adozona.hu
Áfatörvény 2016: így kell kiállítani az előlegszámlát
//adozona.hu/afa/Igy_kell_kiallitani_az_elolegszamlat_idosza_W1CL5T
Áfatörvény 2016: így kell kiállítani az előlegszámlát
Hogyan helyes az előleg számlázása a 2016. januárjától hatályos áfatörvény szerint a meghatározott időközönként történő elszámolás esetén – kérdezte olvasónk. dr. Bartha László, adójogi szakjogász szakértőnk válaszolt.
"Társaságunk által nyújtott szolgáltatások elszámolása tekintetében az igénybe vevő partnereivel úgy állapodott meg, hogy meghatározott időszakonként számolnak el egymással, és az ellenértéket negyedéves időszakokban, a tárgynegyedévet követő hónap utolsó napjáig rendezik egymással. Megállapodás szerint az igénybe vevő díjelőleget fizet társaságunknak, mely előleg esedékessége február 15-e. Ezen díjelőleg a tárgyévi utolsó elszámoláskor lesz rendezve. Ha több az előleg értéke, mint a negyedik negyedévi díj, akkor negatív lesz a számla értéke, ha magasabb a negyedik negyedévi díj, akkor a különbözetet számoljuk el egymással.
Kérdés: hogyan helyes az előleg számlázása a 2016. évtől hatályos áfatörvény szerint? Kiállítjuk a számlát a 2016. évi díjelőlegről – díjrészletről – 2016. január 31-éig, melynek a teljesítési időpontja és a fizetési határideje 2016. február 15., vagy előlegbekérő levelet küldünk 2016. január 31-éig, majd a befolyt (kiegyenlített, beszámított) előleg pénzügyi rendezésének (beszámításának) teljesítési napjára kiállítjuk a számlát a díjelőlegről?" – kérdezte olvasónk.
Az általános forgalmi adóról (áfa) szóló törvény 2016. január 1-jétől érvényes 58. paragrafusa alapján:
"58. § (1) Amennyiben a felek a termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás során időszakonkénti elszámolásban vagy fizetésben állapodnak meg, vagy a termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás ellenértékét meghatározott időszakra állapítják meg, teljesítés az elszámolással vagy fizetéssel érintett időszak utolsó napja.
(1a) Az (1) bekezdéstől eltérően teljesítés
a) a számla vagy a nyugta kibocsátásának időpontja, amennyiben az elszámolással vagy fizetéssel érintett időszakra vonatkozó ellenérték megtérítésének esedékessége és a számla vagy a nyugta kibocsátása az elszámolással vagy fizetéssel érintett időszak utolsó napját megelőzi,
b) az elszámolással vagy fizetéssel érintett időszakra vonatkozó ellenérték megtérítésének esedékessége, de legfeljebb az elszámolással vagy fizetéssel érintett időszak utolsó napját követő hatvanadik nap, amennyiben az ellenérték megtérítésének esedékessége az elszámolással vagy fizetéssel érintett időszak utolsó napját követő időpontra esik."
Ezen új szabály alkalmazása esetén előlegről a következő esetekben beszélhetünk:
1. Amennyiben az ügylet az áfatörvény 58. paragrafusának (1) bekezdése szerinti főszabály hatálya alá tartozik, azaz például, ha a számla kibocsátása későbbi, mint a periódus utolsó napja, de a fizetési határidő nem későbbi, a teljesítési időpont az időszak végéhez kapcsolódik. Ez esetben, ha a teljesítés ellenértékét részben vagy egészben megfizetik a teljesítési időpontot megelőzően, akkor a részben vagy egészben megfizetett ellenérték az áfatörvény 59. paragrafusa szerinti előlegnek minősül, amelynek átvétele, jóváírása áfakötelezettséget keletkeztet.
2. Amennyiben a számla kibocsátási időpontja és fizetési esedékessége is megelőzi a periódus utolsó napját [az áfatörvény 58. paragrafus (1a) bekezdésének a) pontja)], a teljesítési időpont az időszak végét megelőző számla- vagy nyugtakibocsátás időpontjához kapcsolódik. Ez esetben az áfatörvény 59. paragrafusa szerinti előlegfizetésről kizárólag abban az esetben beszélhetünk, ha a számlát/nyugtát az ellenérték fizetésének esedékességét (a fizetési határidőként megállapított időpontot) követően bocsátják ki, és a partner számla hiányában is megfizeti az ellenértéket.
Összefoglalva tehát,
– ha a számla kibocsátása megtörténik február 15-éig – ahogy a kérdésben szerepel –, akkor a teljesítési dátum a számla kibocsátásának napja (az összeg nem lesz előleg),
– ha a számla kibocsátása nem történik meg február 15-éig, de a partner fizet, az összeg előleg lesz, a teljesítés dátuma az előleg megfizetésének a napja,
– ha a számla kibocsátása nem történik meg a periódus utolsó napjáig, úgy az összeg előleg lesz, a teljesítési dátum az előleg megfizetésének a napja.
Hozzászólások (0)