hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ez a buktatója a készpénzes szerződéseknek

  • adozona.hu

Köthetők-e külön szerződések az egymással összefüggő tevékenységekre? – kérdezte olvasónk. A kérdés az adózás rendjéről szóló törvény készpénzes fizetésre vonatkozó korlátozása miatt merült fel. dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó szakértőnk válaszolt.

„Egyéni vállalkozó a következő munkákat végezte el: légkondicionáló bontása, felújítása és gépészeti szerelése. A következő kérdésem lenne: ezekre a munkákra egy szerződés köthető, vagy jogilag külön szerződésekben kell őket rögzíteni? A számlázás [az Art 38. § (3a)] bekezdése miatt vetődött fel. Készpénzzel történt a kifizetés” – részletezte kérdését olvasónk.

Az adózás rendjéről szóló törvény (Art.) hivatkozott paragrafusa szerint a pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózó adóköteles tevékenysége keretében más, pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózónak a vele vagy más jogalannyal kötött szerződés alapján, az abban meghatározott szolgáltatás vagy termékértékesítés – általános forgalmi adó felszámítása esetén az általános forgalmi adóval növelt –ellenértékeként, szerződésenként egy naptári hónapban legfeljebb 1,5 millió forint összegben teljesíthet készpénzszolgáltatást.

Ehhez hozzá kell olvasni az Art. 38. § (3b) bekezdésében foglalt rendelkezést is, amely annak kíván akadályt állítani, hogy az adóalanyok a fenti korlát megkerülése érdekében az ügyleteiket több szerződésre bontsák. Ezen szabály ugyanis lehetővé teszi az adóhatóság számára, hogy megvizsgálva az adózó által teljesített szerződéseket, megállapítsa, hogy azok – a felekre, tartalmukra, tárgyukra tekintettel – ténylegesen egy szerződésnek minősülnek. Amennyiben a fenti készpénzfizetési korlátot az ilyen módon "összevont" szerződések kapcsán megsérti az adóalany, úgy a NAV alkalmazza az Art. 172. § (20f) bekezdésében rögzített szankciót.

Eszerint, ha a pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózó a készpénzes fizetési korlátot figyelmen kívül hagyja, akkor a készpénzszolgáltatásnak az 1,5 millió forintot meghaladó része után 20 százalék mértékű mulasztási bírságot fizet. Ugyanezzel a szankcióval sújthatja az adóhatóság a szerződő partnert is, ha elfogadja a szabálytalan kifizetést.

Mindezek mellett ugyan az adózónak kedvezőbb, ha több szerződés születik, azonban számolni kell az Art. 38. § (3b) bekezdésében írt rendelkezésekkel. Teljes körű választ kizárólag a dokumentációk áttanulmányozása után lehetne adni – szögezte le szakértőnk.

FIGYELEM! Tb-konferencia 2015.01.21-én, gyakorlati kérdésekkel, szakértői válaszokkal!
http://konferencia.hvg.hu/hvg-tb-konferencia.html

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink