hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nemcsak a lakáshitel törlesztésénél lehet könnyebb a devizahiteleseknek

  • adozona.hu

A lakáscélra felvett bankhitelek munkáltatói segítséggel történő törlesztésének, visszafizetésének kedvezményes lehetőségeit már bemutattuk. De mi legyen azokkal, akik a lakásukat úgynevezett szabad-felhasználású (jellemzően devizában felvett) hitelt a növekvő árfolyamok miatt nem bírják a törleszteni, és a jelzáloggal terhelt lakás elvesztése fenyegeti őket?

A szabad-felhasználású bankhitelek törlesztésére, kiváltására közterhek fizetése nélkül még a munkáltató sem adhat vissza nem térítendő támogatást, de például kamatmentes kölcsönnyújtással – ha van elegendő, rövidebb-hosszabb időre nélkülözhető adózott pénze és vállalja az ilyen esetben fizetendő közterheket – bármely kifizető (cég, szervezet) elősegítheti a megszorult adós bankhitelének részleges vagy teljes kiváltását akkor is, ha az adós nem a munkavállalója.

A kifizető által adott kamatmentes vagy kedvezményes kamatozású kölcsönre a személyi jövedelemadóról szóló törvény 72. § (1)-(2) bekezdése tartalmaz rendelkezéseket. Ezek szerint a kamatkedvezmény adóköteles jövedelemnek minősül, amelynek 1,19-szerese után a kifizetőnek kell 16 százalék személyi jövedelemadót (szja-t) és 27 százalék egészségügyi hozzájárulást (eho-t) fizetnie. Közismert, hogy ez lényegesen kevesebb, mint amit akkor kellene fizetnie, ha a kamatkedvezménynek megfelelő összegű támogatást adna a magánszemélynek. A magánszemélynek emiatt adókötelezettsége nincs.

A kamatkedvezményt a kifizető magánszeméllyel szemben nyilvántartott mindenkori követelésére vetítve, adóévenként, az adóév utolsó napjára – ha a követelés az adóévben megszűnt, akkor a megszűnés napjára – kell kiszámítani az 5 százalékponttal növelt jegybanki alapkamat (ez jelenleg 6+5 százalék) és a kifizető által kért kamat különbségeként. Kamatmentes kölcsön nyújtása esetén az adóköteles jövedelemnek minősülő kamatkedvezmény tehát (ha a jegybanki alapkamat nem változik) 2011-re számított összege a fennálló tartozás 11 százalékának a tartozás adóévi fennállásának időszakával arányos része.

Miért érdemes kamatmentes kölcsönt adni?

Ha a kifizető úgy adna kölcsönt, hogy a kamatkedvezmény után nem vállalná a szja és az eho megfizetését (vagyis a kölcsön után évenként megfizettetné a magánszeméllyel a jegybanki alapkamat + 5 százalék kamatot), kamatkedvezmény miatt adó- és eho-kötelezettsége ugyan nem keletkezne, de a magánszemélynek mindaddig fizetnie kellene ezt a kamatot, amíg a kölcsönt vissza nem fizeti. Ez adott esetben nagyobb terhet jelentene számára, mint az eredeti bankhitel törlesztése, és emellett a kamatbevételt társasági adóalany esetében – ha nem veszteséges – 10 százalék társasági adó is terheli. Ezért, ha a kifizető valóban segíteni akar a megszorult adóson, ésszerűbb, ha a kölcsönt kamatmentesen adja még annak árán is, hogy vállalnia kell a szja és az eho megfizetését.

A kamatmentes kölcsön után fizetendő szja és eho miatt a kifizetőnek személyi jellegű egyéb ráfordításként elszámolható költsége jelentkezik. Amennyiben a kifizető egy társasági adóalany (cég), és a kölcsönt kapó magánszemély vele munkaviszonyban áll, vagy a cég vezető tisztségviselője, vagy a cég tevékenységében személyesen közreműködő tag, vagy a cégnek – vele korábban munkaviszonyban állt – saját jogú nyugdíjasa, vagy ezeknek a magánszemélyeknek közeli hozzátartozója, a személyi jellegű egyéb kifizetésként elszámolt szja és eho a vállalkozási tevékenység érdekében felmerülő költségnek minősül [Tao törvény 3. számú melléklet B) fejezet 3. pont]. Vagyis az említett személyek esetében a megfizetett szja és eho összegével nem kell a társasági adóalapot megnövelni, ami azt jelenti, hogy annak 10 százalékával kevesebb társasági adót kell fizetni.

Mivel a magánszemélynek nem keletkezik adókötelezettsége, és kamatmentes kölcsön esetén kamatot sem kell fizetnie, azonnal megkezdheti a törlesztést (a kifizető és a magánszemély megállapodásától függő elviselhető részletekben), így a kifizetőt a kamatkedvezmény miatt terhelő közteher-kötelezettség is csökken.

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Méhész őstermelő

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink