hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Lízingügyletek (4) – a szerződések lezárásával kapcsolatos áfakérdések

  • dr. Kelemen László adószakértő, jogász
3

Cikksorozatunk utolsó részében az egyes lízingszerződések lezárásával kapcsolatos előírásokat, pontosabban azok áfakezelését foglaljuk össze.

Az első részben tisztáztuk, hogy mit is jelent a gépjárműlízing, hogyan kezeli az áfatörvény ezen konstrukciókat. Ezt követően a nyílt végű pénzügyi lízing besorolását elemeztük, majd a bérlők (lízingbevevők) adólevonási jogát tekintettük át.

A sorozat korábbi írásaiban elemeztük a zárt végű pénzügyi lízinget, illetve az operatív lízinget, valamint a bérleti konstrukciókat is. Jelen cikkben viszont kizárólag a nyílt végű pénzügyi lízing lezárásával foglalkozunk, mivel a zárt végű ügyletek már a futamidő elején termékértékesítésként kezelendők, a bérleti vagy operatív lízing konstrukciókban pedig (legalábbis a szerződés keretein belül) nincs lehetőség tulajdonszerzésre.

A szerződések lezárásával kapcsolatosan elsőként azt kell megvizsgálni, hogy a szerződés szerződésszerűen vagy szerződésmeghiúsulással zárult-e le. A lízingügylet általában a lízingbevevő nemteljesítése (nemfizetése) miatt szokott meghiúsulni és kerül korai lezárásra.

A meghiúsulással kapcsolatos számviteli és adózási kérdések igen összetettek, és sokszor nem is teljesen egyértelműek, nagyban függnek a szerződés szövegezésétől; ugyanakkor mivel jelen cikkben a lízingbevevők eljárását elemezzük, viszont a meghiúsuláskor főleg a lízingbeadó oldalán merülnek fel megoldandó kérdések, így a meghiúsulás kezelését lezárjuk azzal, hogy a lízingbevevőnek ilyen esetben elsősorban a lízingbeadó által kibocsátott bizonylatoknak megfelelő eljárást kell tanúsítania.

Az Adózóna áfával kapcsolatos további cikkeit ITTeÁfáról szóló webináriumunk videóanyagát ITT találja.

Kiadványainkat ITT rendelheti meg kiadói kedvezménnyel. Podcastjainkat ITT hallgathatja meg.

Előtörlesztés esetén ugyanakkor már számos (lízingbevevő oldalán megoldandó) kérdés merülhet fel.

Mint minden finanszírozási szerződésben, a lízingügyletben is van (természetesen, ha a felek közötti szerződés nem zárja ki) előtörlesztési lehetőség. Nyílt végű pénzügyi lízing előtörlesztésénél nemcsak a finanszírozási szerződés zárul le, de a lízingtárgy tulajdonjoga is átkerül a lízingbevevőhöz. Ezt a szempontot szem előtt tartva két kérdést kell megvizsgálnunk: (1) az előtörlesztéssel történt lezárás vezethet-e átminősítési kockázathoz – tekintheti-e úgy az adóhatóság, hogy az ügylet célja már az elején a termékbeszerzés volt. (2) A második kérdés pedig a lezárás során megvalósult termékértékesítés–termékbeszerzés adóalapjára vonatkozhat.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket a részletekért!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (3)
kelemen laszlo

Mivel a lízing során fizetett tőkerészek nemcsak bérleti díjat, hanem a futamidő végi kedvezményes tulajdonszerzés ellenértékét is tartalmazzák (hiszen a pénzügyi lízing Hpt fogalmából adódóan a teljes tőkerész megfizetésével szerez jogot arra a lízingbevevő, hogy maradványértéken tulajdont szerezzen), így egyértelműen egy jog átadásáról van szó a futamidő végén, amely az áfa rendszerében szolgáltatásnyújtásnak tekintendő. Amennyiben a lízingdíjak vonatkozásában (akr csak részben is) élt adólevonási jogával a lízingbevevő, és a kedvezményes vásárlás jogát ingyen adja át, ingyeakkor az áfa törvény 14. § minden feltétele teljesül .

realterdik

Annyival pontosítanám, hogy ha megállapítást nyer, hogy a konstrukció lényege eredetileg a kedvező áron történő tulajdonszerzés és áfa levonás, akkor természetesen az Áfa 14. paragrafusa felmerülhet.

realterdik

Véleményem szerint az Áfa törvény 14 paragrafusa ebben a tekintetben úgy gondolom, hogy nem merülhet fel. Mert a nyílt végű lízing keretében áthárított áfára vonatkozóan keletkezett adólevonási jog ezt nem alapozza meg, mivel alapesetben nem mondható el, hogy a bérbevétel az ingyenes vételi jog átengedését szolgálta.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink