hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mi lesz a magánnyugdíjalappal Romániában? Börtön fenyegeti a rémhírterjesztőket

  • adozona.hu

Határozottan cáfolta Liviu Dragnea, a Bukarestben kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, hogy pártja vagy a bukaresti kormány a nyugdíjrendszer második pilléreként emlegetett kötelező magánnyugdíjalap felszámolására vagy "államosítására" készülne. A pártelnök mai sajtóértekezletén hamisnak nevezte az erről szóló információkat, és felhívta az újságírók figyelmét, hogy a Btk. börtönnel bünteti az ország destabilizálására alkalmas, a nemzetbiztonságot veszélyeztető rémhírek terjesztését.

Dragnea szerint a kérdésben egyedül a kormányprogram a mérvadó, amelyben az szerepel, hogy egy átfogó pénzügyi elemzést készítenek, majd tájékoztatják a polgárokat a nyugdíjrendszer perspektíváiról, hogy azok később maguk dönthessenek arról: járulékbefizetésüket kizárólag az államhoz irányítják, vagy a megosztják az állami nyugdíjrendszer és a magánnyugdíjalap között.

A román ellenzéki médiában csaknem egy éve visszatérő téma, hogy a szociálliberális kormány a magánnyugdíjalapban összegyűlt megtakarítások államosításával próbál majd kiegészítő forrásokhoz jutni az állami nyugdíjpénztár mintegy 4,5 milliárd euróra rúgó hiányának fedezésére. Bár a PSD vezetői következetesen cáfolták a második pillér megszüntetésének tervét, a magánszférára bízott források némiképp már csökkentek, idén januártól ugyanis a munkavállalók bruttó bérének már csak a 3,75 százalékát irányítják a magánnyugdíjalapot kezelő biztosítókhoz az eddigi 5,1 százalék helyett.

A magánnyugdíjak ügye azt követően került ismét előtérbe, hogy kiderült: a kormány idei törvényhozási prioritásai között szerepel egy tervezet a "kötelező magánnyugdíj-befizetések rendszerének szabályozásáról". A tervezet szerint 2018 második félévében "felfüggesztenék" a nyugdíjjárulékok átutalását a magánbiztosítókhoz, majd azt követően a – bruttó bér 3,75 százaléka helyett – egy, a jövedelemadóból leírt fix összeget utalnának át a magánnyugdíjalapba.

A munkaügyi miniszter szerint az országos előrejelzési és stratégiai bizottság (CNSP) egy javaslatáról van csak szó, amely "tévedésből" került a kormány elfogadott törvényhozási prioritásai közé.

A PSD elnöke is határozottan cáfolta ma, hogy a nyugdíjrendszer második pillérét a jövedelemadó egy részéből akarnák pénzelni. Azt viszont elképzelhetőnek nevezte, hogy egy átmeneti időszakra – amikor majd a munkavállalóknak választaniuk kell, kire bízzák nyugdíjalapjuk kezelését – felfüggesztik a járulékbefizetések automatikus átirányítását a magánbiztosítókhoz.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink