatást adóköteles termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása érdekében használja, egyéb módon hasznosítja, jogosult arra, hogy az általa fizetendő adóból levonja azt az adót, amelyet termék beszerzéséhez, szolgáltatás igénybevételéhez kapcsolódóan egy másik adóalany - ideértve az Eva. hatálya alá tartozó személyt, szervezetet is - rá áthárított.
Az áfatv. 124. § (2) bekezdésének g) pontja alapján a 120. és 121. §-tól függetlenül nem vonható le a vendéglátóipari szolgáltatást terhelő előzetesen felszámított adó.
A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (szjatv.) 7. § (1) bekezdésének g) és q) pontjai kimondják, hogy a jövedelem kiszámításánál nem kell figyelembe venni a magánszemélynek adott olyan összeget (utalvány értékét) - ideértve hivatali, üzleti utazás esetén az utazásra, a szállás díjára, külföldi kiküldetés esetén az utazásra, a szállás díjára szolgáló összeget is -, amellyel szemben a magánszemély a juttató részére közvetlenül köteles bizonylattal elszámolni, vagy - ha a kiadást a magánszemély előlegezi meg - ezt a juttató utólag, bizonylattal történő elszámolás alapján a magánszemélynek megtéríti azzal, hogy ez a rendelkezés egyébként nem alkalmazható olyan kiadások esetén, amelyeket e törvény nem ismer el a magánszemélynél költségnek; valamint a hivatali, üzleti utazáshoz kapcsolódó utazási jegy ellenértékét, ideértve a szokásosan a jegy árában felszámított étkezés ellenértékét is, továbbá a hivatali, üzleti utazáshoz kapcsolódó szállás ellenértékét, ideértve a szokásosan a szálláshely árában felszámított reggeli étkezés ellenértékét is.
A fentiekben ismertetett jogszabályi rendelkezések alapján tehát amennyiben a „Study tour” által igénybe vett kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás valamint a cég adóköteles gazdasági tevékenysége között azonnali és közvetlen kapcsolat fennáll, vagyis azt a társaság adóköteles termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása érdekében használja, akkor jogosult az ezen szolgáltatásra felszámított adó levonásba helyezésére – és annak egyéb törvényi feltételei fennállása esetében – visszaigénylésére. Megjegyzendő ugyanakkor, hogy amennyiben a „Study tour” olyan vendéglátóipari szolgáltatást vesz igénybe, amit nem tartalmaz a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás ellenértéke (nincs benne a szoba árában), akkor ennek (például étteremben történő fogyasztás) áfáját nem jogosult levonásba helyezni a cég (ugyanakkor a vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségként elszámolható a számla).
A „Study tour” mint magánszemély (vagy a cég mint kifizető) szemszögéből vizsgálva a tényállás – figyelemmel az szjatv. idézett rendelkezésére – az általa igénybe vett és – általunk vélelmezetten a cég által elő-/utófinanszírozott – szolgáltatások ára, mint a hivatali, üzleti utazáshoz kapcsolódó szállás ellenértéke nem minősülnek adóköteles juttatásnak.
Hozzászólások (0)