hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kamatstop: erre kellene készülni, ha megszűnne június végén

  • adozona.hu

Június 30-án lejár a kamatstop eredetileg meghirdetett határideje. Mekkora segítséget jelentett a kamatok rögzítése? Mi várható júliustól? A Bankmonitor szakértői ezeknek a kérdéseknek jártak utána.

Változó kamatozású lakáshitel az a kölcsön, melynek kamatát a bank akár éven belül is módosíthatja. Ezen kölcsönök kamata jellemzően a BUBOR mutató változásának megfelelően módosulhat. Jelenleg 330 ezer magyar család rendelkezik ilyen hitellel.

Az idei év első felében a változó kamatozású lakáshitelek kamatát a kormány maximalizálta. Az érintett kölcsönök kamata a kamatfordulókor érvényes BUBOR értékéből és egy kamatfelárból állt össze. A kamatot azonban 2022. első félévében a 2021. október 27-én érvényes BUBOR mutató értéke alapján kellett meghatározni.

Mennyit segített a kamatstop az érintett adósoknak?

Ennek megvizsgálásához érdemes megnézni hogyan alakult volna az érintett kölcsönök kamata a kamatstop nélkül. (Érdemes a 3 havi BUBOR-hoz kötött kamatozású hiteleket szemügyre venni, ugyanis a változó kamatozású jelzáloghiteleken belül ebből van a legtöbb.)

A kamatstop hatása attól is függ, hogy mikor változik a hitel kamata. Az év első hónapjában átárazódó hiteleknél 2,03 százalékponttal, míg a júniusban módosuló kölcsönöknél 4,83 százalékponttal lesz kisebb a kölcsön kamata.

Mennyit nyert a teljes kamatstop ideje alatt az az adós, akinek a kamata 3 havonta változhat? A kamatfelár fixen 3 százalék. (2022. januárjában, majd 2022. áprilisában is módosult a kamat.) Nézzük meg ezt három példán keresztül:

●         Ha a fennálló tartozás 5 millió forint, a hátralévő futamidő 8 év, akkor fél év alatt 47 696 forintot spórolt a család. Összességében 11,2 százalékkal kevesebb a megfizetendő összeg.

●         Ha a fennálló tartozás 8 millió forint, a hátralévő futamidő 10 év, akkor hat hónap alatt 79 171 forintot spórolt a család. Összességében 13,5 százalékkal mérséklődött a fizetési kötelezettség.

●         Ha a fennálló tartozás 12 millió forint, a hátralévő futamidő 14 év, akkor fél év alatt 127 041 forintot spórolt a család. Összességében 17,5 százalékkal kellett kevesebbet fizetni.

Fontos tudni, hogy a megspórolt összeget nem kell utólag megfizetni, a kamatkülönbség a bankokat terheli. Sokan keverik a kamatstop és a moratórium szabályait. Ez utóbbinál utólag, a hátralévő futamidő alatt kell rendezni a szüneteltetés alatt elmaradt kamatokat.

Mi lenne várható 2022 júliusától?

A kamatstop az érvényben lévő szabályok alapján június végével lejárna. Az emelkedő bankközi hozamok miatt ez komoly terhet jelentene az adósoknak: a júniusi BUBOR értéke mellett akár 22 százalékkal is magasabb lehetne a havi törlesztő, mint a kamatstop alatti havi fizetnivaló.

Ugyanakkor várhatóan a kamatrögzítés valamilyen formában velünk marad az év második felében is. A Kormány előreláthatóan június közepén fog dönteni a kérdésben.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) azt javasolja, hogy a kamatstopot a rászorulóknak hosszabbítsák meg. Két csoportot nevezett meg a jegybank: a nyugdíjasok és a gyermeket nevelők részére lehetne folytatni a kamatrögzítést.

Jelenleg 330 ezer adósnak csökkenti a törlesztőrészletét a kamatstop, ebből mintegy 180 ezren maradhatnának a kamatstopban a jegybank javaslata alapján. (Nagyságrendileg 41 ezer nyugdíjas, 127 ezer gyermeket nevelő és 12 ezer gyermeket nevelő nyugdíjas számára hosszabbodhatna meg a kamatrögzítés az MNB javaslata értelmében.) Ezek alapján az érintettek 54,5 százaléka maradhatna a kamatstop védelme alatt.

Lakáshitelkamatot csökkentenek a Magyar Bankholding tagbankjai

Az általános kamatemelési trendek ellenére a Magyar Bankholding tagbankjai 2022. június 1-jétől egyes jelzáloghiteleik és a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelük kamatait csökkentik annak érdekében, hogy ellensúlyozzák a hitelfelvételi kedv várható csökkenését. A hazai tulajdonú Magyar Bankholding Csoport a Budapest Bank, az MKB Bank és a Takarék Csoport egyesítésével jött létre.

A Magyar Bankholding tagbankjai 2022. június 1-jétől a legnagyobb arányban igényelt 10 éves kamatperiódus esetén csökkentik a piaci jelzáloghitelek és Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelének kamatait, ezzel lehetővé téve meglévő és leendő ügyfeleinknek, hogy kedvezőbb feltételek mellett igényeljenek új lakáshitelt – mondta Somogyi Péter, a Magyar Bankholding lakossági üzletfejlesztési ügyvezető igazgatója.

 

A szakértők arra számítanak, hogy a 2022-ben tartósan magasabb szinten maradó hitelkamatok akár 5-10 százalékkal is visszavethetik a lakáshitelezést a 2021. évihez képest. Emellett pedig az ingatlanárak növekedése is közvetetten a hitelkereslet csökkenéséhez vezethet, miután elsősorban az alacsonyabb jövedelemmel rendelkező ügyfelek halaszthatják el a hitelből történő ingatlanvásárlásaikat.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink