hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Rendkívüli szigorítás várható a jegybanktól

  • MTI

A jelentős forintgyengülés miatt a Magyar Nemzeti Bank várhatóan rendkívüli lépésre kényszerül, erre jó alkalom lehet a monetáris tanács kedden esedékes, nem kamatdöntő ülése Németh Dávid, a K&H Bank Zrt. vezető makrogazdasági elemzője szerint.

Az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében azt írta: a forint értékvesztése miatt szinte biztosan módosítani fognak kedden a monetáris feltételeken. Ugyanakkor megjegyezte, hogy rendkívüli kamatdöntő ülést bármikor összehívhat a jegybank, így akár hétfőn is sor kerülhet erre.

A döntés a szakértő szerint  az alapkamat emelés és a kamatfolyosó eltolása lehet. Az előbbi a jelenleg 3,4 százalékról akár 100-200 bázisponttral is nőhet, és hasonló mértékkel emelhetik az egynapos betét 3,4 százalékos és az egynapos hitel 5,4 százalékos szintjét – írta Németh Dávid. Úgy vélte, ezzel a lépéssel teret adhat az MNB annak, hogy csütörtökön az egyhetes betét kamatát a mostani 5,35 százalékról tovább növelje.

Az elemző utalt arra, hogy a devizatartalék felhasználásával is tompítható a leértékelődés. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a leértékelődés által érintett régiós jegybankok, mint a cseh és a lengyel esetében a tartalékok aránya magasabb, mint Magyarországon.

Felidézte: az euró árfolyama hétfőn megközelítette a korábban soha nem látott 400 forintos szintet, ez azt jelenti, hogy a magyar deviza az euróval szemben az idén több mint 9 százalékkal gyengült. Ezzel párhuzamosan a forint a dollárral szemben több mint 10 százalékot veszített az értékéből – tette hozzá.

Már az elmúlt napokban is fokozatosan gyengültek az Ukrajnához közel eső feltörekvő piaci országok devizái, így a cseh korona, a lengyel zloty és a forint, hétfőn pedig újabb erőteljes eladási hullám bontakozott ki, a magyar deviza újabb történelmi mélypontokra zuhant. Hétfőn kora reggel még 390 forint alatt volt a jegyzés, délelőtt viszont már 400 forinton közelében is jegyezték – írta Németh Dávid.

A forintgyengülés hátterében a háború okozta bizonytalanság áll, sok befektető szabadul a kockázatosabbnak tartott eszközöktől, így a régiós devizáktól is – hangsúlyozta a K&H vezető elemzője.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink