A vállalati hitelfelvevők ESG-kockázatait is fel kell mérniük a bankoknak

  • adozona.hu

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) ajánlást adott ki a pénzügyi szervezetek számára, melyben a vállalati hitelnyújtást megelőzően a hiteligénylők környezeti, társadalmi és vállalatirányítási (ESG) információinak felmérését írja elő. Az EY hírlevelében összefoglalta a bankok felé támasztott főbb elvárásokat, illetve a potenciálisan érintett vállalati hitelfelvevők jövőbeli kötelezettségeit.

Az MNB az ajánlás alkalmazását

– az 500 millió forint szerződéses összeget meghaladó új vállalati hitelkihelyezések esetén 2025. július 1-jétől,

– a 350 millió forint szerződéses összeget meghaladó új vállalati hitelkihelyezések esetén 2026. július 1-jétől,

– a 200 millió forint szerződéses összeget meghaladó új vállalati hitelkihelyezések esetén 2027. július 1-jétől,

– a 100 millió forint szerződéses összeget meghaladó új vállalati hitelkihelyezések esetén 2028. július 1-jétől várja el az érintett pénzügyi szervezetektől.

A hitelezett vállalat ESG-kockázatait új vállalati hitelkihelyezései során szükséges értékelni az ajánlás mellékletében közzétett ESG minimum kérdéssor felhasználásával, vagy ezen információk közhiteles adatbázisból való beszerzésével.

Az ESG értékelési szempontrendszert a kérdéssor segítségével a pénzügyi szervezeteknek szükséges kidolgozni és belső szabályzatban rögzíteni. Az ajánlás hatályba lépésének első két évében legalább kvalitatív értékelés az elvárt, míg a későbbiekben pontozás, súlyozás, számszerű értékelés is.

Az ESG kérdéssorra érkező válaszokat és az összegyűjtött információkat a bankoknak adatbázis formájában szükséges gyűjtenie és értékelnie, egyúttal az ESG-kérdéssor információit alátámasztó dokumentumok a hitelakta részévé válnak. A hitelmonitoring tevékenység során felfedezett lényegi változások esetén az ESG-információk frissítendők.

Amennyiben a hitelkérelmező vállalat vállalatcsoport tagja, az MNB elvárja, hogy a pénzügyi szervezet az ESG-információkat csoportszinten és külön arra a tagra vonatkozóan is gyűjtse be, amellyel szemben hitelkockázatot vállal.

Az MNB célja az ajánlással a pénzügyi szervezetek ESG-információkra vonatkozó adatgyűjtési gyakorlatainak egységesítése, valamint a hiteligénylő vállalkozások adminisztratív terheinek csökkentése. Ennek érdekében az ajánlás számos egyéb elvárással (MNB 2022 Zöld ajánlás, EBH elvárások, CSRD, Taxonómia) összhangban került kialakításra. Kiemelendő, hogy az ESG törvény végrehajtási rendeletében meghatározott kérdéssorával 43 százalékban megegyeznek a feltett kérdések.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
hirdetés
PODCAST

Kérdések és válaszok

Elektromos autó fali töltő áfa

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink