hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ezekre kell figyelni a kkv-k kapcsoltságának eldöntésénél

  • adozona.hu

Olvasónk a következőt kérdezte: A kkv-törvény szerint az alábbi adatok alapján „A” vállalkozás (kft.) kapcsolt vállalkozása-e a „B" (zrt.) vállalkozásnak? Az A vállalkozás (kft.) tulajdonosi struktúrája: XY magánszemély 100 százalékban, a vállalkozás főtevékenységi köre: gépjárműkölcsönzés. A B vállalkozás (zrt.) tulajdonosi struktúrája: XY magánszemély 60 százalékban, a ZX magánszemély 40 százalékban, a vállalkozás főtevékenységi köre: lakó- és nem lakó épület építése. A szavazati arányok mindkét vállalkozásnál megegyeznek a tulajdoni hányaddal. Erdős Gabriella adószakértő válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A kapcsolódó vállalkozások és a partnervállalkozások adatait a kkv státusz megállapításakor össze kell számítani, ezért lényeges, hogy a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvény (kkv-törvény) szempontjából a kérdésben említett vállalkozások partner, illetve kapcsolódó vállalkozásnak (4. § (2–3)) minősülnek-e.

A törvény célja alapvetően a tisztességes verseny biztosítása, miközben a vállalkozási kedv élénkítésének európai célkitűzését is szeretné biztosítani. Ezért a törvény a kapcsolódást elsődlegesen vállalkozás tulajdonosok esetén értelmezi, magánszemély tulajdonosokat csak akkor vizsgál, ha ennek eredményeként egy másik vállalkozás a vizsgált vállalkozásban meghatározó befolyást szerzett, illetve, ha két vállalkozás azonos vagy szomszédos piacon tevékenykedik, mivel ekkor közösen tudják a versenyelőnyt megvalósítani.

Elsődlegesen tehát az A és B vállalkozás viszonyát kell vizsgálni. Mivel egyik vállalkozásnak sincs tulajdoni aránya a másikban, ezért ezen ismérv alapján nem kapcsolódó vállalkozások.

A meghatározó befolyásnál már vizsgálni kell a magánszemélyeket is, mivel a döntő irányítás, ellenőrzés megvalósulhat úgy is, hogy a magánszemély tulajdonosokkal köt az egyik vállalkozás szerződést az irányítás, ellenőrzés gyakorlására. A két vállalkozás főszabályként a magánszemélyek miatt csak akkor minősül kapcsolódó vállalkozásnak, ha magánszemélyeken keresztül megvalósul a meghatározó befolyás (vagy közösen fellépőnek minősülnek), és a két vállalkozás azonos vagy szomszédos piacon tevékenykedik. A két feltételcsoportból az első megvalósul a fenti esetben, mivel ugyanannak a magánszemélynek van többségi tulajdona mindkét társaságban. A második feltétel azonban nem valósul meg, mivel a gépjárműkölcsönzés és az ingatlanfejlesztés nem minősül szomszédos piacnak a kkv-törvény 19. § 4. pontja értelmében. A két feltételnek együttesen kell megvalósulnia ahhoz, hogy a vállalkozások kapcsolódó vállalkozásnak minősüljenek.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaarányosítás

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink