hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Extra drága államadósság-finanszírozás: mégis kinél vannak a lakossági állampapírok?

  • MTI/lapszemle

Évente körülbelül ezermilliárd forinttal nő a lakossági állampapír-állomány – közölte Barcza György, az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója. A lakossági papíroknak azonban legalább ötöde intézményi befektetőknél van, akiknek ugyanúgy fizeti az extra magas kamatokat az állam, mint a lakosságnak – hívja fel a figyelmet cikkében Azénpénzem.hu.

Továbbra is népszerűek az állampapírok a magyar lakosság körében, évente körülbelül ezermilliárd forinttal nő a lakossági állampapír-állomány – erről Barcza György, az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója beszélt az M1 aktuális csatorna hétfő reggeli műsorában. Ez azt jelenti, hogy a lakosság megtakarításának nagyobb része állampapírban van, ami összefügg azzal, hogy alacsonyak a banki betéti kamatok, valamint biztonságos befektetésnek számít.

Annak ellenére erőteljes az állampapírok iránti kereslet, hogy tavaly és idén is csökkentek a kamatok, a legnépszerűbb az egy éves kamatozó kincstárjegy.

„Az államadósság körülbelül egynegyedét finanszírozza a lakosság, és ezzel az aránnyal már elégedettek lehetünk” – fogalmazott Barcza.

Az Azénpénzem.hu ezzel szemben arra hívja fel a figyelmet, hogy az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) és a Magyar Nemzeti Bank hivatalos számaiból kiderül: legalább 1200 milliárd forint, vagyis a teljes lakossági állampapír-állomány minimum ötöde nem a lakosság kezében van, hanem intézményi befektetőknél.

Az ÁKK az Azénpénzem.hu-val azt közölte, hogy sajtóközleményeiben a lakossági állampapírok értékesítése és lejárata után kialakult aktuális, névértéken nyilvántartott állományi adatokat közli havi rendszerességgel. Az ÁKK Zrt. a másodpiaci állomány tulajdonosi megoszlására vonatkozóan nem rendelkezik adattal, ezért nem ismert, hogy a tulajdonosi állományban milyen változás zajlik a szerződött forgalmazóknak történő elsődleges piaci értékesítést követő időszakban. Az MNB egyebek között azt közölte a portál megkeresésére, hogy a „lakossági állampapírok” mint értékpapír-kategória nem feltétlenül jelenti azt, hogy ez ténylegesen a háztartások tulajdonában van, hiszen más szektorok is vásárolhattak a lakosságnak szánt értékpapírokból, illetve a kibocsátást követően a másodpiaci forgalomban más szektorokhoz is kerülhet.

A megkérdezett két intézmény válasza is alátámasztja ezt, ami meglehetősen kellemetlen lehet az ÁKK-nak, hiszen jóval többe kerül az államadósság finanszírozása a lakossági papírokon keresztül. Míg ugyanis egy magánszemélynek, ha lakossági állampapírt vásárol, egy évre 2 százalékot, fél évre 1,5 százalékot fizet az állam, a pénzpiacon 0,23 százalék, illetve 0,15 százalék volt a 12, illetve a 6 hónapos diszkont kincstárjegyek átlaghozama pénteken. Vagyis közel tízszeres a különbség a lakossági papír javára (ennyivel kerül többe az államnak).

További részleteket a témáról itt olvashat.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Pótbefizetés, tulajdoni hányad

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Munkábajárás 2.

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Bizalmi vagyonkezelés

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink