adozona.hu
A nap kérdése: mik az átalányadózás értékhatárának átlépésével kapcsolatos teendők?
//adozona.hu/afa/A_nap_kerdese_mik_az_atalanyadozas_ertekhat_5RLSQE
A nap kérdése: mik az átalányadózás értékhatárának átlépésével kapcsolatos teendők?
Ha egy főfoglalkozású, áfás, átalányadózó egyéni vállalkozó átlépi az átalányadózásra jogosító éves bevételi értékhatárt, akkor ezzel összefüggésben mik a teendők? Amennyiben az értékhatár átlépése bekövetkezik, az adózó visszamenőlegesen elveszíti az átalányadózási státuszát? Hogyan szükséges ebben az esetben a járulékokat megosztani a két időszak között? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésekre.
A kérdés részletesen így hangzik: Főfoglalkozású, áfás, átalányadózó egyéni vállalkozó ügyfelünk várhatóan 2025. 07. 10-én átlépi az átalányadózásra jogosító éves bevételi értékhatárt. Ezzel összefüggésben szeretnénk érdeklődni az alábbi kérdésekkel kapcsolatban: 1.) Amennyiben az értékhatár átlépése bekövetkezik, az adózó 2025. 01. 01-jére visszamenőlegesen elveszíti az átalányadózási státuszát, és vállalkozói személyi jövedelemadó szerint fog adózni? Ebben az esetben helyes-e az az értelmezés, hogy 2027. 01. 01-jétől választhatja újra legkorábban az átalányadózást? 2.) Kérdésünk továbbá, hogy mi a teendő a 2025. 01-től 2025. 06-ig benyújtott 2558-as bevallásokkal? Azokat hibernálni szükséges, vagy egyéb teendő van velük? 3.) Az addig megfizetett adók és járulékok (szja, tb, szocho) költségként elszámolhatók a későbbi adómegállapítás során? 4.) Amennyiben a beadott 2558-as bevallásokat nem kell hibernáltatni, akkor 2025. 07. 01–2025. 07. 09. időszakra be kell nyújtani számára egy 2558-as bevallást, és 2025. 07.10–2025. 07. 31. időszakra pedig egy havi 2558-as bevallást? Hogyan szükséges ebben az esetben a járulékokat megosztani a két időszak között? 5.) Végül kérdésként merült fel, hogy 2024-ben vásárolt tárgyi eszközök esetén a 2025. évre eső értékcsökkenési leírás elszámolható-e a 2025. évi jövedelem meghatározása során?
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
1.) Igen, sajnos visszamenőlegesen veszíti el az átalányadózást, és legközelebb valóban csak 2027. január 1-jétől tudja alkalmazni ezen adózási módot majd.
2.) A már benyújtott 2558-as bevallások önellenőrzésére nincs szükség. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) álláspontja szerint ugyanis e tekintetben a vállalkozó egészen a bevételi határ átlépéséig átalányadózónak minősül, és a 2558-as bevallásokat is ilyen módon kell majd kitöltenie.
Az Adózóna további „A nap kérdése” című írásait itt olvashatja el. |
3.) Azok az adók melyek egyébként költségként elszámolhatók, természetesen visszamenőleg elszámolhatók költségként. Ez az egyéb kiadásokra, például anyag, bér stb. is igaz. A törvény úgy szól, hogy ez esetben a bevételi értékhatár meghaladásakor a Pénztárkönyv költség rovatait meg kell nyitni, és egy összegben a megfelelő költségoszlopokba be kell írni az átlépésig felmerült költségként elszámolható kiadásait a vállalkozónak.
4.) Igen, a NAV álláspontja szerint meg kell osztani a július hónapot a bevételi értékhatár meghaladásáig és az azt követő időszak szerint.
5.) Igen elszámolható az értékcsökkenés, de arra legyen figyelemmel, hogy az eszköz bekerülési értékéből a 2024-es átalányadózói időszakra jutó értékcsökkenést már elszámoltnak kell tekintenie, tehát azt utólag természetesen nem tudja elszámolni, de a 2025-ös évre jutó amortizációt igen.
Hozzászólások (0)