Tranzakciós illeték emelése: így spórolhat a számlavezetési költségeken

  • adozona.hu

A tranzakciós illeték emelést a legtöbb bank jövőre áthárítja az ügyfelekre. Épp ezért lesz kiváltképp fontos átnézni a januárban megkapott banki díjkimutatást és kiszámolni, nem járunk-e jobban, ha bankot váltunk – hívja fel a figyelmet Gergely Péter. A BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint elérhetőek ingyenes számlavezetéssel bíró, rendkívül alacsony költségű konstrukciók, ráadásul most a bankok akár több évnyi bankolás költségét is odaadják nekünk jóváírásban, ha náluk nyitunk számlát.

Jövőre még drágábbak lesznek a bankszámlák

Mivel a bankok zöme januártól áthárítja a megemelt tranzakciós illetéket ügyfeleire, különös jelentőséggel bír majd a bankok által jövő év január végéig megküldött díjkimutatás – hívta fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügy szakértője. A szakember emlékeztetett: a bankoknak európai jogszabály alapján forintra pontosan ki kell mutatniuk milyen költséget vontak el ügyfeleiktől a 2024-es év során. 

Miután szintén jogszabály ad lehetőséget arra, hogy a pénzintézetek minden évben maximum az előző évi infláció (a fogyasztói árak emelkedésének) mértékével emeljék díjaikat, az idei év során a legtöbb bank élt a lehetőséggel, és 17,6 százalékkal növelte banki díjait.

A fentiek nyomán a korábban a versenytársakhoz képest drága számlaszolgáltatások még drágábbak lettek, épp ezért Gergely Péter szerint legkésőbb jövő januárban minden ügyfélnek érdemes körülnéznie a bankszámlákat összehasonlító kalkulátorokban, hogy talál-e az ajánlatok között olcsóbbat. 

A megküldött díjkimutatásból könnyen kiszámítható, hogy az adott ügyfél egy hónapban átlagosan hányszor és milyen összegben utal pénzt, hányszor szednek le közüzemi szolgáltatók pénzt a számlájáról csoportos beszedéssel, hány alkalommal, milyen összegben fizet a kártyájával és mekkora összeget vesz fel készpénzben banki automatákból. 

Elérhetők ingyenes bankszámlák

Gergely Péter szerint a kondíciós listák változása alapján látható, hogy a tranzakciós illeték emelésének „benyelése” nem úszható meg jövőre a legtöbb banknál, ám a szakember szerint a számítgatásoknak van értelme, hiszen számos banknál továbbra is elérhetők olyan konstrukciók, ahol ingyenes a számlavezetés. Ez pedig bőven kompenzálhatja az esetleges tranzakciósdíj-emelést néhány számla esetében. 

A BiztosDöntés.hu szakértői az ingyenes számlavezetést kínáló bankokat összegyűjtötték.

A CIB Bank „ECO” bankszámlája abban az esetben ingyenes, ha minden hónapban legalább a mindenkori nettó minimálbér összege megérkezik a számlára.

Az OTP Bank „smart” számlacsomagjánál szintén alapból a nettó minimálbér beérkezése az ingyenesség feltétele, azonban most akciósan elég 150 000 forintnak a számlára érkeznie (az idei 177 422 forint és – ha marad az akció – a 2025-ös 193 400 forint helyett). További előírás, hogy az ügyfélnek elektronikus számlakivonatot kell igényelnie, csak ekkor kaphatja meg a kedvezményt. A „smart” számla egyéb kondíciói is kedvezőek a bank többi ajánlatához képest.

A Gránit Bank „bajnok” számlacsomagjánál ingyenes a számlavezetés, ha havonta legalább 280 000 forint jövedelem érkezik rá. Ennél a számlánál olyan alacsonyak az utalási költségek, hogy még a tranzakciós illeték mértékét sem érik el. 

Az UniCredit Bank „ikon plusz” számlacsomagja inkább a privátbanki ügyfeleket célozza, hiszen az ingyenes számlavezetéshez minimum 30 millió forintos számlaegyenleg szükséges.

A Raiffeisen Bank legújabb számlacsomagjáról, a múlt héten debütált „aktív” számláról a tranzakciósilleték-emelés miatt adtunk hírt – a bank több régi számlacsomagot már nem tesz elérhetővé az új ügyfeleknek, az „aktív” esetében az utalási díjaknál már beépül a díjba a megemelt tranzakciós illeték.

Ugyanakkor ingyenes lehet az „aktív számla”, ha a nettó minimálbérnek megfelelő jóváírás érkezik a számlára vagy az ügyfél legalább havi 10 banki tranzakciót hajt végre, amelyek értéke eléri a bruttó minimálbér felét (akciósan jövő májusig ez elegendő ha csak 50 000 forint).  

Pár száz forintból megúszható a bankolás

Gergely Péter szerint persze, az ingyenes számlavezetés mellett is lehetnek költségek, ezért fontos, hogy az ügyfelek annak is utánanézzenek, hogy a havi banki tranzakciós gyakorlatukkal összességében milyen költségekkel érdemes kalkulálni. 

A BiztosDöntés.hu szakértője szerint az az ügyfél, aki havonta 2 alkalommal összesen 50 000 forint értékben utal, 2 közüzemi számlát fizet ki csoportos beszedéssel 40 000 forint értékben és a gyerekének havi 15 000 forintot utal rendszeres átutalással zsebpénzként és emellett 20 alkalommal fizet a bankkártyájával a boltokban – és nem lépi át a havi kétszeri ingyenes készpénzfelvétel 150 000 forintos limit szintjét:

  • jelenleg akár havi 325 forintból is megúszhatja ennyi tranzakció költségét, ha a Gránit Bank „bajnok” bankszámláját választja (a díj a jelenlegi kondíciók szerint a kezdeti időszak után is csak 388 forintra emelkedik majd);
  • az OTP Bank „smart” számlacsomagja alapcsomaggal kezdetben havi 342 forintba kerül (később 488 forintra emelkedik);
  • az UniCredit Bank „mobil aktív plusz számlacsomagja” kezdetben havi 693 (később 1206) forintért tudja a fenti számú és értékű tranzakciót nyújtani.

Gergely Péter a fentiek kapcsán arra hívja fel a figyelmet, hogy a fenti díjak a jelenleg érvényes kondíciók alapján lettek számolva.

Több évnyi bankköltség spórolható számlanyitással

A BiztosDöntés.hu szakértője emellett arra hívja fel a figyelmet, hogy az ügyfelek akár többéves teljes banki költségnek megfelelő összeget nyerhetnek, ha időben váltanak. A bankok közül jelenleg az UniCredit Bank 35 000, a Gránit Bank és a K&H Bank 40–40 000, a Raiffeisen Bank 50 000 forintot ír jóvá az új ügyfeleknek a számlanyitásért.

Azzal akár még nagyobbat lehet szakítani, ha az új ügyfél a banknál már meglévő ügyfél ajánlására érkezik: ekkor a legtöbb esetben az ajánló és az ajánlott is jóváírást kap a banktól és azt akár az előző számlanyitási jóváírással is lehet kombinálni. Ügyfélajánlási program jelenleg a CIB Banknál, az Erste Banknál, a Gránit Banknál, a K&H Banknál, a MagNet Banknál és a Raiffeisen Banknál fut.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkanélküli regisztráció

Széles Imre

tb-szakértő

Járulék

Széles Imre

tb-szakértő

Kriptovaluta adózása

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink