hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Elkezdődött az adok-kapok a 2015. évi költségvetésről

  • MTI/Adózóna

A parlament mai ülésén elkezdődött a jövő évi költségvetési törvényjavaslat általános vitája. Összesen több mint harminc órában tárgyalja az Országgyűlés a 2015. évi büdzséről szóló előterjesztést.

A kormány a javaslatban 2,5 százalékos bruttó hazai termék (GDP-) növekedéssel és 1,8 százalékos inflációval számol, a költségvetési hiány a GDP 2,4 százalékát teheti ki, az államadósság pedig a GDP 75,4 százalékára csökkenhet. A kormány számításai szerint mintegy 260 ezerrel többen dolgoznak majd jövőre, mint a válság előtt, ezzel összhangban pedig a munkanélküliségi ráta várhatóan 8 százalék alá mérséklődhet.

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter korábban hangsúlyozta, a 2015-ös büdzsé a fegyveres és rendvédelmi dolgozók béremelésére 44 milliárd forintot, a pedagógusbérek további javítására pedig 38 milliárd forintot irányoz elő. A költségvetésben az országvédelmi alap 60 milliárd forintot, az általános tartalék 100 milliárd forintot tesz ki, ami a kormány várakozásai szerint megfelelő biztonságot nyújt az előre nem látható kiadásokra.

Jövőre elindul minden idők egyik legnagyobb gazdaságfejlesztése Magyarországon: az európai uniós forrásokból megvalósuló programokra, beruházásokra több mint 2500 milliárd forintot, a bruttó hazai termék (GDP) 7,5 százalékát költi a központi költségvetés 2015-ben – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az általános vitát megnyitó expozéjában.

Kiemelte: a 2014-2020 fejlesztési ciklussal új időszámítás kezdődik a hazai fejlesztéspolitikában: 7 év alatt összesen több mint 34 milliárd euró támogatás érkezik Magyarországra, ami a szükséges hazai társfinanszírozással együtt mintegy 12 ezer milliárd forintos fejlesztést jelent a következő években.

Az egy főre jutó támogatás mértéke soha nem volt akkora Magyarországon, mint a 2014-2020-as ciklusban; ezzel a mutatóval Magyarország a második helyen áll Európában – hívta fel a figyelmet a nemzetgazdasági miniszter.

A kormány célja, hogy a társasági adó még ebben a ciklusban egykulcsos legyen – közölte  Varga Mihály. (Beszédéből az nem derült ki, ez ténylegesen azt jelentené-e, hogy a jelenleg 500 millió forint fölötti adóalap esetén 19 százalékos kulcs az említett összeghatár alatti adóalapra érvényes 10 százalékra csökkenne.)

A Költségvetési Tanácsnak (KT) nincsenek alapvető ellenvetései a költségvetési törvényjavaslat hitelességére és végrehajthatóságára nézve – jelentette ki Kovács Árpád, a KT elnöke. Kifejtette: a 2014-es költségvetés várható teljesülését a tervezés összességében megalapozottan vette figyelembe a jövő évi költségvetési előirányzatok bázisának meghatározásakor. A tervezés alapjául vett makrogazdasági célok, ezen belül a 2,5 százalékos növekedés a kedvező külső és belső feltételek fennmaradása esetén elérhetőek.

A kedvező növekedés a KT szerint akkor valósulhat meg, ha a külső feltételrendszer, a nemzetközi konjunktúra és a befektetői bizalom nem romlik jelentősen, továbbá a 2007-2013-as uniós költségvetési ciklushoz kapcsolódó uniós források beáramlása a törvényjavaslatban foglaltaknak megfelelő lesz.

A Fidesz szerint a jövő évi költségvetésnek köszönhetően több pénz marad a dolgozó családoknál. Rogán Antal frakcióvezető, a kormánypárt vezérszónoka hangsúlyozta: a jövő évi büdzsé támogatja a családalapítás előtt álló ifjú házasokat, és továbbra is kiemelten támogatja a gyermeket nevelő családokat.

Mint mondta, 2015-ben azért marad több pénz a dolgozó magyar családoknál, mert elszámoltatják a bankokat. Ennek eredményeként mind a forint-, mind a devizahiteles magyar családok anyagi helyzete javul, hiszen a forinthitelesek törlesztőrészletei akár 10 százalékkal, a devizahitelesek törlesztőrészletei 25-30 százalékkal csökkenhetnek – fejtette ki. Rogán Antal szerint egy átlagos devizahiteles család 100 ezer forintos havi törlesztőrészlete közel 25 ezer forinttal kevesebb lesz 2015 áprilisától, májusától.

Szólt arról is, hogy jövőre friss házasok – adókedvezmény révén – 120 ezer forintos "nászajándékot" kapnak az államtól (összesen havi 5 ezer forintot vonhatnak le az adójukból). A 2015-ös költségvetésben döntenek arról – folytatta –, hogy 2016-tól négy év alatt megduplázzák a kétgyermekes családok adókedvezményét.

Tóbiás József, az MSZP elnök-frakcióvezetője, a párt vezérszónoka az előterjesztés szerdai parlamenti vitájában azt mondta: a kormány az ország harmadát még szegényebbé teszi, végletesen ketté akarja szakítani a társadalmat. A kabinet a jövő évi költségvetéssel az ország feléről lemond, ami nemcsak erkölcsi bukást jelent, hanem maradandó károkat is okoz Magyarországnak – fogalmazott, jelezve, hogy a szegénységi ráta folyamatosan nő, egyre kiszolgáltatottabbá válnak társadalmi csoportok.

Az ellenzéki politikus szerint a változatlanul 16 százalékos személyi jövedelemadó csak a magasabb jövedelműeknek kedvez, Európa legnagyobb, 27 százalékos áfája pedig szintén leginkább az alacsony jövedelműeket sújtja.

Tóbiás József bírálata szerint a középfokú oktatás 2015-ös támogatása nominálisan 25 százalékkal esik vissza, ami a gimnáziumi férőhelyek drasztikus csökkentésével jár majd. Azt is kifogásolta, hogy a költségvetési javaslat alapján kevesebbet fordítanak szociálpolitikára.

Míg ezek, a jóléti kiadások csökkennek – folytatta a szocialista frakcióvezető –, addig az állam működési funkcióira fordított források jelentősen növekednek, többszörösére nő például a Miniszterelnökség költségvetési előirányzata, és "a sport sem tartozik a mostohagyermekek közé, különösen a futball nem".

Tüntetnek a tanárok szombaton

Demonstrációt szervez szombatra, a magyar közoktatás napjára a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ), hogy így tiltakozzon a kormány jövő évi költségvetési javaslata ellen – jelentette be mai sajtótájékoztatóján Galló Istvánné, a PSZ elnöke. A szakszervezet szerint amennyiben a büdzsét a jelenlegi formájában fogadják el, az katasztrofális helyzetbe hozza a köznevelés teljes rendszerét, az óvodáktól az iskolákig, kollégiumokig és a szakmai szolgáltatásokat nyújtó intézményekig. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma elé szervezett tüntetésen elsősorban a gyermekszegénységre és a gyermekek tanuláshoz való jogára kívánják felhívni a figyelmet – tette hozzá a szakszervezeti vezető.

Hargitai János, a KDNP vezérszónoka jól megtervezett, reális lábakon álló javaslatként jellemezte a 2015-ös költségvetési előterjesztést, amely jól illeszkedik abba a költségvetési gondolkodásba, amit a kormány 2010 óta képvisel. Értéknek nevezte, hogy a költségvetés őrzi a családi adókedvezmények rendszerét és ösztönzi a gyermekvállalást.

A kereszténydemokrata politikus fontosnak tartotta azt is, hogy az egyes ágazati bérnövekedések és a devizahiteleseket érintő intézkedések miatt megtakarítások keletkeznek a családoknál, ami várakozásai szerint a fogyasztás növekedésében is megmutatkozik majd.

A Jobbik szerint a 2015-ös egy gyarmati országban lévő, abban tartott ország költségvetése, ahol nő az adóteher, csökken az oktatásra szánt pénz és az otthonteremtési lehetőségek sem változnak. Volner János, a párt országgyűlési képviselője vezérszónoki felszólalásában azt hangsúlyozta: egy költségvetés fő célja, hogy hozzájáruljon a közjó növekedéséhez, és fenntarthatóan növekedjen a gazdaság, de a 2015-ös költségvetés ezek egyikének sem felel meg.

Emellett egyre több adót von el az állam: 2000 és 2004 között még 43, 2013-ban már 47 százalékot vontak el, és ez az arány 2015-ben is emelkedik. Látható, hogy az állam pénzéhsége nő, saját működési kiadásaira is egyre többet költ, a GDP-arányos államadósság pedig ugyanott áll, ahol 2010 első negyedévében végén – ecsetelte.

A Párbeszéd Magyarországért szerint a költségvetés 2015-ben a válság és a leszakadás évét hozza – jelentette ki az MTI érdeklődésére Szabó Tímea, a PM társelnöke. Még a korábbi évekhez képest is nagy mértékű elvonásokat látnak, főleg a családtámogatások és a családpolitika területein. Sem a családi adókedvezmény, sem a családi támogatásra fordított összeg nem növekszik, a gyesre, a gyedre és a családi pótlékra vonatkozó szabályok hetedik éve nem változnak, a családi adókedvezményt pedig csak a 120 ezer forintnál magasabb jövedelmű családok tudják igénybe venni.

A közoktatásból újabb 126 milliárd forintot vonnak ki, ami azt jelzi, hogy a Fidesz nem egy képzett, tanult társadalmat, hanem "lebutított, irányítható népet akar magának". A PM kategorikusan elutasítja ezt a költségvetést. Szabó Tímea módosító javaslatai – mint jelezte – a kilátástalanságban élők és a lecsúszó középosztály érdekeit szolgálják majd.

Az LMP értékelése szerint jövőre folytatódik a társadalom kettészakadása, a 2015-ös költségvetés bebetonozza az eddigi megszorításokat. Schmuck Erzsébet, az frakció vezérszónoka a vitában leszögezte: az idei költségvetés éppen olyan, amilyen az elmúlt négy év volt, "az országot szétszakító neoliberális gazdaságpolitika és az újfeudalizmus-építés kusza keveréke". 

A kormány jövőképe valójában úgy fest, hogy Magyarország egy alacsonyan képzett munkaerővel dolgozó összeszerelő ország legyen, ahol egy szűk réteg dőzsöl, széles tömegek nélkülöznek, a társadalmi mobilitás egyetlen útja a már ma is ijesztő mérteket öltő kivándorlás – véli a az LMP.

Jelentkezzen most a HVG-KYOCERA Adóváltozások 2015. konferenciára!
Törvényismertetés, gyakorlati kérdések, szakértői válaszok 2014. december 10-én.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gyed külföldi jogviszony után

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Gyed, gyes alatti csedszámítás alapja

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Szülés utáni visszatérés, újabb terhesség

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink