hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mi lesz az EU-pénzekkel? A héten kiderül, mit javasol a Bizottság

  • adozona.hu

A héten mutatja be javaslatát az Európai Bizottság a hétéves keretköltségvetés félidős felülvizsgálatáról. Az ambíciók részben a Brexit teremtette bizonytalanság és az egyhangúság követelménye miatt visszafogottak, és alapvetően a költségvetés mozgásterének bővítésére, továbbá a bennragadt, illetve plusz források EU-kasszában való megtartására irányulnak majd – értesült uniós forrásokból a BruxInfo.

Nem készül falrengető változtatásokra az uniós büdzsében az Európai Bizottság, amikor a héten elfogadja a hétéves, 2014 és 2020 közötti pénzügyi keret (más néven a keretköltségvetés) félidős felülvizsgálatára vonatkozó javaslatát – tájékoztatták jól értesült források a BruxInfót. Brüsszel ambícióinak több körülmény is korlátokat szab, így a brit kilépés, a Brexit és annak költségvetési következményei miatti bizonytalanság, de az egyhangúság követelménye is a tagállamok között, ami eleve lehetetlenné tesz mindennemű radikális reformot a költségvetési kiadásokban 2020, azaz a jelenlegi időszak vége előtt.

A BruxInfo szerint az Európai Bizottság alapvetően két-három módosítást kíván javasolni annak érdekében, hogy a keretköltségvetést hozzáigazítsa az annak elfogadása (2013) óta végbement változásokhoz. A javaslatok egy része a kohéziós (felzárkóztatási) források felhasználásának egyszerűbbé tételét is előirányozza majd, megkönnyítve a programok végrehajtását. Bár lassan már 2016 végét tapossuk, azaz nemsokára a tervezési időszak közepén járunk, a kohéziós (regionális politikai) programok végrehajtása és a források abszorpciója kirívóan lassan halad.

Brüsszel a mozgatható források növelése céljából arra is javaslatot kíván előterjeszteni, hogy a költségvetésben egy adott évben bennragadt, illetve versenyjogi pénzbírságok kivetése révén bevételezett források maradjanak az EU-nál, és ne kelljen visszafizetni ezeket a tagállamoknak. Normálisan nem utalják vissza a pénzt, viszont a kérdéses összeggel csökkentik a tagállamok költségvetési befizetéseit. Egyesek azt is tudni vélik, hogy Brüsszel egy tartalékalapot készül létrehozni a büdzsében a nem tervezhető, de jelentős kiadások fedezésére.

A költségvetési kiadások szerkezetének jelentősebb átalakítása – így a jelenleg a kiadások egyharmadát felemésztő agrárbüdzsé és a kohéziós büdzsé részarányának csökkentése – várhatóan a következő, 2021 és 2027 közötti keretköltségvetést megelőző vitára marad. Azokon az egyeztetéseken jó eséllyel nem vesz már részt Nagy-Britannia, amely állam távozását 2019-2020-körülre teszik. Igaz, a brit kormány még mindig nem kezdeményezte hivatalosan a kilépést, és egyes hírek szerint nem is fogja a jövő év eleje előtt – írja a BruxInfo.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bt. kültag alkalmi munkavállalóként

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink