Fókuszban a megbízható adózók, az előnyöket ecseteli az NGM

  • adozona.hu

A 2025-ös év a vállalkozások éve, ezért fontos olyan minősítési rendszer fenntartása, amely a rendesen adózó, vagyis jogkövető vállalkozások számára érdemi kedvezményeket és előnyöket biztosít – emelte ki Gerlaki Bence államtitkár a Fenntartható Gazdaságfehéredésért Felelős Bizottság elnöke a testület mai ülésén a Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint. További cél a NAV-nál rendelkezésre álló adatvagyon minél hatékonyabban felhasználása egy még igazságosabb rendszer kialakítása érdekében.

A 2016-ban bevezetett adózói minősítés keretében elérhető megbízható adózói státusz megszerzése jelenleg is számos kézzelfogható és akár forintosítható gyakorlati előnnyel jár, ezért érdemes mindent megtenni a pozitív adóhatósági minősítés eléréséért.

A minősítés automatikus, tehát – eltérően a korábbi, minősített adózói körbe vagy a köztartozásmentes adózói adatbázisba történő felvételtől – nem kérelemre történik. A minősítés negyedévét követő hónap első napjától egy negyedéven keresztül érvényes, és a cégjegyzékbe bejegyzett, csoportos adóalanyokat, illetve az áfaregisztrált adózókat érinti.

A minősítési rendszer alapján egy adózó három kategóriába kerülhet:

1. általános adózó, a fennálló, általános szabályokkal,

2. megbízható adózó, az általánoshoz képest kedvezőbb szabályokkal,

3. kockázatos adózó, az általánoshoz képest szigorúbb szabályokkal.

A minősítés felülvizsgálatára negyedévente kerül sor, a Nemzeti Adó-és Vámhivatal (NAV) a besorolásról, illetve annak megváltozásáról elektronikus úton értesíti az adózókat. A minősítés a NAV Ügyfélportálon le is kérdezhető.

Aki megbízható adózó szeretne lenni, annak az alábbi együttes feltételeknek kell megfelelnie:

1. legalább 3 éve folyamatosan működik, vagy legalább 3 éve áfaregisztrált adóalany,

2. a tárgyévben és az azt megelőző 5 évben a terhére megállapított adóhiány nem haladta meg a tárgyévre megállapított adóteljesítményének 3 százalékát,

3. a tárgyévben és az azt megelőző 4 évben a NAV nem indított ellene végrehajtási eljárást,

4. a tárgyévben és az azt megelőző 5 évben nem állt, és nem áll csőd-, felszámolási, illetve kényszertörlési eljárás alatt,

5. nincs 500 000 forintot meghaladó nettó adótartozása,

6. a tárgyévben és az azt megelőző 5 évben nem állt, és nem áll adószámtörlés hatálya alatt,

7. a terhére kiszabott, a tárgyévet megelőző 2 évben esedékessé vált mulasztási bírság összege nem haladta meg a tárgyévre megállapított adóteljesítményének 1 százalékát,

8. nem kockázatos adózó,

9. a tárgyévre vonatkozó adóteljesítménye pozitív.

A megbízható adózói minősítés előnyei közül kiemelkedik az enyhébb adóbírság és mulasztási bírság. A megbízható adózóknál ugyanis a kiszabható adóbírság és mulasztási bírság az egyébként kiszabható felső határnak a felére csökken. Ugyancsak jelentős könnyebbség az adóhatósági ellenőrzések hosszát 180 napban maximáló kedvezmény, amelyet még a kapcsolódó vizsgálatokkal és a felettes szervek általi hosszabbítással sem léphet túl a NAV.

A likviditási nehézségeket is könnyebben vészelhetik át azok az adózók, amelyek pozitív státuszba kerülnek, hiszen az adóhatóság által nyilvántartott, maximum 3 millió forint tartozásra évente egy alkalommal automatikus pótlékmentes részletfizetést kaphatnak. Még jelentősebb az a kedvezmény, hogy a megbízható adózók áfakiutalás iránti kérelmét az adóhatóság 30, nyílt részvénytársaság esetében 20 napon belül teljesíti. A covidjárvány idején például a gyorsított áfa-visszatérítés a magyarországi vállalkozások számára jelentős segítséget jelentett, ugyanis az intézkedés hatására a cégek anyagi helyzete javul, és gyorsabban áramlott vissza a pénz a gazdaságba.

A megbízható adózók a hibáikat is más feltételekkel korrigálhatják: bejelentési, bevallási, adatszolgáltatási kötelezettség elmulasztása vagy hibás teljesítése esetén a megbízható adózót a NAV mulasztási bírság kiszabása nélkül, határidő kitűzésével szólítja fel a kötelezettség teljesítésére vagy a hiba javítására. Ez utóbbi alól – még az ő esetükben is – kivétel a foglalkoztatottak bejelentésének és az ekáerbejelentésnek az elmulasztása.

Ezzel szemben a kockázatos minősítés esetében a NAV fokozott figyelemmel kíséri az e körbe tartozó adózókat, és jóval szigorúbb szabályozás vonatkozik rájuk.

Megfigyelhető tendencia, hogy évről évre fokozatosan nőtt a megbízható adózók száma: míg a bevezetés évében kevesebb, mint 200 ezer vállalkozás tartozott ebbe a kategóriába, addig 2024-ben a számuk már meghaladta a 282 ezret. Ez annak is köszönhető, hogy az általános adózók közül sokan megbízható adózókká váltak, így az ő számuk ezzel párhuzamosan csökkent. A kockázatos adózók száma az évek során jelentősen nem változott, kevesebb mint 50 ezer vállalkozás tartozik ebbe a körbe.

Az adózói minősítés 2016-os bevezetése óta azonban az eltelt évek tapasztalatai alapján szükségessé vált az adózói minősítés feltételrendszerének felülvizsgálata, és annak az egyes adózói magatartásokhoz való hozzáigazítása. Ennek keretében a bizottság megvizsgálta a jelenlegi feltételrendszert és az esetleges új feltételek bevezetési lehetőségét. A bizottság célul tűzte ki, hogy a tranzakciószinten rendelkezésre álló adatvagyonra építve, az adóhatósági pozitív besorolás a jogkövető magatartást tovább erősítse.

Ennek érdekében a rendszert oly módon kell tovább fejleszteni, hogy az egyrészről az automatizált működés eredményeként mutassa meg az adózókra jellemző főbb tulajdonságokat jelző adatokat, amelyeket a vállalkozások akár meg is oszthatnak egymással. Másrészről a pozitív minősítéshez kapcsolt kedvezmények és előnyök kibővítésével vonzó lehetőséget jelentsen a jogkövető adózói „elit klub”-hoz tartozásra.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkáltató személyében bekövetkező változás

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Felmondási idő felének ledolgoztatása

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Sajátrezsis beruházás értelmezése

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink