Otthonfelújítás vidéken: egyes munkálatokhoz engedély kell

  • adozona.hu

A Vidéki Otthonfelújítási Programról szóló kormányrendelet szerint 2025. február 1-jétől igényelhető a kamattámogatott Otthonfelújítási kölcsön. Ez a kedvezményes hitel azoknak segíthet, akiknek nincs elegendő forrásuk arra, hogy finanszírozzák a felújítás költségeit, amire igénybe vehetik a támogatást. A money.hu szakértői utánajártak, hogy állnak a bevezetéssel a bankok, és jogi szakértő segítségével megnézték, melyek azok a munkálatok, amelyek elvégezhetők a vidéki otthonfelújítás keretein belül, de engedélykötelesek lehetnek.

Az OTP és K&H reagált a leggyorsabban és február első munkanapján el is indították a támogatáshoz kapcsolódó otthonfelújítási hitelt. Az Erste februári tervekről számolt be, míg az MBH és MagNet egyelőre nem tudott konkrét információt nyújtani az indulásról a money.hu-nak.

Az otthonfelújítási hitel egy államilag kamattámogatott, maximum 6 millió forintos, jelzálogfedezetű konstrukció. Kamata a piaci kamatokhoz igazodik, a kamattámogatás mértéke 3 százalék, a törlesztőrészlet alapesetben havi 58 ezer forint. A kamattámogatás a teljes futamidőre jár, ami legfeljebb 10 év.

A Vidéki Otthonfelújítási Program sokféle otthoni és ház körüli felújítási munkálat elvégezhető, építési és korszerűsítési tevékenységek egyaránt. Ugyanakkor a gyakorlatban fontos tisztában lenni azzal, hogy ezek közül melyek azok, amelyek az építésügyi szabályok alapján építési engedélyt vagy bejelentést igényelnek, hiszen ennek elmulasztása bírságot, illetve fennmaradási engedélyezési eljárást eredményezhet, vagy adott esetben az építmény bontását vonhatja maga után – hívja fel a figyelmet Korponai Levente, a money.hu vezetője.

A vidéki otthonfelújítási támogatás keretében a legtöbb munkálathoz nem szükséges építési engedély vagy bejelentés. Bizonyos esetekben azonban kötelező hatósági eljárást indítani. Az alábbiakban sorra vesszük ezeket a munkálatokat és tisztázzuk a szükséges engedélyeket.

● Fürdőszoba, WC: Új fürdőszoba vagy WC kialakítása esetén akkor szükséges a hatósági eljárás, ha az ingatlan alapterülete megváltozik.

● Kémény: Ha új égéstermék-elvezető épül és magasabb 6 méternél.

● Tető: A tető cseréje, felújítása, szigetelése engedélyköteles, amennyiben az épület beépítési magassága változik.

● Nem lakás célú helyiség: Nyári konyha, mosókonyha, tároló felújításakor ha az alapterület módosul, akkor engedélyköteles ez a munkálat is.

● Gépjárműtároló: Akkor szükséges engedély, ha a gépjárműtároló/gépkocsibeálló mérete meghaladja a 35 négyzetmétert, vagy a gerincmagassága a 4,5 métert, lapostetőnél a 3,5 méteres párkánymagasságot.

● Melléképület építése, bővítése: Engedélyköteles az építési tevékenység, ha elvégzése után a 60 m2 összes hasznos alapterületet meghaladja vagy nagyobb mint 6,0 méteres gerincmagasságú vagy lapostetős melléképület esetében nagyobb mint 4,5 méteres párkánymagasságú.

● Terasz, loggia, erkély építése, felújítása: Engedélyköteles, ha a terasz összes hasznos alapterülete meghaladja a 35 négyzetmétert. Ugyanez vonatkozik az erkélyekre, loggiákra is.

Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy egy felújítási tevékenységhez szükséges-e engedély vagy bejelentés, érdemes felkeresni az ingatlan fekvése szerinti jegyzőt. Ő tud segíteni tisztázni az előírásokat, így elkerülhetjük a későbbi kellemetlenségeket.

Amennyiben mégis engedély nélkül történik az építkezés, akkor a hatóságok bírságot szabhatnak ki, és felszólíthatják az építtetőt, hogy kérjen fennmaradási engedélyt. Ez az akár hosszadalmasra is nyúló eljárás utólagosan jogszerűvé teheti az építkezést, de az engedély megadását különböző feltételekhez köthetik, például változtatások elvégzése az építményen, ami megnövelheti a költségeket is. Súlyosabb esetekben, ha az építkezés nem felel meg az előírásoknak, vagy veszélyt jelent, elrendelhető az építmény lebontása is.

A vidéki otthonfelújítási támogatás kombinálható a szintén kistelepüléseken igényelhető falusi csokkal, amelynek keretében ugyanúgy van lehetőség meglévő lakóingatlan korszerűsítésére, illetve lakásvásárlással egybekötött korszerűsítésre. Az sem kizárt, hogy a felújítók mindezek mellett még az energetikai otthonfelújítási program keretében igényelhető támogatásra is pályázzanak, ha a feltételeknek megfelelnek. Ugyanakkor egy adott számla csak egyféle támogatáshoz számolható el.

A kisebb településeken fekvő ingatlanok esetében az otthonfelújítás látványosan növeli a lakóingatlan értékét is. Az ingatlan.com adatai alapján az érintett kistelepüléseken eladó felújítandó házak átlagos négyzetméterára 184 ezer forint, míg a felújítottaké 337 ezer. Ez 87 százalékos különbség, ami egy 100 négyzetméteres kádár kocka esetében akár 15 millió forintos értéktöbbletet jelenthet.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szociális hozzájárulási adó

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Táppénz alatti közös felmondás

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Egyéni vállalkozás gyed mellett 2.

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 február
H K Sze Cs P Sz V
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 1 2

Együttműködő partnereink