hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Késhet az elektronikus számlázási és adatszolgáltatási csomag EU-s elfogadása

  • adozona.hu

Minden valószínűség szerint 2024-re tolódik az elektronikus számlázást és digitális számla-adatszolgáltatást is érintő uniós javaslatcsomag véglegesítése és elfogadása – olvasható a KPMG hírlevelében.

Az Európai Bizottság áfa szakértői csoportja (VAT Expert Group) 2023. október 26-án ülésezett, amelynek egyik napirendi pontja az elektronikus számlázást és digitális számla-adatszolgáltatást is érintő „Áfa a digitális korban” („VAT in the digital age” - ViDA) elnevezésű intézkedéscsomag volt.

A 2022 decemberében, az áfarendszer modernizációja, és ezáltal a visszaélési lehetőségek korlátozása céljából benyújtott csomag 3 fő részből áll:

• Elektronikus számlázás és digitális adatszolgáltatás – az elektronikus számlázás szabályainak módosítása és a digitális számla-adatszolgáltatási kötelezettségek egységesítése;

• Online piacterek (platformok) áfa szabályai;

• Egységes áfaregisztráció – az egyes tagállamokban felmerülő áfaregisztrációs kötelezettség szűkítése az egyablakos rendszer (OSS) alkalmazhatóságának további ügyletekre történő kiterjesztésével, illetve a fordított adózási szabályok harmonizációja.

Legkorábban, 2024 januárjától egyes elektronikus számlázással kapcsolatos szabályok léptek volna hatályba. A tervezett szabályok értelmében az elektronikus számlázás nem lesz beleegyezéshez kötve, tehát minden vállalkozásnak képesnek kell lennie arra, hogy elfogadja szállítói elektronikus számláit. Továbbá a szállítóknak az elektronikus számlákat strukturált adatformában kell kiállítani, amely érinti a jelenleg leginkább elterjedt PDF formátumú számlák alkalmazhatóságát.

Ezenkívül a tagállamok az Európai Bizottság előzetes jóváhagyása nélkül szabadon bevezethetik nemzeti szinten az elektronikus számlázási kötelezettséget is.

Az áfa szakértői csoport több javaslatot is megfogalmazott a tervezett rendelkezésekkel, illetve azok hatálybalépésének időpontjával kapcsolatban. Ennek megfelelően minden valószínűség szerint 2024-re tolódik a javaslatcsomag véglegesítése és elfogadása.

A szakértői csoport egyes javaslatairól az ECOFIN december 8-ai ülésén szavazhatnak az uniós pénzügyminiszterek.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozás?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Adószámos magánszemély könyvkiadó

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink