adozona.hu
A kör négyszögesítése vagy egy devizás ügylet áfája
//adozona.hu/afa/A_kor_negyszogesitese_vagy_egy_devizas_ugyl_ROPGPK
A kör négyszögesítése vagy egy devizás ügylet áfája
Csak első látásra tűnik bonyolultabbnak egy devizás ügylet forintosítása, adózása, mint a kör négyszögesítése. „Csak” az áfatörvény és a számviteli törvény szabályait kell jól alkalmaznia, ha devizás megállapodást köt. Hogy milyen árfolyamon bonyolódik az ügylet, az adót hogyan kell forintosítani, mi kerüljön a számlára, mikor és mit kell jelenteni a NAV-nak – minderről és még sok másról is szó lesz.
A nemzetközi gazdasági kapcsolatoknál tipikus, hogy az érintett felek az ügyletek ellenértékéről a forinttól eltérő külföldi fizetőeszközben állapodnak meg. Ilyenkor az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (továbbiakban: Áfa tv.) hatálya alá tartozó ügyleteknél a devizában meghatározott adóalapot forintosítani kell. Az adóalap (adó összeg) forintban való feltüntetésének jelentősége van mind a vevő, mind a megrendelő szempontjából, hiszen az utóbbi adóalany a levonási jogát az eladó által rá áthárított adó tekintetében gyakorolhatja. A levonható adót értelemszerűen szintén forintban kell szerepeltetni az adóbevallásban.
Devizás megállapodás akkor valósul meg, amikor az ügyleti szereplők közötti elszámolás alapja tisztán devizás érték. Ilyen megállapodás például, amikor egy könyvelő a szolgáltatásnyújtását napi 150 euróért kínálja. Az előzőekkel ellentétben valójában forintban történő megállapodásról van szó akkor, amikor a felek a szerződésükben ugyan devizában kötik ki az ellenértéket, azonban az adott devizanem mellett rögzítik annak forintban történő elszámolásához használt árfolyamot, tekintet nélkül a pénzügyi kiegyenlítés napján meghatározott árfolyamra. Ilyen lehet, amikor az könyvelő napi százötven euróban hirdeti meg a szolgáltatása ellenértékét, azonban kiköti, hogy a kiegyenlítés 320 euró/forint kötött árfolyamon történjen forintban.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből sokat megtudhat az alkalmazandó árfolyamról, forintosításról, előlegről, gyűjtőszámláról, fordított adózásról és számvitelről.
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)