adozona.hu
Áfakérdések a Brexit kapcsán (2. rész)
//adozona.hu/afa/Brexit_afa_cikk_II_resz_9SNPGI
Áfakérdések a Brexit kapcsán (2. rész)
A Brexit kapcsán a britek előtt több út áll: megállapodás, mely szerint megmarad egyfajta vámunió, az átmeneti időszak meghosszabbodása, vagy egy esetleges rendezetlen kilépés. Ha az átmeneti időszakot lezáró kilépési megállapodás nem jön létre, ettől a naptól kezdve az áfa szempontjából az Egyesült Királyságot harmadik országként kell kezelni. Az ezen esetben felmerülő teendőket és adózási környezetet tekintjük át.
Írásunk első részében a termékértékesítés, -beszerzés, a szolgáltatásnyújtás, szolgáltatás igénybevétele, valamint a közösségiadószám-ellenőrzés főbb előírásait ismertettük. Most lássuk a Brexit egyéb, áfával kapcsolatos kérdéseit!
Kötelező pénzügyi képviselő
Az Áfa tv. jelenleg hatályos rendelkezései értelmében kötelező a pénzügyi képviselő megbízása a harmadik országbeli illetőségű adóalanyoknak, ha belföldön gazdasági céllal nem telepedtek le, de Magyarországon teljesített ügyleteikre tekintettel adófizetési kötelezettségük keletkezik. Tekintve, hogy az átmeneti időszakot követően az Egyesült Királyságot harmadik országként kell kezelni, a pénzügyi képviselő megbízása az Egyesült Királyságban gazdasági célú letelepedéssel (gazdasági célú letelepedés hiányában lakóhellyel vagy szokásos tartózkodási hellyel) bíró adóalanyok esetében kötelező lesz.
A fentiek alapján az egyesült királyságbeli cégek számára kötelező lesz magyar pénzügyi képviselő megbízása, ami az ezzel foglalkozó vállalkozások számára piaci rés lehet.
A HVG Adó 2020 különszámában szakértői kommentárokkal, példákkal és törvényekkel segítjük az eligazodást a többször módosított adózási jogszabályokban. |
Áfa-visszatéríttetés
Az átmeneti időszakban az a magyar adóalanyokra áthárított brit áfa a szokásos módon, az ELEKAFA nyomtatványon kérhető. A Magyarországon gazdasági célú letelepedéssel rendelkező adóalany által az Egyesült Királyságban megfizetett áfa visszatérítése iránti kérelmet az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény (Art.) XXII. fejezetében szabályozott módon, a magyar adóhatósághoz kell benyújtani.
Tekintve, hogy az átmeneti időszakban az Egyesült Királyság a többi tagállammal esik egy tekintet alá, a közösség más tagállamában megfizetett áfa az Egyesült Királyságban gazdasági céllal letelepedett adóalanynak – a vonatkozó feltételek fennállása esetén – visszajár, valamint a Közösség Egyesült Királyságtól eltérő más tagállamában gazdasági céllal letelepedett adóalany által az Egyesült Királyságban megfizetett áfa is visszajár a vonatkozó feltételek fennállása esetén.
A 2020-as változásokról szóló írásainkat itt találja! |
A hatályos EU-s szabályozás értelmében a tárgyévben felszámított áfa visszatéríttetését a tárgyévet követő év szeptember 30-áig lehet kérni. A kilépési megállapodás lerövidíti a visszatérítési kérelem benyújtásának határidejét az Egyesült Királyság/EU-27 vonatkozásában. A kilépési megállapodás értelmében így a belföldi adóalanyok részére az Egyesült Királyságban, illetve az egyesült királyságbeli adóalanyok részére belföldön felszámított áfa visszatéríttetésére vonatkozó, 2020-as évet érintő kérelmek benyújtásának határideje a fentiektől eltérően 2021. március 31.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja az áfa-visszatéríttetésre vonatkozó egyéb, valamint a külföldi utas számára adható áfa-visszatérítésre és a szűkített egyablakos ügyintézési rendszerre vonatkozó főbb előírásokat!
Hozzászólások (0)