hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kapkodnak a fizikai dolgozók után, jócskán nőtt a bérük

  • MTI/Adózóna

Az idei harmadik negyedévben 980 forint volt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére, ami 14 százalékkal magasabb a tavalyi év hasonló időszakában tapasztalnál – közölte a BDO Magyarország a Trenkwalder Személyzeti Szolgáltató Kft.-vel közel 7 ezer dolgozó béradatai alapján készített elemzés eredményét.

A fizikai dolgozók körében a szakmunkások 1020 forintos, míg a betanított munkát végzők 940 forintos átlagos órabérre számíthatnak. Régiók szerint ugyanakkor jelentősen, akár negyedével is eltérhetnek az órabérek: míg a Dél-Dunántúlon és az Észak-Alföldön jelenleg 850 forint körül alakul a fizikai dolgozók átlagos órabére, ez az érték a Közép-Dunántúlon, illetve Közép-Magyarországon már jóval 1100 forint felett van.

A közlemény idézi Hamrák Viktort, a Trenkwalder munkaerő-kölcsönzési üzletágának vezetőjét, aki elmondta: "az adatokból az látható, hogy továbbra is gyorsan emelkednek a fizikai dolgozók órabérei, ami az egyre több szektort sújtó munkaerőhiány miatt nem meglepő." Hozzátette: a folyamat várhatóan a következő negyedévekben sem szakad meg, az egyre fokozódó munkaerő-kereslet hatására már az év végén várhatóan újabb növekedési hullámot lehet majd tapasztalni.

A jövő év elején pedig a várakozások szerint mintegy 9 százalékos minimálbér-emelésre kerülhet sor, ami szintén komoly hatást fog gyakorolni az alacsonyabb fizetési kategóriák bérszintjeinek alakulására – magyarázta Hamrák Viktor.

A BDO Magyarország ezzel párhuzamosan több mint 60 nemzetközi cég hazai leányvállalatánál dolgozó közel 500 középvezetőnek a béradatait vizsgálta meg. Az 500 és 800 ezer forint közötti havi bruttó fizetési sávban dolgozó alkalmazottak esetében a béremelkedés mértéke 2017 harmadik negyedévéhez képest átlagosan 3,9 százalék volt. Figyelembe véve az infláció immár 3 százalék körüli szintre emelkedését, ez gyakorlatilag mindössze 1 százalék körüli reálbér-növekedést jelent ezen a vezetői szinten.

Javítja az összképet, hogy a középvezetők körében a kiegészítő bérelemek (így a jutalom, a bónusz vagy a bérpótlék) bérhez viszonyított aránya ebben az időszakban elérte a 15 százalékot, ami magasabb a korábbi évek 8-10 százalékos hányadánál – mondta Hajnal Péter, a BDO Magyarország könyvelési, bérszámfejtési üzletágának partnere. Hozzáfűzte: ez önmagában hosszú távon nem lesz elég a munkaerő megtartására egy olyan piaci környezetben, ahol egy jó munkahelyváltással ma akár 20-30 százalékkal magasabb bér is kialkudható hasonló munkakörben.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cafeteria

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink