hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ön bejelenti alkalmazottját? Drágán fizethet mulasztásáért!

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő
1

Akár egymillió forint bírságot is fizethet a munkáltató, ha elmulasztja bejelenteni alkalmazottját. Összefoglaltuk a bejelentésre vonatkozó határidőket és a késedelem következményeit.

A NAV nemrégiben feltette honlapjára az „Art. 16. § (4) bekezdés a) pontjában foglalt bejelentési kötelezettséget nem teljesítő adózók” frissített listáját. A közel ötezer munkáltatót tartalmazó felsorolás nyilván nem teljes, hiszen csak azokat tartalmazza, amelyeknél (akinél) feltárták a jogsértést. De ha csak ezt a számot vesszük alapul, akkor is sokakat érint a címben megfogalmazott kérdés, így talán nem haszontalan, ha néhány gondolatot szentelünk a bejelentéssel kapcsolatos előírásoknak, problémáknak.

A biztosított munkavállalók bejelentésének főszabályát tehát a már említett az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 16. § (4) a) pontjában találhatjuk. E szerint  a munkáltatónak, illetve kifizetőnek kötelessége az adóhatósághoz az általa foglalkoztatott biztosított meghatározott adatairól, illetve a biztosítási jogviszonyának kezdetéről, kódjáról, megszűnéséről, a biztosítás szünetelésének időtartamáról, a heti munkaidejéről, a FEOR-számáról adatokat szolgáltatni.

(Az egyéni vállalkozónak, a mezőgazdasági őstermelőnek, illetve az 1997. évi LXXX. (Tbj.) törvény 56/A szakasza alá tartozó magánszemélynek ugyanezt a bejelentést saját magáról kell megtennie.) 
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, mik a bejelentési határidők és mekkora bírsággal járhat a mulasztás!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Zsolt Ruszin

Ritka az, amikor a hivatal tényleg be nem jelentett alkalmazottat talál a helyszínen. Legutóbb 4780 cégről tette közzé a NAV, hogy ők be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztattak. Az adóhatóság a be nem jelentett alkalmazott fogalmát jóval tágabban kezeli (ezt a jogszabály módosításáig nem is kívánják megváltoztatni). Ide sorolják az eredeti időpontban, de hiba okán később érkeztetett, vagy némi csúszással bejelentett alkalmazottakat, sőt az alkalmi munkavállalók esetében akár 20 perces bejelentési késedelem is - az évekkel később lezajló vizsgálat során - az un. "be nem jelentett alkalmazott" kategóriájába kerül. A hivatal sajnos nem teszi közzé a módszertant, így a sajtót könnyen tévútra vezethette, ezért jelenhetett meg, például az, hogy a Cserpes Manufaktúra Kft "feketén dolgoztatott" és egy ellenőrzés során megbukott.

Miután nincs olyan cég, ahol ne lenne a múltban valamilyen mulasztás, tévedés az alkalmazottakkal kapcsolatos bejelentések során. Így a hivatal "győztesként" vonulhat le az ilyen ellenőrzésekről, és a céget bele is rakják szépen a listába. Aztán arról, hogyan került oda a hivatal hallgat, a módszertant pedig nem teszik közzé.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Családi adókedvezmény saját jogon

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Vagyonkezelő alapítvány

Pölöskei Pálné

adószakértő

Iparűzésiadó-előleg

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink