hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kiszorítási hatás – Heti PénzPiac – 2023. 31. hét

  • adozona.hu

A Global Tax-Office Kft. heti pénzpiaci összefoglalója az elmúlt hét fontosabb pénzpiaci és gazdasági eseményeit mutatja be, melyek hatással lehetnek a hazai vállalkozások életére.

A világ legnagyobb gazdasága egyben a világ legnagyobb adósa is: az Amerikai Egyesült Államok. A Föld országai által megtermelt teljes éves GDP 25 százalékát ők állítják elő, ugyanakkor a globális államadósság 30 százaléka is hozzájuk kötődik. Amikor azt gondoljuk, hogy az USA gazdasági- és pénzügyi folyamatai bolygónk minden gazdaságára hatással vannak, nem tévedünk.

A legjelentősebb deviza a globális monetáris rendszerben az amerikai dollár (USD): betölt minden klasszikus pénzfunkciót, és bátran kimondhatjuk, hogy ez az igazi világvaluta. Ebből kifolyólag az USD pénzügyi kondíciói befolyásolják a világ összes nyitott- vagy félig nyitott valutarendszerének működését.

Visszatekintve az elmúlt másfél évtizedre megállapíthatjuk, hogy "könnyű" dolga volt a világ jegybankjainak, mert szabad kezet kaptak. Kitől?

A 2008-ban kirobbant globális pénzügyi-gazdasági válság az USA-ból indult, így azt elsősorban a jegybanki szerepet betöltő Amerikai Szövetségi Tartalék Rendszernek (Federal Reserve System, röviden Fed) kellett kezelnie. Nem is hezitált sokat, amikor szükséges volt a gyors beavatkozás: a 2007. év őszén még 5 százalék körüli kamatszintet rohamléptekkel, alig több mint egy év alatt 0 százalék közelébe csökkentette. Amikor 2008. év őszén láthatóvá vált, hogy még ez a monetáris lazítás sem elégséges a problémák kezelésére, elindítottak egy pénzmennyiség növelő programot is. Ez volt a klasszikus pénznyomtatás időszaka, mely kisebb-nagyobb szünetekkel 2022. év tavaszáig tartott.

A világ jegybankjai a korábbi időszakokban is követték döntéseikkel amerikai társukat, így történt ez ebben az esetben is. A kamatok néhány ország kivételével példátlanul alacsony szintre süllyedtek a 2010-es évtizedben, és tartósan ott is maradtak. Pénzmennyiség növelő eszközöket is alkalmaztak a nagyobb központi bankok, számtalan kreatív megoldást használva.

Abban a bő egy évtizedben olyan világgazdasági összképet láttunk, melyre akár azt is mondhatnánk, hogy valahogy így képzelhetjük el az "aranykor"-t. Erre a helyzetre egy új monetáris elmélet is született, a Modern Monetary Theory (MMT). A gazdaságok kiegyensúlyozottan jól teljesítettek, az infláció nagyon alacsony volt hosszú éveken keresztül, a kamatok 0 százalék közelében álltak. Minden gazdasági szegmensben bővülést láttunk, ha volt botlás, abból is gyors volt a helyreállás.

A nagyon régóta alvó, már-már "halottnak vélt" infláció azonban 2021-2022. év fordulóján felütötte a fejét, és elkerülhetetlenné vált újra a régi, már bizonyított eszközök bevetése. A pénz romlása ellen küzdeni kamatemeléssel és pénzmennyiség szűkítéssel kell és lehet. Ezért láttuk, hogy a gyorsan

emelkedő inflációt a jegybankok ütemes kamatemelésekkel követték (és mostanában már néhol be is előzték), valamint csökkentik a gazdaságban forgó pénz mennyiségét is.

Ez eddig a pontig egyszerű folyamatnak tűnik. A történet bonyolultabbá válik, amikor azt látjuk, hogy az elmúlt hosszú évek laza monetáris kondíciói (és a covid-válság) jelentős adósságállomány-növekedést okoztak. A legnagyobbat az USA-ban. Ezt a többlet hitelt nagyon alacsony kamattal tudta felvenni szinte minden ország és a gazdaságok szereplői is (magánszemélyek, vállalatok), de amikor hamarosan refinanszírozni kell majd a lejáratok miatt, a terhek drasztikusan növekedni fognak.

A kötvény- és hitelpiacok szempontjából elsősorban az Amerikai Egyesült Államokra érdemes figyelni. Nem elég, hogy az USD kamatszint jelentősen megnőtt (ami feljebb húzta automatikusan minden más deviza kamatát is), de a hatalmasra duzzadt adósságállományt is menedzselniük kell - miközben a piacon rendelkezésre álló pénzmennyiséget csökkenti a Fed. Ráadásul, a két hónapja még jó hírnek tűnő amerikai adósságplafon-emelés azt jelenti, hogy a tartozásállomány tovább fog nőni, és ez el fogja szívni az egyre csökkenő likviditást a nemzetközi finanszírozási piacokról. Ezzel nehéz helyzetbe hozzák azokat a nem első osztályú adósokat, akik kötvényeket szeretnének kibocsátani, vagy hitelt felvenni.

Magyarország

Itthon iránytű nélkül maradtunk a héten, új gazdasági adat nem befolyásolta a piaci szereplők döntéseit.

A forint rég nem látott gyengeséget mutatott, az euróval szembeni árfolyam egy hét alatt 10 egységgel ugrott, egészen 394-ig. Mivel konkrét gazdasági hír nem jelent meg, vélhetően az állhat a háttérben, hogy a befektetők egy része már nem tartja elégségesnek a realizálható kamatkülönbözetet a fennálló kockázatokkal szemben.

Az állampapírpiacon enyhe hozamemelkedés zajlott párhuzamosan a nemzetközi trenddel. Azt figyelembe kell venni, hogy jelenleg a magyar állampapírok hozamszintje "boldog békeidőket" idéző, optimista kockázati felárat tartalmaz.

Európai Unió – eurózóna


A legfrissebb adatok alapján a kedvező munkaerőpiac trend törhetetlen: több uniós tagországban visszatért a munkanélküliségi ráta a 2008-as válság előtti szintre. Ez mindenképpen jó hírnek tekinthető, de a többi gazdasági folyamattal nem konzisztens. Az euróövezet országaiban továbbra is gyenge a konjunktúra, és a jövőbeli kilátások sem biztatóak. Az eddig nagyon jól teljesítő szolgáltató szegmensekben is romlani látszanak a várakozások.

A kamatokkal kapcsolatban a héten már nem voltak annyira harciasak az EKB képviselői, kevés nyilatkozat jelent meg. Szerepe lehetett ebben a javuló inflációs kilátásoknak, a friss gazdasági mutatóknak és úgy általában a nyári uborkaszezonnak is.

Az állampapírpiacon hozamemelkedést láttunk, de csak a hosszabb szegmensekben. Ebben inkább az amerikai adóssággal kapcsolatos híreknek lehetett szerepe.

A dollár nyert a héten az euróval szemben, és ha a kamatkilátások nem fognak érdemben változni a következő hónapokban, akkor a következő időszak inkább az amerikai devizáról szólhat.

USA


A héten – meglepő időzítéssel – leminősítést kapott az amerikai állam. A három nagy hitelminősítőből most már kettőnél nem a "Legjobb Adós". Ez a lépés ugyan nem fogja megrengetni az USA meghatározó pozícióját sem gazdaságilag, sem az adósságpiacon, azonban mégis egy figyelmeztetés. Az Amerikai Egyesült Államok adósságszintje történelmi rekordon áll, és a költségvetési folyamatok miatt további jelentős növekedés várható a következő években.

Az inflációs mutatók hiába mutatnak enyhülést, a továbbra is feszített munkaerőpiac miatt jöhetnek még meglepetések.

A Fed legutóbbi kommunikációja azt vetítette előre, hogy "adatvezérelt üzemmódba kapcsoltak", és innentől már az egymás után érkező gazdasági mutatók alapján döntik el, hogy emelnek-e tovább a kamaton (leghamarabb szeptember végén).

Az állampapírhozamok közül főként a hosszúak emelkedtek a héten, a 10 éves elérte a tavasszal látott 4,2 százalékos csúcsszintet. Az USA kormánya a héten jelentős többlet kötvénykibocsátást jelentett be a közeljövőre – ez elszippantja az amúgy is egyre csökkenő szabad likviditást a többi piaci szereplő elől.

A tájékoztatás nem teljes körű. A jelen dokumentum nem minősül befektetési ajánlásnak. A tájékoztatás a dokumentum készítésének idején irányadó piaci helyzetet tükrözi, azonban az információk csak időleges tájékoztatást nyújtanak, és a piaci viszonyokkal, körülményekkel megváltozhatnak. Jelen dokumentum elkészítése során felhasznált adatok, tények, információk lényeges forrásai az alábbiak voltak: Bloomberg, Reuters, KSH, EuroStat, MNB, ÁKK, EKB, FED.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink