hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Bírság fenyeget magyar cégeket, ha nem veszik komolyan ezt a kötelezettséget

  • adozona.hu

Magyarországon több mint 2200 importőrnek kellett volna adatot szolgáltatnia a tavaly október elején indult CBAM-rendszer (karbonvám) első negyedéves időszakában. A többszöri határidő-módosítás ellenére eddig csak körülbelül 500-an tettek eleget ennek a kötelezettségnek a Nemzeti Klímavédelmi Hatóság áprilisi adatai szerint. Bírsággal sújthatók azok, akik a 2024. július 31-ei végső határidőig sem nyújtanak be jelentést – figyelmeztet az Andersen Magyarország.

Az uniós kibocsátáskereskedelmi előírások kijátszása ellen megalkotott CBAM-rendszer (közkeletű elnevezéssel karbonvám) bevezetése több lépcsőben történik az Európai Unió területén, így Magyarországon is. A 2023. október 1-jén elindult és 2025 végéig tartó első átmeneti szakasz célja, hogy elegendő időt biztosítson az importőröknek, a gyártóknak és a hatóságoknak a felkészülésre. Ebben a fázisban az érintett cégeknek még nem kell kvótákat beszerezniük. A CBAM-körbe tartozó, EU-ba importált termékekre vonatkozó jelentéstételi kötelezettségüknek azonban már ez idő alatt is eleget kell tenniük.

Július 31. az „extra türelmi időszak” vége

A 2023 utolsó negyedévére vonatkozó adatszolgáltatási határidő az eredeti menetrend szerint 2024. január 31-e lett volna. Mivel azonban a magyar gazdálkodók számára csak 2024. január 22-én nyílt meg a regisztrációs lehetőség, ráadásul nagy részük a folyamat során technikai akadályokba ütközött, a jogalkotó, vagyis az Európai Bizottság lehetőséget adott a határidő 30 nappal történő kitolására.

További könnyítés, hogy a sikeresen regisztráló, de hiányos, akár üres jelentéstervezetet benyújtó cégeknek 2024. július 31-ig lehetőségük van az adatszolgáltatásuk pótlására, módosítására. Ebben az 5 hónapos extra türelmi időszakban a Nemzeti Klímavédelmi Hatóság (NKVH, CBAM hatóság) nem szab ki rájuk bírságot. Ugyanez a helyzet a második, 2024 első negyedévére vonatkozó jelentéssel, amelynek benyújtási határideje 2024. április 30-a volt.

A cégek többsége nincs tisztában a karbonvám-kötelezettségeivel

Az áprilisi hatósági tájékoztatás szerint a CBAM hatóság a vámadatbázis alapján több mint 2200 olyan cégtől várt adatszolgáltatást a karbonvámrendszerben. Az NKVH tájékoztatása szerint azonban eddig 500-nál nem sokkal többen nyújtottak be jelentést.

A jelenségnek több magyarázata is lehet. Az érintettek jelentős része vagy nem tud erről a kötelezettségéről, vagy nincs tisztában a folyamattal, a határidőkkel és az elvégzendő feladatokkal, ami komoly probléma. A cégek egy másik halmaza egyszerűen halogatja az adatszolgáltatást, és a július 31-ei végső határidő előtt, az utolsó pillanatban tervezi beadni a negyedéves jelentéseket.

Minél később jelent egy cég, annál nagyobb bírságra számíthat

Azok, akik a július 31-ei határidőig nem tesznek eleget az adatszolgáltatási kötelezettségüknek, jelentős bírságra számíthatnak. E tekintetben a hatóságnak nem lesz mérlegelési jogköre. Addig a napig ráadásul már összesen három negyedéves jelentést kell benyújtani, vagyis azok a cégek, amelyek későn vagy egyáltalán nem kezdenek el foglalkozni a feladat megoldásával, arányosan nagyobb bírsággal sújthatók.

Ennek mértéke minimum 10, de akár 50 euró is lehet szén-dioxid tonna egyenértékenként az importált termékek nem jelentett mennyisége után. A Nemzeti Klímavédelmi Hatóság több tényezőt is vizsgálni fog a bírságok kiszabásakor egyebek mellett azt, hogy mennyi ideig tartott a jogsértés (tehát hány negyedév adatai hiányoznak), milyen mennyiségről van szó, és hogy bizonyítható-e szándékosság a kötelezettség nem teljesítése mögött.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink