hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mi vár a mérlegképes könyvelőkre?

  • adozona.hu
2

Nem sokat tehet az elkövetkező napokban az a mérlegképes könyvelő, aki nem tudja igazolni, hogy részt vett kötelező továbbképzésen 2011-ben, s esetleg kimentési kérelemmel sem élhet, mert dolgozott az érintett időszakban. Hogyan zajlott ez az elmúlt években? Valóban rendhagyó helyzetre figyelmeztet az adóügyi államtitkár napokban adott interjúja? Cikkünkből az is kiderül, milyen tervei vannak a ministériumnak jövőre.

A korábbi években - az Adózóna információi szerint - jellemzően 6-8000 ezer levelet küldött ki az NGM (korábban Pénzügyminisztérium) a mérlegképes könyvelőknek, melyben arra kérte őket, hogy igazolják, részt vettek-e a megelőző évben a jogszabályban előírt kötelező továbbképzésen.

Lapunk információi szerint általában 1000-1500 embert kellett végül törölni a regisztrált mérlegképes könyvelők listájáról. Egy részüket azért, mert már - például nyugdíjbavonulás miatt - nem is terveztek tovább dolgozni, másokat azért, mert elhunytak időközben, vagy éppen azért, mert nem kértek kimentést azt elmaradt képzés miatt. A többség esetében azonban az volt a gyakorlat, hogy válaszlevélben kimentési kérelmet küldött, amelyet többnyire elfogadtak az illetékesek. Kimentést igen változatos okokból lehet kérni – betegség, külföldi tartózkodás, gyermekszületés –, feltétel azonban, hogy abban a képzési időszakban, amikor az érintett szakember nem vesz részt kötelező továbbképzésen, nem frissíti a tudását, ne is dolgozzon. Ezt a minisztérium nem ellenőrizte (hiszen nem egyszer szenzitív, személyes adatokról, információkról vagy éppen ellenőrizhetetlen állításokról van szó), hanem nyilatkoztatta a kérelmezőket arról, hogy állításai megfelelnek a valóságnak. Amennyiben kiderült, hogy a nyilatkozat hamis (vagyis a könyvelő dolgozott a nevezett időszakban, például aláírt egy mérleget), akkor törölték, s 3 évig nem regisztrálhatott újra.

Megkeresésünkre a Nemzetgazdasági Minisztérium a kimentések elbírálásának jelenlegi gyakorlatával kapcsolatban úgy válaszolt, a kérelmezőnek a kimentési indokot hitelt érdemlő módon, dokumentumokkal alátámasztva bizonyítania kell: "hatóságunk rugalmas hozzáállással bírálja a kérelmeket, természetesen a jogszabályban előírtak figyelembe vételével. Így ennek megfelelően a kimentési kérelem a hatóság részéről akkor támogatható, ha a kérelmező az érintett továbbképzési időszakban a kimentésre okot adó körülmény felmerülését követően nem nyújt, illetve nem nyújtott könyvviteli szolgáltatást".  A tárca azt is jelezte, hogy tervezik a kimentési kérelmet szabályozó 93/2002-s kormányrendelet módosítását, de ezzel kapcsolatos részletekről nem írtak. Válaszukból az is kiderült, hogy 2011-ben 200 kimentési kérelemnek adtak helyt, az elutasítások száma kevés volt.

Amennyiben azonban valakit azért törölnek a nyilvántartásból, mert nem vett részt továbbképzésen és nem is kér kimentést (vagy esetleg azt nem fogadják el), akkor 2 évig nem kérheti újra a nyilvántartásba vételét.

Néhány nappal ezelőtt foglalkozott egy Balog Ádám-interjú kapcsán a média azzal, hogy közel 10 ezer olyan könyvelőt keres meg levélben a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), akikről nem állapítható meg egyértelműen, hogy rész vettek-e a kötelező továbbképzésen. Akik ezt nem tudják bizonyítani azokat a tárca törli a nyilvántartásból - közölte a tárca adóügyekért felelős helyettes államtitkára. (Kérdés, hogy miért fogalmazhatott ilyen karcosan az államtitkár, ha ismeri a korábbi évek tapasztalatát, gyakorlatát. Van olyan forrásunk, aki úgy véli, a Pénzügyi Ágazati Közfelügyelet megalapításának akart „megágyazni” a szigorú nyilatkozattal.)

Jelenleg 63 ezer mérlegképes könyvelő szerepel a nyilvántartásban. Részükre a számviteli törvény előírja, hogy minden évben kötelezően részt kell venniük továbbképzésen. A klasszikus forgatókönyv szerint a tanfolyamot tartó szervezet a részvételről értesíti az NGM-et, és igazolást ad a részvevőnek is. A minisztérium azonban most azt jelezte: a múlt évre vonatkozólag nem tudta egyértelműen megállapítani, hogy a múlt évi továbbképzésen ki vett részt. Ez sem ritka, mert az adatok összefésülése közben előfordulhat, hogy egy-egy elírt név vagy szám miatt a rendszer azt jelzi, valakinek hiányzik a továbbképzéses igazolása.

Ami biztos, a tárca azt jelezte: ha az érintettek 30 napon belül nem igazolják a részvételüket, úgy a minisztérium törli őket a nyilvántartásból. (Bár a gyakorlatban - tudomásunk szerint - ez hónapokig elhúzódó folyamat szokott lenni.)

A lapunknak küldött válaszban az NGM kiemelte: „a minisztériumlehetőséget szeretne adni valamennyi érintett könyvviteli szolgáltatónak arra, hogy igazolja kötelezettségének teljesítését, hiszen a továbbképző által felvett adatok is mutathatnak különbözőségeket. Az azonnali törlés helyett ezért kezdték meg a minisztérium munkatársai az értesítő levek kiküldését az érintett mérlegképes könyvelők, könyvviteli szolgáltatók részére”.

A mérlegképes könyvelők kötelező továbbképzése egy adott időszakban (2012-ben például április és december között zajlik), 2 napos, 2X8 órás továbbképzés formájában, központi tematika szerint. A rendszert már - az okleves adószakértők kreditgyűjtő rendszeréhez hasonlóan - idén januártól átalakították volna, végül azonban ezt 2013 januárjára tolták. Jövőre tehát a továbbképzési év január 1-től december 31-ig tart majd, mely alatt 16 kreditpontot kell gyűjteni. 2013-tól a 16 kreditpontból 8-nak kötelezően számviteli minősítésű kreditnek kell lenni. A fennmaradó 8 kreditet pedig a könyvelő a saját területének, érdeklődésének, lehetőségeinek megfelelően gyűjtheti be. Ilyenek lehetnek:

- a mérlegképes könyvelési szakmához kapcsolódó egyéb (adó, TB, munkaügy, stb.) előadásokon való részvétellel (min. 4 kredit),
- szakmai szervezeti tagsággal (max. 2 kredit),
- egyes szakmai kiadványok olvasásával (max. 2 kredit) lehet összegyűjteni.

Ez esetben is megmarad azonban az a szankció, hogy ha valaki az előírtnál kevesebb kreditet gyűjt, akkor az NGM törli a regisztrált mérlegképes könyvelők listájáról.

Jelenleg azonban, még nem az "étlap" rendszer él, vagyis a képzési időszakban az érintetteknek végig kell ülni egy 2 napos továbbképzést. Ha ezen valamiért nem tudnak részt venni: kimentést kérhettek. Az ezt szabályozó kormányrendelet azonban kimondja: "a kimentés akkor támogatható, ha a kimentését kérő az érintett továbbképzési időszakban a kimentésre okot adó körülmény felmerülését követően nem nyújt, illetve nem nyújtott könyvviteli szolgáltatást". Vagyis, ha valaki az adott képzési időszakban nem vett részt képzésen, nem is dolgozhatott volna - egészen addig, amíg nem vesz részt egy következő kötelező továbbképzésen.

A Magyar Könyvelők Országos Egyesülete lapunk megkeresésére így reagált a hírre: "Amennyiben a minisztérium valóban komolyan gondolja a mérlegképes regisztrációk tömeges törlését és a kimentési kérelmek kapcsán a jogszabályban jelenleg szereplő szigorú kimentési feltételek alkalmazását, akkor indokolt lenne a kimentési feltételeket ésszerűsíteni. Az MKOE nem tartaná helyénvalónak, ha nem kapnának a tagjaink és más könyvelők lehetőséget a pótlásra. A pótlás feltételeivel kapcsolatosan az MKOE és más érdekvédelmi szervezetek is szívesen egyeztetnének a minisztériummal".

A minisztériumtól megkérdeztük, hogy a hír kapcsán milyen megkereséseket kaptak. A tárca válaszában azt írta: egyes szakmai szervezetek felvetették, hogy bizonyos esetekben a könyvviteli szolgáltatók önhibájukon kívül nem tudják teljesíteni törvény által előírt kötelezettségüket. Példaként megemlítették, hogy „Nyírmadáról legalább 80 km-t kell utazni egy továbbképzési lehetőségért, amelyeket gyakran - érdeklődés hiányában - az akkreditált oktatási vállalkozások lemondanak.”  Erre válaszként az NGM jelezte az elektronikus képzési forma bevezetésében látják a megoldást. A már előkészített előterjesztésben szereplő e-learning oktatás bármely regisztrált könyvviteli szolgáltatást végző számára választható lenne, mint elektronikus továbbképzési lehetőség.

 

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
Adózóna

Köszönjük a jelzsét, az észrevétel jogos, valóban a 2011-es évre vonatkozik az a írás. Javítottuk!

gazdasagiforum

A cikk kezdő mondata, mely szerint "Nem sokat tehet az elkövetkező napokban az a mérlegképes könyvelő, aki nem tudja igazolni, hogy részt vett kötelező továbbképzésen 2012-ben..." vélhetően tévesen tartalmazza az évszámot. Mivel a 2012-es képzési év még nem zárult le, bizonyára a 2011-re vonatkozó képzések ellenőrzéséről lehet szó. Jól értjük-e?

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink