Csoportos áfaalanyisághoz kapcsolódó jogutódlási tájékoztató a NAV-tól

  • adozona.hu

Tájékoztatót közölt honlapján a NAV a csoportos áfaalanyisághoz kapcsolódó gyakorlati kérdésekről.

Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: áfatörvény) 8–8/B §-ai értelmében a belföldön letelepedett, egymással együttesen kapcsolt vállalkozási jogviszonyban álló adóalanyok az állami adó- és vámhatóság engedélyével csoportos adóalanyiságot hozhatnak létre, emlékeztet a közlemény.

A csoportos adóalanyiság létrejöttével, illetve adóalanyoknak egy már meglévő csoportos adóalanyhoz csatlakozásával a csoportos adóalany tagjainak önálló áfaalanyisága megszűnik, a tagok együttesen minősülnek egyetlen adóalanynak. Ezzel a tagok egymás közötti kapcsolataiban végzett tevékenység az Áfa tv. szerinti gazdasági tevékenységként megszűnik, következésképpen a tagok egymás közötti ügyletei a csoportos adóalanyiság időszaka alatt nem tartoznak az áfa hatálya alá, nem keletkeztetnek adófizetési kötelezettséget, illetve levonási jogosultságot.

Továbbá a tagok külső, harmadik felekkel szembeni kapcsolataiban a gazdasági tevékenység folytatása olyan adóalanyiságot eredményez, amelyben az ehhez fűződő jogok és kötelezettségek a csoportos adóalanyiságban részt vevő valamennyi tagnak együttesen tudhatók be, következésképpen az áfatörvény alkalmazásában bármely tag által harmadik személyek felé teljesített termékértékesítést és szolgáltatásnyújtást úgy kell tekinteni, mint amelyet a csoportos adóalany teljesített, továbbá bármely tag által harmadik felektől vásárolt termék vagy igénybevett szolgáltatás az áfa rendszerében úgy kezelendő, mint amelyet a csoportos adóalany szerzett be vagy vett igénybe. Mindez az áfa rendszerében attól függetlenül így van, hogy egy csoportos áfaalany nem jogképes, csak a tagjai, vagyis a tagok azok, akik (amelyek) polgári jogi értelemben jogokat szerezhetnek és kötelezettségeket vállalhatnak – olvasható a NAV tájékoztatójában.

A csoportos adóalany alakulása, egy adóalany valamely csoportos adóalanyhoz történő csatlakozása, a csoportos adóalanyiság megszűnése, valamely tag csoportból történő kiválása kapcsán az áfatörvény 17. § (3) bekezdés f) pontja rögzíti, hogy ezeket az eseteket jogutódlással történő megszűnésként kell kezelni. Ezen előírás valamennyi áfatörvény szerinti jog és kötelezettség tekintetében érvényesül, így az említett eseményekkel a jogelődről a jogutódra (vagyis a leendő tagokról a csoportos adóalanyra, avagy a csoportos adóalanyról az egykori tagokra) szállnak az áfával kapcsolatos jogok és kötelezettségek.

Az alakulás, csatlakozás, megszűnés kapcsán, egy átmeneti időszakban több kérdés merülhet fel, ahogyan valamely tagnak a csoportos adóalanyiságból történő kiválásával összefüggésben is.

A továbbiakban a NAV közleménye részletes információt és sok példát közöl az ilyen ügyek áfatörvény szerinti értelmezéséről.

A teljes közleményt itt olvashatja el!

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkabérből letiltás

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Egyszerűsített foglalkoztatás magyarázata 2025. évre

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink