hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Követelések áfája: feladták a leckét a magyar jogalkotásnak

  • dr. Kelemen László adószakértő, jogász

Jelen cikkben a követelések kezelésével kapcsolatos szabályokra vonatkozó közösségi ítélkezési gyakorlatról szeretnénk áttekintést adni, rávilágítva arra, hogy a Európai Bíróság Enzo Di Maura (C‑246/16.) ügyben hozott (viszonylag friss) ítélete érdekes kérdések elé állítja a jogalkotó- és jogalkalmazó szerveket.

A cikksorozat korábbi részeiben egyrészről összefoglaltuk a magyar áfatörvény adóalap-csökkentésről szóló rendelkezéseit, az Almos (C337/13.) esetben hozott közösségi bírósági ítéletet, illetve arról a kérdésről is értekeztünk, hogy vajon ezen ítélet mit is jelent a magyar jogalkalmazásban, azaz hogyan is lehet alkalmazni ezen ítéletet a magyar áfatörvény tükrében.

Ahhoz, hogy a részleteket megvizsgáljuk érdemes ismét felidézni a HÉA irányelv szabályait. (Mind a hatályos Irányelv, mind a bírósági jogesetek által vizsgált 6. HÉA Irányelv rendelkezései hasonlóan szólnak):

„(1)  Elállás, a teljesítés meghiúsulása, teljes vagy részleges nemfizetés, illetve az értékesítés bekövetkezte utáni árengedmény esetén az adóalapot a tagállamok által meghatározott feltételek szerint megfelelő mértékben csökkenteni kell.

(2)  A tagállamok a teljes vagy részleges nemfizetés esetén eltérhetnek az (1) bekezdéstől.”

Az Almos esetben – mint ahogy korábbi cikkünkben is bemutattuk – a Bíróság tehát arra a következtetésre jutott, hogy:

(1) a teljesítés meghiúsulása, elállás esetén az adóalap-csökkenési jog megilleti az adóalanyokat (ez az áfatörvény 77. § (1) bekezdése alapján a magyar jogszabályból is levezethető);

(2) mivel a teljes vagy részleges meghiúsulás esetén a tagállamok eltérhetnek az adóalap-csökkentés lehetőségétől, így ilyen esetekben automatikusan nem lehet adóalap-csökkentéssel élni: „Meg kell ugyanis állapítani e tekintetben, hogy ha a vételár teljes vagy részleges meg nem fizetésére a teljesítés meghiúsulása vagy a szerződéstől való elállás nélkül került sor, a vevő továbbra is köteles megfizetni a megállapodás szerinti árat, az eladónak pedig, bár már nem tulajdonosa a terméknek, főszabály szerint továbbra is fennáll a követelése, amelyre bíróság előtt hivatkozhat. Mivel nem zárható ki ugyanakkor, hogy az ilyen követelés véglegesen behajthatatlan, az uniós jogalkotó minden egyes tagállamnak biztosítani kívánja a választási lehetőséget annak meghatározásában, hogy a vételár meg nem fizetésének esete – amely önmagában, a teljesítés meghiúsulásával vagy a szerződéstől való elállással ellentétben, nem helyezi vissza a feleket az eredeti helyzetükbe – az általuk meghatározott feltételek szerint megfelelő mértékben adóalap‑csökkentésre való jogosultságot biztosít‑e, vagy az ilyen csökkentés nem fogadható el ezen esetben. […]”

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, milyen kérdések adódnak az Enzo-ítélet indokolása alapján a magyar áfatörvénnyel kapcsolatban!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Lakcím nélküli lakos bejelentése

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Jogos-e a szervízdíj ilyen formája?

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Adószámos magánszemély adózása

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink