hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kiverte a biztosítékot a román korrupciós törvény

  • lapszemle

Románia és a korrupció az évek során szinte egymás szinonimáivá váltak - írja a kitekintő.hu. A korrupció mind a központi, mind pedig a helyi szinteken gyakorlatilag a politikai rendszer szervezőelveként működik, mindazonáltal a kétezres évek közepe óta, főként az Európai Unió nyomására, történt némi javulás. A büntetőtörvénykönyv (btk.) módosítása azonban lehetetlenné teszi, hogy a közélet megtisztulása ezután is folytatódjon, egy a jövő keddi napirenden szereplő jogszabálytervezet pedig az eddig elítélt politikusokat is tisztára mosná.

A román képviselőház jogi bizottságának tagjai december 9-én este bármilyen előzetes egyeztetés és vita nélkül a másnapi plénum napirendjére tűzték a btk. két olyan módosítását, amely gyakorlatilag lehetetlenné teszi a választott politikusok korrupciós ügyekben történő felelősségre vonását.

Az egyik módosítás érdemben felszámolja az összeférhetetlenség fogalmát, ugyanis ezentúl közigazgatási tevékenységek miatt nem indítható összeférhetetlenségi eljárás. Magyarán: ezentúl nem vonnak maguk után büntetőjogi felelősséget az olyan cselekedetek, mint rokonok alkalmazása, közbeszerzési szerződések preferenciális megkötése, hiszen ezek mind egy-egy közigazgatási gesztus révén jönnek létre. A közigazgatási tevékenységek pedig nem vizsgálhatóak összeférhetetlenségi szempontból.

A második módosítás kitörli a parlamenti képviselőket, szenátorokat, illetve az államelnököt a köztisztviselők jogi meghatározásából, és ezáltal kiemeli őket a korrupciós törvények hatálya alól, hiszen azok szövegében mindenhol a köztisztviselői kifejezés szerepel. A btk. módosítása tehát érdemben legalizálja a honatyák, miniszterek, polgármesterek és megyei önkormányzati elnökök korrupcióját, vagyis azt a fajta nagykorrupciót, amellyel Romániát eddig is azonosította az európai közvélemény.

Ugyancsak a keddi napirenden szerepelt egy olyan amnesztia- és megkegyelmezési törvény, amelynek értelmében a hét évig terjedő börtönbüntetést maguk után vonó büncselekmények elkövetői amnesztiában részesülnek (azaz nemcsak a büntetésüket nem kell letölteniük, de az ítélet tényét is eltörlik), más kategóriák pedig hivatalosan kegyelmet kapnak (az ítélet megmarad az erkölcsi bizonyítványukban, de a büntetést nem kell letölteniük). A törvény hatálya nem terjedne ki az erőszakos bűncselekményekre, de a politikai elitet érintő aspektusok mindegyikét lefedi. Bár a képviselőház elnöke elnapolta a tervezetet érintő szavazást, a dolog újra terítékre kerülhet jövő héten.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink