hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Haszonélvezet értékének számítása példával, többes haszonélvezet

  • dr. Nagy András ügyvéd

Meddig állhat fenn a haszonélvezeti jog? Hogyan lehet egy ingatlanon több személynek is haszonélvezete? Melyek a tulajdonos jogai a haszonélvezővel szemben? Hogyan állapítható meg a haszonélvezet értéke? Írásunkból megtudhatja.

Előző cikkünkben bemutattuk a haszonélvezeti jog tartalmát, a haszonélvezettel járó jogosultságokat és kötelezettségeket, a haszonélvezeti jog keletkezésének lehetőségeit, valamint szó esett arról, hogy értékesíthető-e a haszonélvezettel terhelt ingatlan. Most ismertetjük a haszonélvezeti jog időtartamára, az egy ingatlanon több személy haszonélvezetére, a tulajdonos haszonélvezővel szembeni jogaira és a haszonélvezet értékére irányadó főbb szabályokat.

Mennyi ideig tart a haszonélvezet? 

Haszonélvezeti jog magánszemélyeket és cégeket egyaránt megillethet. A természetes személyeket megillető haszonélvezeti jog mindig csak korlátozott időre és legfeljebb a jogosult élete végéig állhat fenn. A haszonélvező életének vége a haszonélvezeti jog időtartamának végső határa. Ezt nevezzük holtig tartó haszonélvezeti jognak.

Jogi személy javára haszonélvezeti jog korlátozott időre, de legfeljebb ötven évre engedhető, a határozatlan időre alapított haszonélvezeti jog ötven évig áll fenn [Ptk. 5:147. § (4)–(5)].

Gyakori kérdés, hogy a haszonélvezeti jog megvásárolható, illetve örökölhető-e? A haszonélvezeti jog személyhez kötött jog, bármennyire is vonzó dolog lenne, nem forgalomképes, nem vásárolható meg, a haszonélvezeti jogot a haszonélvező nem ruházhatja át és nem is örökölhető! Hozzáteszem gyorsan, hogy bár a haszonélvezeti jog nem forgalomképes, a haszonélvező az ingatlan használatát és a hasznainak szedését átengedheti [Ptk. 5:148. § (1)]. Ellenérték fejében a haszonélvező persze csak akkor engedheti át harmadik személynek a haszonélvezeti jog gyakorlását, ha a tulajdonos – azonos feltételekkel – nem kívánja hasznosítani a dolgot [Ptk. 5:148. § (2)].

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, hogyan lehet egy ingatlanon több személynek haszonélvezeti joga, milyen jogokkal rendelkezik az ingatlan tulajdonosa a haszonélvezővel szemben, és hogy milyen értékkel bír a haszonélvezeti jog!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Alanyi adómentességi határ átlépése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Bérleti díj beszámítása

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Ázsiós tőkeemelés

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink