hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ingatlanbérlés megszűnése beruházás után: ki fizeti az adókat?

  • adozona.hu

Gyakori, hogy a társaságok magánszemélytől bérelt ingatlanon jelentős összegű beruházást végeznek. Hogyan kell elszámolni a bérleti időszak lejártát követően? Kinek, milyen adófizetési kötelezettsége keletkezik? Olvasónk kérdésére dr. Verbai Tamás szakértőnk válaszolt.

Magánszemély 2005-ben bérbeadta a családi bt.-nek a tulajdonát képező ingatlant, amelyen 15 millió forintos beruházást végzett a bt., amiből 12 millió forint vissza nem térítendő támogatás - vázolta a helyzetet a kérdező, majd így folytatta: jelenleg 6 százalékos értékcsökkenési elszámolással 6 millió forinton áll. Kérdésem, hogy milyen feltételekkel kerülhet vissza a magánszemély tulajdonába az ingatlan? Hogyan érinti ez a áfát, ha 2,5 millió forint visszaigényelhető volt?

Szakértőnk mindenek előtt felhívta a kérdező figyelmét arra, hogy a kérdésben szereplő problémára csak a tényállás teljeskörű ismerete mellett adható egzakt válasz.

1.) A kérdés szerinti felújítási munkálatok költségeinek elszámolását meghatározza a felek, vagyis az ingatlan tulajdonosa, illetőleg a társaság között az ingatlan használata vonatkozásában létrejött megállapodást tartalma.

Abban az esetben, ha a felek úgy állapodtak meg, hogy a társaság mint az ingatlan használója jogosult az ingatlanon átalakítási, felújítási munkálatokat elvégezni/elvégeztetni, és ennek költségeit nem számlázza tovább az ingatlan tulajdonosa(i) felé, akkor a felújítás/átalakítás költségeit, ennek értékét aktiválnia kell, ami a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: Sztv.) 26. § (2) bekezdése értelmében a társaság könyveiben, az ingatlanok között kerül kimutatásra, amelyre pedig így az Sztv. illetőleg a társasági és osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Taotv.) szabályainak megfelelően értékcsökkenés számolható el (amint a társaság is eljárt a kérdésből megállapíthatóan), tehát nincs lehetőség a ráfordítások egy összegben történő leírására.

Abban az esetben, ha a felek meg kívánják szüntetni a bérleti jogviszonyt, és vissza kívánják adni az ingatlant a tulajdonos magánszemély birtokába, akkor a bérlő társaság által elvégzett felújítással az alábbiak szerint számolhatnak el:
- a bérbeadó piaci értéken megváltja, megvásárolja azt, vagyis megtéríti a bérlő társaság számára a felújítás értékét, amely esetben az ellenértékre áfát kell felszámítania a társaságnak;
- a bérbeadó magánszemély térítés nélkül veszi át az ingatlant, amely esetben azonban a felújítás ellenértéke után szintén áfát kell felszámítania a társaságnak, míg a tulajdonos magánszemély oldalán egyéb jövedelemként jelentkezik, amely pedig szja- és eho-fizetési kötelezettséget von maga után;
- a bérbeadó magánszemély kérheti továbbá az eredeti állapot visszaállítását (ez utóbbi véleményünk szerint a kérdés szerinti esetben gazdaságilag nem racionális döntés).

Amennyiben mégis ilyen módon számolnának el a felek, akkor a bérbeadó társaságnak terven felüli értékcsökkenés elszámolásával kell kivezetnie a felújítást a könyveiből.

2.) Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (Áfatv.) 135. § (1) bekezdése szerint abban az esetben, ha az adóalany terméket tárgyi eszközként használ vállalkozásán belül, a tárgyi eszköz rendeltetésszerű használatbavételének hónapjától kezdődően ingó tárgyi eszköz esetében 60 hónapig, míg ingatlan tárgyi eszköz esetében pedig 240 hónapig terjedő tartamban az adóalany adólevonási jogát - az adólevonási jog gyakorlása egyéb feltételeinek sérelme nélkül - az e § és a 136. § rendelkezéseinek figyelembevételével gyakorolhatja.

Az Áfatv. 120. § a) pontja szerint abban a mértékben, amilyen mértékben az adóalany - ilyen minőségében - a terméket, szolgáltatást adóköteles termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása érdekében használja, egyéb módon hasznosítja, jogosult arra, hogy az általa fizetendő adóból levonja azt az adót, amelyet termék beszerzéséhez, szolgáltatás igénybevételéhez kapcsolódóan egy másik adóalany - ideértve az Eva. hatálya alá tartozó személyt, szervezetet is - rá áthárított.

Az Áfatv. 135. § (2) bekezdése kimondja, hogy az (1) bekezdésben meghatározott időtartam figyelembevételével, annak a naptári évnek az utolsó adómegállapítási időszakában, amely naptári év teljes időtartamában a tárgyi eszköz az adóalany rendeltetésszerű használatában van, az adóalany köteles a tárgyi eszközre jutó előzetesen felszámított adó összegének ingó esetében 1/5 részére, míg ingatlan esetében pedig 1/20 részére vonatkozóan utólagos kiigazítást elvégezni, feltéve, hogy a levonható előzetesen felszámított adó összegét meghatározó tényezőkben a tárgyi eszköz beszerzésének évéhez vagy a 11. § (2) bekezdés a) pontjában említett esetben a rendeltetésszerű használatba vételének időpontjához képest változás következik be, és a számítás eredményeként adódó különbözet összege abszolút értékben kifejezve eléri vagy meghaladja a 10 000 forintnak megfelelő pénzösszeget.

Az Áfatv. 135. § (3) bekezdése alapján a (2) bekezdés szerinti különbözetre a 132. § (2) és (4) bekezdését kell megfelelően alkalmazni.

Az Áfatv. 136. § (1) bekezdése szerint abban az esetben, ha az adóalany a tárgyi eszközt a 135. § (1) bekezdésében meghatározott időtartamon belül értékesíti, a teljesítés hónapjára és a hátralevő hónapokra együttesen időarányosan jutó előzetesen felszámított adó összegét véglegesen levonhatja, ha a tárgyi eszköz értékesítése adólevonásra egyébként jogosítaná; illetőleg véglegesen nem vonhatja le, ha a tárgyi eszköz értékesítése adólevonásra egyébként nem jogosítaná.

A társaság által a bérelt ingatlan felújítása kapcsán gyakorolt adólevonási és -visszaigénylési jog vonatkozásában a fentieket értelmezve megállapítható, hogy az adólevonási jog gyakorlására kizárólag az adóköteles termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás érdekében történő beszerzések kapcsán van lehetőség, mivel a társaság az ingatlan-tulajdonos részére visszaszolgáltatásakor – történjen az akár ellenérték fejében, vagy ingyenesen – a felújítás értéke után áfa-fizetésre válik kötelessé, így jogosulttá válik a felújítás után általa korábban megfizetett és levonásba helyezett áfa végleges levonásba helyezésére, vagyis nem kell korrekciót végrehajtania.
OLVASSA EL a témában korábban írt cikkünket ITT!

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Versenybírói elszámolás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Ingatlanértékesítés szja-kötelezettségének kezdete

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink