hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Életbe lépett az EU által elfogadott ViDA-csomag – szinte minden vállalkozást érint

  • Kocziha Andrea, Partner, Managing Director, Moore Hungary

Április 14-én életbe lépett az Európai Unió által 2025. március 11-én hivatalosan elfogadott ViDA (VAT in the Digital Age) csomag, melynek célja, hogy alapjaiban modernizálja a közös hozzáadottértékadó-rendszert, továbbá hatékonyan csökkentse az áfacsalások mértékét az Unióban.

A fenti célok elérése érdekében a csomag a következőket tartalmazza:

» a digitális adatszolgáltatás bevezetése a Közösségi ügyletek vonatkozásában,

» az e-számlázás formalizálása és kiterjesztése,

» a különböző értékesítési platformokra vonatkozó új szabályozások kidolgozása és bevezetése,

» az egyszeri áfaregisztráció kialakítása.

Az Adózóna áfával kapcsolatos cikkeit ITT olvashatja el; az „eÁfa 2025: a digitális adózás jelene” című webinárium videófelvételét ITT rendelheti meg; áfás/egyéni vállalkozós kiadványcsomagunkat ITT vásárolhatja meg kiadói kedvezménnyel.

A csomag rendelkezéseit fokozatosan vezetik be 2025 és 2035 között az alábbi főbb területeket érintve:

E-számlázás és digitális adatszolgáltatás

2025. áprilistól a tagállamok kötelezővé tehetik az elektronikus számlák kiállítását a belföldi ügyletek esetében. A tagállamok előírhatják azt is, hogy az ügyfelek e dátumtól kötelesek elfogadni az e-számlákat.

2030. július 1-jétől a következő változások lépnek életbe:

» Az EU-ban áfaregisztrált vállalkozások kötelesek lesznek strukturált e-számlát kiállítani az EU-n belüli vállalkozások közötti (B2B) és a vállalkozások és a közigazgatási szervek közötti (B2G) szállításokról. Az e-számla egy szabványos EU-formátumon alapul, de a tagállamok bizonyos feltételek mellett más formátumokat is engedélyezhetnek. Az e-számlát a szállítás napjától számított 10 napon belül kell kiállítani (vagy a fizetés napjától, ha az korábbi). Ez eltér az eredeti ViDA-javaslatban szereplő kétnapos határidőtől.

» A fenti szállításokra kiállított e-számlák bizonyos adatait a szállító közvetlenül az e-számla kiállítását követően (vagy öt napon belül, ha az ügyfél „önszámlázási” megállapodás alapján állítja ki az e-számlát) köteles digitálisan bejelenteni az illetékes adóhatóságnak.

» Az eredeti ViDA-javaslathoz képest egy másik fontos változás, hogy bizonyos feltételek teljesülése esetén legfeljebb egy naptári hónapra gyűjtő e-számlák (a tranzakciós szintű e-számlák helyett) kiállítása is megengedett lesz. Ezeket a számlákat a vonatkozó hónap végétől számított 10 napon belül kell majd kiállítani.

A jelenlegi javaslat szerint 2030. július 1-jétől az e-számlákon további adatokat is fel kell tüntetni, többek között például a fizetéshez használt bankszámlaszámot vagy azt, hogy készpénzelszámolást alkalmaznak-e.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a platformgazdaságot és az áfaregisztrációt érintő változásokat is!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gyes alatti munkavégzés

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Kötelezettség átvállalása II.

Gyüre Ferenc

adótanácsadó, okleveles könyvvizsgáló

Osztalék-visszaírás bejelentése – AVBA

Gyüre Ferenc

adótanácsadó, okleveles könyvvizsgáló

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink