Fontos tudnivalók az áfalevonási jogról II. rész – A számla

  • Gyüre Ferenc adótanácsadó

Többrészes írásunkban részletesen ismertetjük az általános forgalmi adó levonásával kapcsolatban felmerülő legfontosabb kérdéseket, tudnivalókat. Cikksorozatunk mostani részében a számlára, mint speciális okiratra vonatkozó előírásokat foglaljuk össze.

A számlák esetén lényeges kérdés, hogy azokat milyen adóalany fogadja be, vagy bocsátja ki. Más szabályok vonatkoznak az általános áfastátuszú adóalanyokra, mint a speciális jogállásúakra.

Előző cikkünkben részleteztük az adólevonási jog gyakorlásának alapvető feltételeit. Ahogy azt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal dokumentumai is megerősítik, a megfelelő számla elsődleges követelménye az adólevonási jog érvényesítésének.

A számla egy meghatározott adattartalmú speciális okirat. Tehát lényegében másodlagos szempont a számla formai megjelenése, mert ha a bizonylat tartalmazza a meghatározott adatokat, akkor az számlának minősül, akár digitális, akár fizikai megjelenéssel bír. A számla adattartalmára vonatkozó előírásokat az áfatörvény 169. paragrafusa rögzíti. A számlának – egyebek mellett – kötelezően tartalmaznia kell a számlára vonatkozó adatokat, az értékesítő személy azonosító adatait (név, cím, adószám), a vevő személy azonosító adatait, az ügyletre vonatkozó adatokat, valamint minden speciális előírást, amely a valós megfelelésre vonatkozik. Ilyen tipikusan például az, hogy fel kell tüntetni a számlán például, hogy az adóalany pénzforgalmi elszámolású, vagy hogy a használt ingóságokra vonatkozó szabályt alkalmazza. A számla kötelező adattartalma az általános forgalmi ad mértéke és összege, kivéve, ha annak feltüntetését az áfatörvény kizárja.

AJÁNLJUK FIGYELMÉBE következő webináriumunkat:
IFRS-változások: új standardok és módosítások – webinárium

A webinárium betekintést nyújt a nemzetközi pénzügyi beszámolási standardok (IFRS) közelgő változásaiba, különös tekintettel az IFRS 18 és 19, valamint a fenntarthatósági standardokra.

Számlát csak adóalany állíthat ki, ha egy beszerzésről csak bizonylat vagy szerződés áll rendelkezésre, akkor nem lehet az adólevonási joggal élni. A számlakiállítási kötelezettség szinte mindenre kiterjed, ide tartoznak az ingyenes ügyletek, a termék- és szolgáltatásértékesítések és -beszerzések, illetve az előleghez kapcsolódó mozgások. Ugyanakkor vannak speciális ügyletek, amelyekre nem terjed ki a számlaadási kötelezettség, vagy megfelelő számviteli bizonylattal is helyettesíthető a számla.

A számla kiállításának időpontjára vonatkozóan nincs egzakt megfogalmazás az áfatörvényben, csak utal rá a jogszabály. A számlát az ügylet áfatörvény szerinti teljesítéséig, de legfeljebb az attól számított észszerű határidőn belül ki kell állítani. A gyakorlatban ilyen jellegű kérdésekre a szakértők válasza egybehangzóan 8 nap szokott lenni. Speciális megítélés alá esik az előleg, amiről a kézhezvételig, jóváírásig kell a számlát kibocsátani.

A számlázás során az adóalanyok a legtöbbször a saját nevükben járnak el, de az áfatörvény megengedi, hogy a számlát meghatalmazás útján is kiállíthassák. Ez azt jelenti, hogy ha például „A” és „B” egymással üzletet kötnek, ahol a számlát „A”-nak kellene kiállítani, akkor egy megállapodás keretében „A” meghatalmazhatja „B”-t, hogy a nevében állítsa ki a számlát.

A számla mint adólevonásra jogosító okirat, háromféle formátumú lehet az áfatörvény alapján (a nyugta, a számviteli bizonylat nem számla). Van a klasszikus értelemben vett számla, valamint annak egyszerűsített verziója, az „egyszerűsített adattartalmú számla”, valamint a gyűjtőszámla. Ezen számlák áfalevonási jog szempontjából nem különböznek a klasszikus értelemben vett számlától.

Sokszor előfordul, hogy hiba csúszik a számlázásba, ekkor módosítani kell a számlát. A módosított számla az eredeti számlával egy tekintet alá esik. Adójogi és minden egyéb törvényi szempontból az alapszámlát és a módosító számlát együttesen kell kezelni, a kettő egymástól nem szétválasztható. A módosító számlának tartalmaznia kell annak a számlának a sorszámát (arra hivatkozást), amelyet módosítani kívánnak.

TEKINTSE MEG az eÁfa 2024: a digitális adózás új korszaka című webináriumunk videófelvételét!

A speciális jogállású adóalanyok azért speciálisak, mert az adólevonási lehetőség a tőlük befogadott, vagy az általuk befogadott számlák esetében módosul. Ezt úgy kell elképzelni, hogy az alanyi adómentes adóalanytól befogadott számlák esetén adólevonási jog nem gyakorolható, mert a számlázott összeg nem tartalmaz áthárított áfát. Egy alanyi adómentes adózó részére kiállított, és általa befogadott számlában áthárított áfára adólevonási jogot érvényesíteni nem lehet (mivel nem adóköteles bevételszerző tevékenységhez kapcsolódik a beszerzése). Egy pénzforgalmi elszámolást alkalmazó adóalany pedig nem gyakorolhat adólevonási jogot addig, ameddig a számlát ténylegesen ki nem egyenlítik.

Az ügyletek meghatározott fajtája alapvetően befolyásolja, hogy lehet-e arra levonási jogot érvényesíteni vagy sem. Cikksorozatunk következő részében ismertetjük az áfatörvény ügyletekre vonatkozó rendelkezéseit.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ingatlan-bérbeadás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink