Négymilliárd forintnyi árut foglalt le a NAV távol-keleti cégektől Kőbányán

  • MTI

Több mint négymilliárd forint értékű, igazolatlan eredetű árut foglaltak le a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénzügyőrei 16 budapesti, Kőbányán található raktárbázis összehangolt ellenőrzése során – tájékoztatta a NAV pénteken az MTI-t.

A kockázatelemzők szűrőjén fennakadt távol-keleti cégek által működtetett raktárakban mintegy 120 ezer pár lábbelit, jelentős mennyiségű játékot, ruházati termékeket, fűnyírókat és egyéb műszaki termékeket vontak hatósági felügyelet alá.

Több mint 400 millió forint kárt okoztak a védjegytulajdonosoknak azok a különféle márkajelzésű hamis termékek, amelyeket a pénzügyőrök az akció során találtak.

A NAV azokat a cégeket választotta ki ellenőrzésre, amelyek igyekeztek láthatatlanok maradni: minimalizálni akarták az adófizetést és az adóhatósági rendszerekben hagyott digitális lábnyomukat is – tették hozzá.

Azt írták: az Európai Unió adóhatóságai közül a NAV lát rá a legtöbb tranzakciós adatra, például online számlákra, online pénztárgépi adatokra, illetve az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer (eKÁER) adataira. A 16 raktárhelyiséget is az adatok vagy épp azok gyanús hiánya miatt minősítette kiemelt kockázatúnak a hatóság.

A kőbányai helyszíneken a tulajdonosok és az alkalmazottak egyetlen esetben sem tudták igazolni a termékek eredetét, tulajdonosát vagy a beszerzés körülményeit. Sem az import-, sem az adóbevallási, sem az eKÁER-adatok nem igazolták a legális beszerzést.

Jogosulatlanul igényelt támogatások miatt emeltek vádat két férfi ellen Somogyban

A kiválasztott távol-keleti cégeknél jellemzően a teljes raktárkészlet illegális volt – fűzték hozzá, olvasható az MTI közleményében.

A NAV hatósági felügyelet alá vonta azokat az árukat, amelyek eredetét, beszerzését, tulajdonosát a helyszínen hitelt érdemlő módon nem tudták igazolni.

Ha az érintett cégek 15 napon belül rendezik adókötelezettségeiket, akkor visszakapják az áru feletti rendelkezési jogot. Ha nem, akkor a NAV árverésen értékesíti a több mint négymilliárd forintnyi terméket – ismertették.

A hamis termékek egyenesen a NAV bűnjelraktárába kerültek, a forgalmazóikkal szemben iparjogvédelmi jogok megsértése bűncselekmény miatt indult eljárás – tartalmazza a közlemény.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

repülőjegy áfabevallás

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink