hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Csak jót a 2015-ös zárszámadásról

  • MTI/Adózóna

Felelősségteljes költségvetési gazdálkodás, kedvezően alakuló makrogazdasági mutatók, növekvő adóbevételek és az uniós támogatások maximális kifizetése – így jellemezte Banai Péter Benő a Nemzetgazdasági Minisztérium államháztartásért felelős államtitkára a 2015-ös államháztartási folyamatokat a zárszámadásról szóló törvényjavaslat pénteki vitájában az Országgyűlésben.

Az NGM államtitkára a makrogazdasági adatokról szólva elmondta: 2015-ben az előzetesen jelzett 2,9 százalékkal szemben a bruttó hazai össztermék növekedési üteme 3,1 százalék volt.

Szerinte a kormány által 2015-re tervezett 2,5 százalékos gazdasági növekedés túlszárnyalásában jelentős szerepet játszott a háztartások fogyasztásának vártnál is erőteljesebb emelkedése, amely főként, de nem kizárólagosan a foglalkoztatottak számához és a reálbér dinamikus növekedéséhez köthető. Hozzátette: a devizahitelesek megmentését célzó korábbi intézkedések is hozzájárultak a kedvező folyamatokhoz.

Elmondta: a foglalkoztatottak száma 2015-ben 2,7 százalékkal növekedett, míg a munkanélküliségi ráta 6,8 százalékra mérséklődött, összességében pedig 2010 óta több mint 660 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma Magyarországon, a foglalkoztatási ráta napjainkban már 70 százalék felett van, miközben történelmi mélypontot, 4,9 százalékot ért el a munkanélküliség. Az államtitkár közlése szerint a gyermekvállalást ösztönző és a gyermeknevelést támogató családi adókedvezménynek köszönhetően több pénz marad a családok zsebében, tavaly az ennek figyelembevételével számolt nettó reálkeresetek 4,2 százalékkal növekedtek a nemzetgazdaságban.

Emellett – folytatta – a fogyasztás élénkülését az alacsony infláció szintén érdemben támogatta, hiszen ezáltal a munkabérek és a nyugdíjak is megőrizték vásárlóerejüket, átlagosan 0,1 százalékkal csökkentek az árak 2015-ben.
Banai Péter Benő az államháztartás 2015-re vonatkozó főbb adatait sorolva közölte: a pénzforgalmi hiány – döntően az uniós források megelőlegezése miatt – 1 223,6 milliárd forintban teljesült, amely a GDP 3,6 százalékát jelentette. Ezen belül a központi alrendszer hiánya 1 237,2 milliárd forintot tett ki, a helyi önkormányzati alrendszer 2015-ös pénzforgalmi többlete 13,6 milliárd forint volt.

Hozzátette: a kormányzati szektor európai uniós módszertan szerinti hiánya jóval kisebb lett a kitűzött célnál, a GDP 2,4 százaléka helyett 1,6 százalékban teljesült, ugyanezen módszertan szerint számított adósság rátája pedig 74,7 százalékra mérséklődött az előző évi 75,7 százalékról.

Ismertetése szerint tavaly megközelítőleg 2 802 milliárd forint uniós költségvetési támogatás kifizetése történt meg gazdaságfejlesztési, foglalkoztatási, közlekedési, egészségügyi és oktatás területen, amelyből mintegy 1 166 milliárd forint származott a különböző uniós alapokból, emellett a költségvetésen kívüli agrártámogatások összege 402 milliárd forint volt, így összességében 2015-ben 3 205 milliárd forint uniós támogatás nyújtása valósult meg, amely a 2015-ös GDP több mint 9 százaléka.

Tájékoztatása szerint a Nyugdíjbiztosítási Alap 2015-ös költségvetésének zárszámadási egyenlege 4,6 milliárd forint többletet tartalmazott, amit alapvetően a gazdasági növekedést előidéző folyamatok kedvező alakulása, a foglalkoztatás bővítéséből származó többletbevétel eredményezett. Banai Péter Benő kijelentette: a gazdaság tartós növekedésének következtében a Nyugdíjbiztosítási Alap bevételei emelkedtek, a nyugdíjkassza helyzete tehát stabil és kiszámítható. Elmondta: az Egészségbiztosítási Alap bevételei 15,2 milliárd forinttal, a kiadásai 45,3 milliárd forinttal haladták meg a terv szerinti számokat.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink