hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Adó a kávéra, a szakállra és az ablakra

  • lapszemle

Mindig is bővelkedtek a fantáziában a kormányok és uralkodók, ha arról ötleteltek, mivel növeljék bevételeiket, vagy térítsék nekik tetsző magatartásra polgáraikat - derül ki az mfor.hu összeállításából.

Bár az adók kivetése elsősorban a költségvetési bevételek növelését szolgálja a mai napig, Nagy Péter orosz cár sokkal inkább népnevelő célzattal sarcoltatta meg a férfi lakosságot. 1689 augusztusában ugyanis 50 rubelt vetett ki azokra a férfiakra, akik nem vágatták le a szakállukat. A cár szerette volna ugyanis, ha Oroszországban meghonosodnak a nyugati szokások, a nyugati stílust, ennek pedig egyik eszköze lett volna a szakálladó. Ám nem volt annyira egyszerű a dolga, hiszen sokan vallási okokból ragaszkodtak az arcszőrzethez, így nekik le kellett perkálniuk a kiszabott 50 rubelt. Annak érdekében, hogy az adó megfizetését igazolni lehessen, azok, akik már fizettek egy pénzhez hasonlító érmét kaptak cserében. Erre azért is volt szükség, mert így az út menti ellenőrzéseket tudták igazolni, hogy ők bizony már befizették a rájuk eső összeget. Ha ugyanis valaki nem szabadult meg az arcszőrzetétől, ezeken az ellenőrzéseken kényszerborotválás áldozatai lehettek.

Ugyanebben az időszakban jó néhány kilométerrel arrébb, Angliában vetettek ki egy meglehetősen furcsa, ráadásul igencsak kifogásolható adót, mégpedig az ablakadót. Ennek alapját a lakás ablakai képezték, az adó alanya pedig a bérlő volt, ám a háztulajdonosnak kellett fizetni. Ami miatt azonban kifogásolható volt az adó, az egyrészt az, hogy az ablakok száma közel sem állt mindig egyenes arányban a jövedelmi helyzetekkel, ezért a szegényebbek gyakran falaztak be ablakokat, minimálisra csökkentve azok számát, így mérsékelve az adó mértékét is. Az adókulcs ugyanis a községek nagysága és az ablakok száma szerint változó volt. Ráadásul mivel egészségügyi szempontból is problémás volt az adó, jóformán a levegő és a fény megadóztatásaként tekintettek az ablakadóra. Hasonló volt a franciáknál is, csak ott ajtóadónak hívták.
Egyébként I. (Nagy) Frigyes porosz király ideje alatt sem volt kevés a különleges adókból, hiszen ekkor vezették be a tea-, kávé-, kakaó-, paróka-, csizma-, harisnya-, hintó-, és még a szüzességi adót is.

Kávéadó egyébként nem is annyira ősrégi dolog, hiszen napjainkban az Egyesült Államok Seattle városában a városvezetés vezetné be ezt a luxusadót, mondván, akik 3 dollárt fizetnek egy kávéért, 10 cent már nem számít nekik. A kávéfogyasztók azonban ezt nem így gondolják, sőt a kávézó tulajdonosok sem repesnek az ötletért, márpedig a város vezetősége szerint az extraadó évente 6,5 millió dollár többletet jelentenek, amit a szegény családok gyermekeinek oktatására szántak volna.

Külföld után érdemes hazai vizekre evezni, hiszen a múltban számos kreatív megoldást találni az adózás terén. Kezdve Károly Róberttel, akinek nevéhez kötődik a kapuadó. Ezt minden olyan port fizette, amelynek kapuján egy megrakott szekér befért. Mátyás aztán rájött arra, hogy egy portán több család is gazdálkodhat, miközben csak egy kapu után adóznak. Így megfelelőbbnek tűnt, hogy a tűzhely alapján adózzanak.

Az 1680-as években pedig több érdekes megoldást is kidolgoztak, melyek végül igencsak rövid életűek lettek. Kísérletet tettek ugyanis a bor- és csizmaadóra, sőt szerették volna meghonosítani a Sör-, és a húsfogyasztási adót is, amiből évente 3 milliós bevételt reméltek az akkori 2 milliós lakosságú Magyarországon. A csizmaadóból pedig évi 200 ezer forintra számítottak. Volt a telekadó is, melynek mértékét először 40 forintra emelték, majd visszacsökkentették 35-re, a nemesi kiváltságot pedig megszüntetve a nemesektől fejadó címén 5 forintot követeltek.
A Ratkó-korszak agglegényadót hozott, ami szintén nem egyedülálló, hiszen külföldön több helyen is bevezették, bár intézményesen csak Olaszországban valósították meg ezt az adótételt. Ennek egyébként annyi a lényege, hogy az egyedülállók és azok, akiknek háztartásához legfeljebb egy családtag tartozik, a jövedelemadót 10 százalékkal magasabb tételben fizetik.

Itthon is felmerült pár éve egyébként az a gondolat, hogy a gyermektelenek fizessenek magasabb adót, ám a törvényhozás szintjéig nem jutott el az ötlet. Ahogy a köznyelvben ismert chipsadó (más néven hamburgeradó, bár semmi köze a gyorséttermi kajákhoz) bevezetése után felmerült a kávéadó sem vált valósággá hazánkban.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink