adozona.hu
Tárgyi eszköz értékesítése alanyi adómentes egyéni vállalkozóként
//adozona.hu/afa/Targyi_eszkoz_ertekesitese_alanyi_adomentes_BZGKBW
Tárgyi eszköz értékesítése alanyi adómentes egyéni vállalkozóként
Áfával terhelten kell-e értékesítenie az alanyi adómentes egyéni vállalkozónak a mentes időszak alatt vásárolt tehergépkocsit? Hogyan kell kiállítani a számlát? – kérdezte az Adózóna olvasója. Nagy Norbert adószakértő válaszolt.
A kérdés konkrétan így szólt: "Alanyi mentes egyéni vállalkozó a mentes időszak alatt vásárolt tehergépkocsiját értékesítette. Megítélésünk szerint ezt csak az általános szabályok szerint, tehát áfával terhelten teheti meg. A járműkereskedő nem fogadja az áfatartalmú számlát, mert a vállalkozó áfakódja 1-es. Kérdésünk a következő. Hogyan kell ilyen esetben kiállítani a számlát, hogy a kereskedő részére is megfelelő legyen? Jól gondoljuk-e, hogy a mentes áfajelölés ebben az esetben nem helytálló? Nem szeretnénk ügyfelünket hátrányos helyzetbe hozni, a praxisunkban még nem volt hasonló gazdasági esemény. Természetesen az ügylethez levonás is tartozhat, amennyiben a figyelési idő még nem telt el. Az értékesítés megtörtént, nem lehettünk rá hatással. Ügyfelünk előtt utasította a kereskedőt a cég könyvvizsgálója, hogy nem fogadhat be csak mentes számlát. Elbizonytalanodtunk álláspontunkban, viszont közeleg a bevallási határidő, és azt a jogszabályoknak megfelelően szeretnénk elkészíteni."
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
Az adóalany a tárgyi eszközként használt termék értékesítése során az alanyi adómentesség időszakában nem járhat el alanyi adómentes minőségében. Ennek megfelelően a tárgyi eszközök értékesítése során főszabály szerint áfafizetési kötelezettsége keletkezik. A fizetendő áfa mellett azonban megnyílik a levonási joga is (ha a beszerzéskor volt előzetesen felszámított áfa), amennyiben az adott tárgyi eszközöket a használatba vételüktől számított 60, illetve ingatlanok esetén 240 hónapon belül értékesíti. Így a beszerzéskor le nem vont előzetesen felszámított áfa arányos részét az értékesítéskor levonásba helyezheti.
Az Áfa tv. 87. § alapján mentes az adó alól a termék értékesítése abban az esetben, ha
a) az értékesítést megelőzően a terméket kizárólag a 85. § (1) bekezdése vagy a 86. § (1) bekezdése szerint adómentes termékértékesítéshez és szolgáltatásnyújtáshoz használták, egyéb módon hasznosították, és a termékhez adólevonási jog nem kapcsolódott;
b) az értékesítést megelőzően a termékhez kapcsolódó előzetesen felszámított adó a 124. és 125. § szerint nem vonható le;
c) az értékesítést megelőzően a termékhez előzetesen felszámított adó kapcsolódott volna, az a 124. § (1) bekezdés d) pontja szerint nem lenne levonható.
A tehergépkocsi esetén nincs tételes áfalevonási tilalom, így az értékesítéskor – az előzőekben említett 87. § a) esetet kivéve – áfafizetési kötelezettség merül fel.
Megjegyzem, ha a kérdéses esetben személygépkocsiról lenne szó, úgy annak értékesítése a 87. § b)–c) pontokat figyelembe véve adómentes lenne.
Segítségre lenne szüksége az áfatörvény gyakorlati alkalmazásával kapcsolatban? Kiadványunk praktikus útmutató azoknak a területeknek az áttekintéséhez, amelyek gyakori problémát okoznak. Rendelje meg most 10% kiadói kedvezménnyel az "ÁFA –Speciális problémák" című kiadványt! Részletek >> |
Hozzászólások (1)
Az alanyi mentesség ellenére történő áfás értékesítés kemény dió, nem csodálom, hogy a számlát befogadó cég könyvvizsgálója felületes véleménye a számla visszautasítása lett. Más kérdés, hogy a könyvvizsgálónak nem szabadna felületes véleményt megfogalmazni, a tájékozatlansága nem megbocsátható.
Az alanyi mentesség jogszabályi szakaszai okozzák a problémát, mert közérthetetlen a szövegezésük.