adozona.hu
Megjelent az MNB gyorselemzése az infláció 2025. márciusi alakulásáról
//adozona.hu/altalanos/Megjelent_az_MNB_gyorselemzese_az_inflacio__26TGBT
Megjelent az MNB gyorselemzése az infláció 2025. márciusi alakulásáról
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) havi rendszerességgel nyilvános elemzést készít az inflációs folyamatok értékeléséről és a középtávú inflációs hatások mértékéről – írja honlapján a jegybank.
2025 márciusában a fogyasztói árak éves összevetésben 4,7 százalékkal emelkedtek. Februárhoz képest az éves áremelkedés üteme 0,9 százalékponttal lassult.
A maginfláció 0,5 százalékponttal csökkent és 5,7 százalékon alakult. Az indirekt adóktól szűrt maginfláció 5,4 százalékra csökkent.
Havi bázison a teljes fogyasztói kosár átlagos ára változatlanul alakult, a maginflációs kosár pedig 0,3 százalékkal drágult. Az infláció és a maginfláció is a márciusi Inflációs jelentés előrejelzési sávjában alakult.
Az éves bázisú fogyasztóiár-index csökkenéséhez a termékkörök többsége hozzájárult, amit részben ellensúlyozott az iparcikkek, valamint az alkohol és dohánytermékek gyorsuló áremelkedési üteme.
Az éves bázisú maginfláció mérséklődését a piaci szolgáltatások és a feldolgozott élelmiszerek lassuló árdinamikája okozta. A tartósabb inflációs tendenciákat megragadó, éves bázison számított mutatóink közül a ritkán változó árú termékek inflációja enyhén, 5,9 százalékra emelkedett, míg a feldolgozott élelmiszerek nélkül számított maginfláció 5,3 százalékra csökkent.
Rövidebb bázisú (évesített 3hó/3hó összevetésben számított) mutatóink az infláció lassulását, míg a maginfláció gyorsulását jelezték. Az előző hónaphoz viszonyított árváltozás mértéke az infláció és a maginfláció esetében is mérsékeltebb a historikus átlagnál.
Az üzemanyagok és szabályozott árak nélkül számított kosár ára az előző hónaphoz képest 0,3 százalékkal emelkedett. Az alapfolyamatokat jobban tükröző, feldolgozott élelmiszerek nélkül számított havi bázisú maginfláció 0,6 százalék volt. A márciusi átárazások mértéke az iparcikkek és a piaci szolgáltatások esetében a historikus átlag felett, az élelmiszerek esetében a historikus átlag alatt alakult.
Az inflációs főcsoportok árváltozásainak rövid elemzése
Az iparcikkek éves inflációja 2,6 százalékra emelkedett. Havi összevetésben a termékcsoport 0,6 százalékkal drágult. A nem tartós iparcikkek 0,7, a tartós iparcikkek ára pedig 0,4 százalékkal emelkedett februárhoz képest. Az áremelkedést a nem tartós iparcikkek körében a ruházati cikkek árának szezonális emelkedése, míg a tartós termékek körében a használt személygépjárművek és a bútorok drágulása magyarázza.
A piaci szolgáltatások éves bázisú árindexe 8,6 százalékra mérséklődött, amiben jelentős szerepet játszik a tavalyi visszatekintő átárazások inflációt emelő hatásának részbeni kifutása. Havi összevetésben 0,6 százalékkal nőttek az árak. A havi áremelkedést elsősorban a vendéglátási szolgáltatások drágulása magyarázta. A banki és telekommunikációs
szolgáltatások díja érdemben nem változott februárhoz képest.
Az MNB besorolása szerinti élelmiszerek inflációja 6,2 százalékra mérséklődött, a termékkörön belül a feldolgozatlan élelmiszerek 6,8, a feldolgozott élelmiszerek 6,0 százalékkal drágultak éves összevetésben. A KSH adatközlése szerint 7,0 százalékkal növekedtek az élelmiszerárak, amelybe beletartoznak az éttermi étkezések 8,8 százalékkal emelkedő árai is. A termékkör árait a március közepén bevezetett árréskorlátozás is befolyásolta, aminek hatása – a bevezetés időpontjára való tekintettel – részben jelent meg a március havi élelmiszer-inflációban.
Az élelmiszerek ára havi összevetésben 0,7 százalékkal csökkent. Februárhoz képest a feldolgozatlan élelmiszerek ára nem változott, a friss gyümölcsök áremelkedését ellensúlyozta a sertéshús árának csökkenése. A feldolgozott élelmiszerek ára havi alapon 1 százalékkal csökkent, elsősorban a tej és a tejtermékek árcsökkenésének következtében.
Az üzemanyagok ára havi összevetésben 4,1 százalékkal csökkent, összhangban a kőolaj világpiaci árának mérséklődésével és a forint árfolyamának márciusi erősödésével. A termékkör ára éves bázison 2,5 százalékkal mérséklődött. A szabályozott árú termékek és szolgáltatások árai februárhoz képest 0,1 százalékkal nőttek.
A lakossági inflációs várakozások a tavalyi év második felében történő emelkedés hatására továbbra is magas szinten tartózkodnak. Az előző hónaphoz képest márciusban nőtt azon válaszadók aránya, akik arra számítanak, hogy az árak az eddiginél lassabb mértékben emelkednek. A szolgáltatásokra és a kiskereskedelmi értékesítési árakra vonatkozó vállalati árvárakozások márciusban csökkentek. A vállalati várakozások október óta emelkedő trendje megtorpant – olvasható az mnb.hu-n.
Hozzászólások (0)