adozona.hu
Amit minden egyéni vállalkozónak tudnia kell
//adozona.hu/adozas_rendje/Amit_minden_egyeni_vallalkozonak_tudnia_kel_3PO1GN
Amit minden egyéni vállalkozónak tudnia kell
Egyéni vállalkozó végezheti-e ugyanazt a tevékenységet megbízási jogviszonyban is? A kérdésre Sinka Júlia szakértőnk válaszol.
Olvasónk egyéni vállalkozó, tevékenységi köre szakmai képzési célú felnőttképzés, oktatás. Tapasztalatai szerint az oktatási intézmények többsége elfogadja a számlát, de vannak olyanok, akik ragaszkodnak a megbízási szerződéshez. Így viszont ugyanazt a tevékenységet végezné egyéni vállalkozóként és megbízottként is.
A Polgári törvénykönyv - amely a megbízási szerződés jogi kereteit rögzíti – nem tartalmaz olyan kikötést, hogy megbízási szerződés nem köthető olyan magánszeméllyel, aki egyéni vállalkozóként (is) tevékenykedik. Ugyanakkor, az adózás rendjéről szóló törvény előírásai alapján, főszabály szerint rendszeres gazdasági tevékenységet csak adószámmal rendelkező adózó folytathat. Az adószám megszerzése érdekében az adózót bejelentési (bejelentkezési) kötelezettség terheli. Az adóhatóság a ’T101 számú adatlapon tett bejelentés alapján (2013-ban 13T101) az adószámot megképzi és az adózót nyilvántartásba veszi.
Amennyiben a magánszemélynek már van adószáma – jelen esetben egyéni vállalkozóként – úgy az adóhatóság nem ad másikat a meglévő mellé vagy helyett. A kérdésben a 13T101E jelű lapon kell(ene) bejelentenie – az egyéni vállalkozói adószámára hivatkozva – azokat az új tevékenységeket, amelyeket nem bejegyzett egyéni vállalkozóként (hanem attól függetlenül, de önálló tevékenységként) folytat /bejelentőlap 5. rovat/). Ilyen eset lehetne például, ha a magánszemély ingatlan bérbeadással is foglalkozna, de azt nem vállalkozói minőségében tenné.
Fontos szabály azonban az, hogy a bejegyzett egyéni vállalkozóként végzett, az okmányiroda útján már bejelentett tevékenységeit nem tüntetheti fel új, nem egyéni vállalkozóként végzett tevékenységként.
Abban az esetben, ha az egyéni vállalkozóként is működő magánszemélynek rendszeresen, megbízási jogviszonyból is származik jövedelme, akkor azt a fentiek szerint be kell jelenteni. Viszont a bejelentést nem fogadhatja el a hatóság olyan tevékenységre, amely már egyéni vállalkozói minőségében is a tevékenységi körébe tartozik. A bejelentés elmulasztásával pedig (magánszemély esetében 200 ezer forintig, vállalkozóként 500 ezer forintig) szankcionálható mulasztást követ el.
Amennyiben azon intézményeknek, amelyek nem hajlandóak az Ön számláját befogadni (azaz vállalkozói szerződést kötni), hanem ragaszkodnak az eseti megbízási szerződésekhez, Ön rendszeresen (évente egy-két, rövid időtartamú időszaknál gyakrabban dolgozik), akkor a fentebb részletezett bejelentésre szükség lenne – amit ugye a hatóság nem fogadhat el ugyanarra a tevékenységre, mint az egyéni vállalkozói tevékenysége.
Ha a szóban forgó intézményeknek rendszeres munkát végez, akkor azt vagy egyéni vállalkozóként teszi, vagy szabálytalanul (ez utóbbi egyik félnek sem ajánlott).
Hozzászólások (1)
Nagyon hasznos, érthető, jól használható összefoglalás volt. Köszönjük!