hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Minimálbér-emelés: így sakkoznak erőforrásaikkal a cégek

  • dr. Császár Zoltán adótanácsadó, jogász

Rendszeresen készít elemzéseket a magyar vállalkozások helyzetéről a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdasági- és Vállalkozáskutató Intézete (MKIK-GVI). Legutóbb a minimálbér emelésére adott vállalati válaszokat gyűjtötte össze az intézet, a cikkben elemzett statisztika a 2018 áprilisi vállalati konjunktúra vizsgálat adataira épül.

A 2016-os nagy bérmegállapodás következményei

A 2016. november 24-én kelt bérmegállapodás 2 évre – 2017-re és 2018-ra – előrevetítette a minimálbér és a garantált bérminimum emelését („hogy a bérek emelkedése a vállalkozásokat is a termelékenységük javítására ösztönözze”). E bérek 2019-es szintet egyelőre nem ismert, az viszont tudható, hogy a szociális hozzájárulási adóban érvényesíthető egyes kedvezmények volumenét és az adófizetési felső határt (2018-ig: hozzájárulás-fizetési felső határ) is a minimálbér függvényében határozta meg a 2019. január 1-jével hatályba lépő szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény. Ezen felül, a bérmegállapodás csökkentette a szociális hozzájárulási adó és a társasági adó mértékét, és – a bruttó átlagkereset megfelelő emelkedésének feltételéhez kötve – a 2018–2022 évekre előre programozta a munkáltatói járulék (azaz a szociális hozzájárulási adó) további csökkentését.

Ha a következő években folytatódik a bruttó bérek emelkedése, akkor a bérmegállapodásban előrevetített munkáltatói járulékteher-mérséklődés a 2016-os összesen 28,5 százalékos szintről (27 százalék szociális hozzájárulási adó + 1,5 százalék szakképzési hozzájárulás) 13 százalékos szintre (11,5 százalék szociális hozzájárulási adó + 1,5 százalék szakképzési hozzájárulás) csökkenhet a 2022-es évben. Az évről évre történő 2 százalékpontos adócsökkentés feltétele, hogy a reálkereseti mutató legalább 6 százalékkal emelkedjen a megelőző csökkentést megalapozó negyedévhez képest.

Nézzük, hogy befolyásolja az adócsökkentés a munkáltatói járulékokból származó állami bevételek alakulását:

♦         induljunk ki abból, hogy 2018-ban 1000 egység bruttó bér után 210 egység adót kellett fizetni;

♦         ha a bérszint eléri 2019 folyamán a 1060 egységet, akkor arra már csak 17,5 százalékos adómérték (és 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulás) szerint kell adót fizetni: 1060 x 0,19 = 201,4 egység adóbevétel;

♦         2020-ban – további 6 százalékos bruttó béremelkedés mellett – már 1123,6 egység után kellene 17 százalékos adót fizetni: 1123,6 x 0,17 = 191 egység adóbevétel;

♦         2021-ben ugyanígy – 1191 egység adóalapra számítva 15 százalék adót – 1191 x 0,15 = 178,7 egység adóbevétel;

♦         2022-ben végül – 1262,5 egység adóalapra számítva 13 százalék adót – 164 egység adóbevétel.

Ebből az látszik, hogy noha az adóalap szélesedése (bruttó bérszint emelkedése) esetén csökkenhet csak az adómérték, tényleges tehercsökkentésről van szó, ahol a költségvetés fokozatosan mond le adóbevételről (csak a béreket terhelő munkáltatói terheket vizsgálva, a foglalkoztatotti számot változatlannak tekintve).

A bérmegállapodás azonban a munkaerőpiacot is kihívás elé állítja, hiszen a bérek emelkedése a feltétele annak, hogy a tehercsökkentés megvalósulhasson. Szintén kihívást intéz a munkáltatók felé a minimálbér és a garantált bérminimum szintjének elmúlt években tapasztalt jelentős mértékű emelése. Hüvelykujjszabályként azt mondhatjuk, hogy amely vállalkozásoknál a termelékenységarányos növelése nem teljesül(t), ott vagy a profitabilitás csökkenését kell(ett) elfogadni a bérköltség minden egyéb változatlansága melletti emelkedése miatt, vagy egyéb, költségcsökkentést célzó intézkedések megtételére lehet(ett) szükség.

Hogyan reagáltak a cégek a minimálbér emelésére?

Az MKIK-GVI elemzésében azt vizsgálta, hogy a magyar vállalkozások milyen lépéseket tettek, illetve terveznek tenni 2018-ban a garantált bérminimum és a minimálbér 2018. január 1-jével történt emelkedésével összefüggésben.

A kutatók nyolc lépés megtételét, illetve 2018-as esedékességét vizsgálták a 2018. áprilisi konjunktúravizsgálat során kapott 3274 válasz alapján. A felmérés tapasztalatai szerint beavatkozásra elsősorban a kisebb vállalkozásoknál (mikrovállalkozások, kisvállalkozások), az ágazatot tekintve pedig a kereskedelemben volt szükség. A döntően exportra dolgozó cégeket nem érintette jelentősen az emelés, a tulajdonosi szerkezet alapján pedig nem lehetett számottevő különbségeket megállapítani tisztán belföldi és részben/döntően külföldi tulajdonban álló cégek minimálbéremelésre adott reakciói között.

Lássuk, mely intézkedéseket tették a válaszadók:

♦         Legtöbben (32 százalék) úgy reagáltak, hogy a bérfeszültségek elkerülése érdekében a minimálbér felett keresők bérét is emelik (ez az egyetlen egyértelműen pozitív intézkedés a listában);

♦         Ugyanennyi vállalkozás volt (32 százalék), ahol elmaradt az egyébként tervezett létszámfelvétel;

♦         A harmadik legjelentősebb intézkedés pedig az volt, hogy elhalasztották a tervezett beruházásokat (24 százalék);

♦         13 százalék csökkentette a mozgóbéreket (például a jutalmakat);

♦         11 százalék módosította a béremelésben érintett dolgozók munkakörét, feladatait;

♦         Szintén 11 százalék döntött az érintett dolgozók egyéb juttatásainak (például cafetéria) csökkentése mellett;

♦         9 százalék részmunkaidős foglalkoztatásba tett az érintett dolgozókat;

♦         3 százalék elbocsátást hajt(ott) végre.

Összességében a válaszadók mintegy 37 százaléka kényszerült üzleti stratégiájának módosítására, 18 százalék módosította munkavállalói munkaerőpiaci helyzetét (például részmunkaidő vagy elbocsátás révén), és 14 százalék döntött a munkavállalói juttatások csökkentése mellett.

Bár a GVI 2018. októberi konjunktúra-felmérése is pozitív gazdasági várakozásokat tükröz, a 2019-es garantált bérminimum és minimálbér-adatok ismeretében érdekes lehet ugyanezt a felmérést 2019 tavaszán is elvégezni majd.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őstermelő szochója

Széles Imre

tb-szakértő

Egyéni vállalkozó + külföldi munkaviszony

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Céges rendezvény – munkaidő

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink