adozona.hu
Megint lesz 13.havi nyugdíj?
//adozona.hu/altalanos/Megint_lesz_13havi_nyugdij_DE50KW
Megint lesz 13.havi nyugdíj?
Hasonló nagyságrendű, 180-230 milliárdos kiadást jelentene a 13. havi nyugdíj újbóli bevezetése. Igaz, a korábban megszellőztetett tervek szerint nem a korábbi 13. havi pénzbeli juttatást hoznák vissza, hanem kevesebbet. Az egyhavi átlagnyugdíjnak megfelelő összegű Erzsébet-utalványt osztanának szét. A cél, hogy ezzel is növeljék a lakossági fogyasztást. Amennyiben a magasabb nyugdíjban részesülőknek nem adnak juttatást, akkor az egyhavi 240 milliárdos nyugdíjkiadással szemben az akció 100-150 milliárd forintba kerülne.
A kormány nem készít 2014-ben választási költségvetést - mondta többször is megválasztása óta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, ám a tények mást mutatnak. A múlt szombati kormányülésen a közalkalmazotti bérek 15 százalékos emeléséről döntöttek a Magyar Nemzet információi szerint. A kormányhoz közel álló napilap szerint az egységes béremelésre 2014 januárjában kerülne sor, amit 2015-ben újabb 10, majd rá egy év múlva további 5 százalékos általános emelés követhetne a gazdaság teljesítőképességének a függvényében, írja a Profession.hu.
Ezeket az információkat részben megerősítette Hende Csaba honvédelmi miniszter a magyar katonai attasék értekezletén. A miniszter elmondta, a múlt szombati kormányülésen tárgyaltak a közszolgálati életpályamodellekről. Amint döntés születik, tájékoztatják a közvéleményt - közölte Hende, aki újságírói kérdésre válaszolva arról is szólt, hogy az új életpályamodellnek 2014 januárjától életbe kell lépnie.
A kormány a választások közeledtével láthatóan kezd költekező kedvébe kerülni, amire egyre több jel utal annak ellenére, hogy a költségvetés állapota ezt nem igazán teszi lehetővé - írja a Napi Gazdaság cikke alapján a Szakszervezetek.hu. A közszférában a bérek lassan fél évtizede befagytak, hisz az utolsó év, amikor még emelésre kerülhetett sor, 2008 volt. A válság kitörése óta a költségvetés egyszer nem került olyan helyzetbe, hogy béremelésre is tudjon költeni.
Az első tervek még a 2013-as költségvetés kapcsán a pedagógusok béremeléséről szóltak. Ez lett volna az életpálya-program, amelynek éves költségeit 70 milliárd forintra becsülték, legalábbis ekkora összeget töröltek a 2013-as büdzséből még decemberben, amikor a kormány e kérdésben visszavonulót fújt. Az elmúlt hétvégén azonban kétlépcsős, szeptember 1-jétől induló béremelést jelentett be Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter. A második emelés 2014 januárjában jöhet. A pályakezdők bére 60 ezer, a több évtizedes tapasztalattal rendelkező tanárok bére akár százezer forinttal is emelkedhet két lépcsőben.
Közalkalmazotti béremelés
A 15 százalékos közalkalmazotti béremelés bruttó költsége 260 milliárd forintra rúghat. A tényleges nettó költségek ennél kisebbek lehetnek, hisz az emelt bérek utáni adók és járulékok visszakerülnek a büdzsébe, és nem valószínű, hogy a pedagógusok az életpálya-modell mellett további béremelésben részesülnének.
A béremelések éves költségei - csak a költségvetési körben - így elérhetik a 120-140 milliárd forintot éves szinten, az önkormányzati körben alkalmazott munkaerő bérköltsége pedig további 40-50 milliárd forintos tételt jelent. A januárra tervezett béremelési akciók éves költsége így elérheti alsó hangon a 210 milliárd forintot.
Kockázatok és mellékhatások
Eközben azonban komoly kockázatok láthatóak a 2014-es költségvetésben - erre a Költségvetési Felelősség Intézet Budapest (KFIB) hívta fel a figyelmet a legutóbbi Varga-csomag (tranzakciós illeték emelése, a kamatok 6 százalékos ehóval való terhelése, a tranzakciós illeték első negyedéves mértékének emelése) mellé készült technikai kivetítésben. Eszerint a jelenlegi folyamatok alapján mintegy 431 milliárd forintos költségvetési kiigazítást kell végrehajtani 2014-es büdzsében ahhoz, hogy a 2,4 százalékos államháztartási hiánycélt a kormány elérje.
A most beharangozott általános béremelési programmal a kormány így újból a túlzottdeficit-eljárást kockáztathatja a Napi Gazdaság szerint, illetve megágyazhat az újabb megszorításoknak, elvonásoknak.
Hozzászólások (1)
Vajon mit jelent az, hogy "magasabb nyugdíj"? Nem lehetne pontosítani? És mi tartozik az emelésbe? Árvaellátás, özvegyi? Már elnézést, de ez a cikk sem felvilágosító, sem informáló nem volt. Ha meg nem tudni, mi lesz, akkor milyen cél érdekében írnak róla???