hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Amiről hallgat az áfatörvény. Ilyen óvintézkedéseket tehet

  • dr. Kelemen László, TMC First Tanácsadó Kft.

Az áfatörvény csak a kártérítésről mondja ki, hogy nem ellenérték, és íg nem áfaköteles. Arról viszont hallgat, hogy minek kell minősíteni a kártalanítást. Az adóhatóság álláspontja sokszor attól függ, hogy az ügylet melyik oldalán áll az adóalany.

Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (áfatörvény) rendelkezése szerint (6. § (1) bekezdés) „Gazdasági tevékenység: valamely tevékenység üzletszerű, illetőleg tartós vagy rendszeres jelleggel történő folytatása, amennyiben az ellenérték elérésére irányul, vagy azt eredményezi, és annak végzése független formában történik.” 

Az ellenérték fogalmát a jogszabály az alábbi módon fogalmazza meg: „259. § E törvény alkalmazásában […] 6. ellenérték: bármilyen vagyoni előny, ideértve a meglévő követelés mérséklésére elismert vagyoni értéket is, de ide nem értve a kártérítést”.

Az áfatörvény nem határozza meg sem a kártérítés, sem a kártalanítás fogalmát, de azt fontos észrevennünk, hogy a jogszabály csak a kártérítésre tartalmaz utalást, a kártalanítás semmilyen formában nem jelenik meg benne. A törvény az ellenérték fogalmának rögzítésénél azt emeli ki, hogy a kártérítés nem lehet ellenérték. Szakmai véleményünk szerint egyébként ez szükségtelen kiemelés, hiszen a kártérítés természeténél fogva nem lehet ellenérték, nem egy adott tevékenységért, szolgáltatásért fizetett összeg, hanem egy jogellenesen okozott kár megtérítése. A problémát inkább abban látjuk, hogy mivel a jogszabály kiemelte a kártérítést, azzal azt a jogértelmezést sugalta, hogy a nem kártérítésként fizetett összeg (közvélekedés szerint: kártalanítás) áfaköteles ellenérték lenne, mert ha nem lenne ellenérték, akkor nyilvánvalóan a kártérítés mellett szerepelne az ellenérték fogalmának ismertetésénél. Ha pedig a jogalkotó törölné a kártérítésre való utalást az ellenérték fogalmából, úgy az lenne a jogalkalmazók első reakciója, hogy már a kártérítésre is áfát kellene fizetni.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja: mit mutat az adóellenőrzési gyakorlat, továbbá miként előzheti meg a kellemetlen jogkövetkezményeket!
A teljes cikkhez előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Csed új munkaviszony esetén

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Iparűzésiadó-előleg módosítása önellenőrzéssel

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink