adozona.hu
Ez az aszály miatti veszélyhelyzet első intézkedéscsomagja
//adozona.hu/altalanos/Nagy_Istvan_operativ_torzs_aszaly_veszelyhe_LXG43N
Ez az aszály miatti veszélyhelyzet első intézkedéscsomagja
Nagy István agrárminiszter Facebook oldalán közzétett videóbejegyzésében ismertette az operatív törzs aszály elleni első intézkedéscsomagjának tartalmát.
A szombati kormányinfón Gulyás Gergely jelezte, hogy Nagy István agrárminiszter vasárnap bejelentést tesz az operatív törzs első ülésének eredményéről.
Nagy István Facebook oldalán közzétett videójában elmondta, hogy július végére az ősz óta tartó csapadékhiány miatt az ország területének döntő többségén súlyos vagy nagyfokú aszály alakult ki. A búzánál mintegy 25 százalékos terméskiesést okozott, a kukoricaállomány pedig már az Alföldön és Közép-Magyarországon a területek jelentős részén megsemmisült, és most a Dunántúl termése is veszélyben van. Az alföldi területeken a gyepek is teljesen kisültek akadályozva a legeltetést és a kaszálást. Így az agrárágazat helyzete rendkívüli, az alföldi területeken tragikus – teszi hozzá az agrárminiszter.
Az állattenyésztés számára a drasztikusan emelkedő takarmány- és energiaárak mellett a legelők kiszáradása, valamint az állatbetegségek jelentenek komoly nehézséget. Az aszály miatt kiégett legelők miatt a tenyésztők arra kényszerülnek, hogy vásárolt abraktakarmánnyal és távolabbról szállított tömegtakarmánnyal etessék az állatokat, amely természetesen költségnövekedést jelent – hangsúlyozta a miniszter..
Az agrárium gyors megsegítése érdekében az aszályveszélyhelyzetre alakult operatív törzs első ülését követően azonnali intézkedések bevezetését javasolja:
- A kormány hitelmoratóriumot rendel el 2022 szeptemberétől 2023. év végéig a mezőgazdasági vállalkozók beruházási- és forgóeszköz-hiteleire. A gazdák döntésén múlik, hogy élnek-e ezzel a lehetőséggel.
- Az állattartó számára 3 milliárd forint összegű takarmányszállítási támogatási keretet biztosítanak.
- A mezőgazdasági területek öntözését kiszolgáló állami öntözőművek megnövekedett energiaköltségének támogatására 1,4 milliárd forint többlettámogatást biztosítanak.
- A termelők rendkívüli vízhasználati igényükre vonatkozó kérelmeiket újból benyújthatják, ezeket a hatóság automatikusan engedélyezni fogja.
- Felgyorsulnak a biztosítók aszálykárok felmérésére és az aszálykárokra megítélt összegek kifizetésére vonatkozó eljárások. Így a biztosítóknak az aszálykár bejelentésétől számítva 14 nap alatt folyósítaniuk kell a gazdálkodók részére megítélt összeget.
Hozzászólások (0)