adozona.hu
Behajthatatlan követelések kezelése az áfában
//adozona.hu/afa/Behajthatatlan_kovetelesek_kezelese_az_afab_U7QCTE
Behajthatatlan követelések kezelése az áfában
Cikkünk első részében a követelések kezelésével kapcsolatosan áfa szempontból mutattuk be azt, hogy hogyan lehet egy adott követelést utólagosan módosítani. A második részben azt boncolgatjuk, hogy milyen lehetőségek állnak az adóalanyok rendelkezésére akkor, amikor az adott követelés behajthatatlanná válik.
A követelések behajthatatlansága – megszűnése
Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (áfatörvény) szerint:
„77. § (1) Termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása, termék Közösségen belüli beszerzése esetén az adó alapja utólag csökken a szerződés módosulása, valamint megszűnése – ideértve a szerződés érvénytelenségének és létre nem jöttének eseteit is – miatt egészben vagy részben visszatérített, visszatérítendő előleg vagy ellenérték összegével.
[...]
(3) Az adó alapja utólag csökkenthető, ha a teljesítést követően adnak a szerződés módosulása vagy megszűnése nélkül a 71. § (1) bekezdés a) vagy b) pontja szerinti árengedményt. [...]”
A fenti szabály alapján tehát az adóalap-csökkenésének egyik lehetősége lehet a szerződés meghiúsulása is. Ebből a szempontból érdemes megvizsgálni nemcsak a magyar, hanem a közösségi jogszabály rendelkezéseit is. A Tanács 2006/112/EK Irányelv (a közös hozzáadottértékadó-rendszerről) 90. cikke értelmében:
„(1) Elállás, a teljesítés meghiúsulása, teljes vagy részleges nemfizetés, illetve az értékesítés bekövetkezte utáni árengedmény esetén az adóalapot a tagállamok által meghatározott feltételek szerint megfelelő mértékben csökkenteni kell.
(2) A tagállamok a teljes vagy részleges nemfizetés esetén eltérhetnek az (1) bekezdéstől.”
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogyan tér el a magyar szabályozás az irányelvtől!
A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)