adozona.hu
A nap kérdése: mi legyen a csoportos helyesbítő számla teljesítési ideje, és milyen árfolyamon számoljunk?
//adozona.hu/afa/csoportos_helyesbito_szamla_jovairas_A_nap__22RXRI
A nap kérdése: mi legyen a csoportos helyesbítő számla teljesítési ideje, és milyen árfolyamon számoljunk?
Gyűjtőjóváírás (több számlát módosító bizonylat) esetén mi legyen annak a teljesítési dátuma, illetve árfolyama, ha a jóváírni kívánt számlák más-más teljesítési dátummal és árfolyammal rendelkeznek, és ezt egy bizonylattal szeretnénk jóváírni? – kérdezte olvasónk. Dr. Kelemen László adószakértő, jogász válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.
A kérdés részletesen így hangzik: szoftverfejlesztő cégként, egy adott ügyfél problémájának megoldására vonatkozóan keresünk választ. Gyűjtőjóváírás (több számlát módosító bizonylat) esetén mi legyen annak a teljesítési dátuma, illetve árfolyama, ha a jóváírni kívánt számlák más-más teljesítési dátummal és árfolyammal rendelkeznek, és ezt egy bizonylattal szeretnénk jóváírni? Főként közüzemi elszámolószámlákra vonatkozóan kérdezzük ezt. A NAV által közzétett kézikönyvben meghatározásra került az, hogy úgynevezett Batchinvoice típussal szükséges ezeket a bizonylatokat felküldeni az online számlarendszerbe, viszont nem találunk arra vonatkozóan állásfoglalást, hogy mi legyen a gyűjtőjóváírás teljesítési dátuma és árfolyama – kérdezte olvasónk. Dr. Kelemen László adószakértő, jogász válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
A „gyűjtőjóváírás” adózási fogalma a „csoportos helyesbítő számla”. A csoportos helyesbítő számlát ez adott időszakban kibocsátott számláról lehet kiállítani úgy, hogy a csoportos helyesbítő számla adójogi hatását egy időszakban lehet figyelembe venni. Azaz, ha adóalapot csökkent (pl. árengedményt biztosít) az adóalany akkor akár öt évre visszamenőlegesen kiállított számlákról lehet egy csoportos helyesbítő számlát kiállítani. Ha az adóalap növekszik, akkor pedig az adóalany eredeti adóbevallási időszakában kiállított számlákat lehet együtt kezelni és egy csoportos helyesbítő számlával korrigálni (negyedévente, vagy havonta).
A kérdésre válaszolva: általánosságban kijelenthető, hogy a helyesbítő számlának nincs teljesítési időpontja – teljesítési időpontja az ügyletnek van (amit a számla tartalmaz), a számlával egy tekintet alá eső okiratnak (azaz a helyesbítő számlának) nem kötelező tartalmi eleme az ügylet teljesítési időpontja.
Az árfolyam vonatkozásában a jogszabály szerint:
„80. § (1) Termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása, valamint termék Közösségen belüli beszerzése esetében, ha az adó alapja külföldi pénznemben kifejezett, a forintra történő átszámításhoz azt a (2) bekezdésben meghatározott árfolyamot kell alkalmazni, amely
[…]
b) az 58. §-ban említett esetben a számla kibocsátásakor,
c) egyéb esetekben pedig a teljesítéskor érvényes.”
Azaz az eredeti számlában alkalmazott árfolyamot szükséges figyelembe venni.
Hozzászólások (0)