hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

EB-javaslat a készpénzhasználat támogatására és digitális euró keretrendszerének kidolgozására

  • MTI

Az Európai Bizottság szerdán javaslatot terjesztett elő a készpénzhasználat hosszú távú biztosítására, valamint az euró új digitális formájának kidolgozására.

A készpénzről mint törvényes fizetőeszközről szóló jogalkotási javaslat megvédi a készpénz szerepét, biztosítja, hogy széles körben elfogadott fizetési eszközként használják. A brüsszeli testület szerint azért van szükség a javaslatra, mert annak ellenére, hogy a készpénz elfogadottsága az euróövezetben átlagosan magas, egyes tagállamokban és ágazatokban akadályokba ütközik a hozzáférés, például a pénzautomaták és a bankfiókok bezárása miatt. A javaslat azt hivatott biztosítani, hogy az euróövezetben mindenki szabadon választhassa meg az általa preferált fizetési módot, és hozzáférjen az alapvető készpénzszolgáltatásokhoz.

A digitális euró jogi keretének kidolgozására vonatkozó bizottsági javaslat egy alternatív, egész Európára kiterjedő fizetési megoldást biztosítana. A testület szerint ez nagyobb pénzhasználathoz kapcsolódó választási lehetőséget jelentene a fogyasztók számára, és támogatná az euró nemzetközi szerepének erősödését.

A digitális euró a jelenlegi készpénzhez hasonlóan a meglévő nemzeti és nemzetközi magánfizetési eszközök – például kártyák vagy alkalmazások – mellett lenne elérhető, működése a digitális pénztárcához lenne hasonló. A digitális euró az internetkapcsolat nélküli fizetésekhez egyaránt használható lenne, magas szintű adatvédelem mellett, sőt kevesebb személyes adat felhasználásával. Az Európai Központi Bank (EKB) által kibocsátott jegybankpénzként eltérne a "magánjellegű pénztől", és kártyás, valamint telefonos fizetésre is alkalmas lenne.

A javaslat értelmében a magánszemélyek számára a digitális euróval kapcsolatos alapvető szolgáltatásokat ingyenesen nyújtanák. A pénzügyi integráció elősegítése érdekében a bankszámlával nem rendelkező magánszemélyeknek lehetőségük lenne számlát nyitni és vezetni egy postahivatalnál vagy más közintézménynél.

A javaslatot az Európai Parlamentnek és az uniós tagállamok kormányait tömörítő tanácsnak is el kell fogadnia ahhoz, hogy az Európai Központi Bank végül széles körben használható és elérhető digitális eurót vezessen be.

Az EKB 2021-ben kezdte meg a digitális euró bevezetésével kapcsolatos előzetes vizsgálatot, a pénzeszköz kialakításának és terjesztésének a lehetőségeit méri fel, valamint azt, hogy milyen hatással lehet a piacra. A vizsgálat lezártával az intézmény eldönti, hogy belefog-e a fejlesztésbe, az uniós testületek jóváhagyásával.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink