hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Új előírás számlázásnál

  • dr. Csobánczy Péter

Talán a mindennapok számára az elvont fogalmazás miatt tűnik első pillantásra nem lényegesnek az az új előírás-együttes, amelyet az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvénybe (Áfa tv.) „a számlakibocsátásra irányadó szabályok” cím alatt, 158/A. §-ként iktattak be. Pedig igenis az, különösen azok számára, akik olyan ügyletek aktív vagy passzív szereplői, amelyek valamiféle külföldi elemet hordoznak magukban. A következőkben ezzel a szabályrendszerrel foglalkozunk, megvilágítva annak értelmét, lényegét és alkalmazásának következményeit.

Az Áfa tv. eme módosítása nem autonóm döntés eredménye, hanem európai uniós szintű elhatározás következménye. Nem másról, mint a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK tanácsi irányelvet módosító 2010/45/EU tanácsi irányelvben foglaltak aprópénzre váltásáról van szó, ami egyben azt is jelenti, hogy a másik 26 EU-tagállamnak szintén ezt az utat kellett bejárnia. Az Áfa tv. 158/A. §-ának értelme az, hogy határon átívelő ügyleteknél – kivált az európai uniós térségben – egyértelműen és világosan meghatározza, az adóztatandó ügylet számlázására mely (tag)állam rendelkezései az irányadók, annak elkerülésére, hogy ne legyen se párhuzamos szabályozás, se pedig a szabályozás hiánya ne legyen.

Ez kísértetiesen hasonlít a teljesítés helyére vonatkozó szabályozás értelmére, s a hasonlat nem véletlen, mivel fő szabály szerint épp annak az államnak a rendelkezéseit kell alkalmazni a számla kibocsátásakor, ahol az adóztatandó ügylet (termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás) teljesül (Áfa tv. 158/A. § (1) bekezdés). Ha tehát az ügylet belföldön teljesül, akkor az Áfa tv. rendelkezéseit kell alkalmazni, különben pedig más állam jogszabályát. Persze a helyzet nem ilyen egyszerű, mert a fő szabály mellett léteznek speciális szabályok, ezen túl a fő szabály keretei között is vannak még megválaszolandó kérdések. Először kezdjük az utóbbiakkal. Az tiszta sor, ha az ügyletben érintett felek mindegyike belföldön nyilvántartásba vett áfa-alany, nekik – ha tetszik – hivatalból tudniuk kell, hogy mik a számlakibocsátásra rendelt hatályos magyar előírások.












A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink