Fontos tudnivalók az áfalevonási jogról III. rész – Az ügyletek

  • Gyüre Ferenc adótanácsadó

Többrészes írásunkban részletesen ismertetjük az általános forgalmi adó levonásával kapcsolatban felmerülő legfontosabb tudnivalókat. Cikksorozatunk első részében részleteztük az adólevonási jog gyakorlásának alapvető feltételeit, a második rész ismertette a számlára mint speciális okiratra vonatkozó előírásokat, jelen írásunkban pedig az ügylettípusokat, illetve az ezekhez kapcsolódó áfaszabályokat foglaljuk össze.

Az adólevonási jog feltétele az, hogy legyen áthárított általános forgalmiadó a számlán. Az ügyletek meghatározott fajtája azonban alapvetően befolyásolja, hogy lehet-e arra levonási jogot érvényesíteni vagy sem. Itt a következőkben egy sajátos logikával próbálom szemléltetni az ügyletekre vonatkozó szabályozást az áfatörvényben.

Cikksorozatunk első részét és második részét részét a szavakra kattintva éri el. Áfás kiadványcsomagunk 50 százalék kiadói kedvezménnyel itt vásárolható meg.

Az áfatörvényben háromfajta ügylettípust különböztetünk meg. Vannak a normál ügyletek (tipikus adásvétel termékre, szolgáltatásra), továbbá vannak az adómentes ügyletek (áfatörvény 85. § és 86. §), és végezetül megtalálhatók az adólevonási jog szempontjából speciális ügyletek (áfatörvény 124. § és 125. §).

A fenti bemutatás a belföldi teljesítési helyű ügyleteket mutatja. Természetesen vannak közösségi és közösségen kívüli ügyletek is, amelyekre vonatkozóan az a szabály, hogy ha az ügylet teljesült, akkor „be kell sorolni” úgy, mintha az belföldön teljesült volna, és a vonatkozó előírást alkalmazni rá.

OLVSSA TOVÁBB, hogy megtudja, a fent felsorolt ügylettípusoknál mikor lehet az áfát levonásba helyezni, illeve mikor nem!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
hirdetés
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kata választása szüneteltetés alatt

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink