hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Reklámadó: lehet, hogy a cégének is fizetnie kell! Itt vannak a részletek!

  • Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló

Miközben bővíti a legújabb külön teherre kötelezettek körét és az adó alapját a reklámadóról szóló törvény, csapdahelyzetbe szorítja azokat is, akiknek egyelőre nulla forint az adójuk. Bevallást ugyanis nekik is kell készíteniük, ami a jövőre nézve lehet „terhelő”.

2014. június 17-én jelent meg a Magyar Közlönyben a reklámadóról szóló 2014. évi XXII. törvény. Különös jogi megoldást találunk a közben július 4-én az Országgyűlés által elfogadott ugyanolyan tárgyú törvényben, ami kissé hasonlít a népmese körülményeire, nevezetesen arra, hogy egyszerre vigyen is ajándékot, meg nem is az ajándékozó, azaz a törvény nyelvén fogalmazva legyen is, meg ne is hatályos törvény. Arról van szó ugyanis, hogy az aláírás előtt álló törvény kimondja: nem lép hatályba a korábban már megjelent reklámadó törvény 8. §-a. Ez pedig pontosan arról szól, hogy a kihirdetést követő 31. napon lép hatályba a 2014. évi XXII. törvény, azaz július 18-án. Ebből adódóan, ha az új törvény megjelenik eddig, akkor elmondható, hogy volt is a közlönyben törvény a reklámadóról, meg nem is. Ehhez hasonlóra talán a nyolcvanas években volt példa, igaz, akkor alacsonyabb szintű jogszabályt kellett hiányosságok miatt gyors rendeletalkotással idő előtt korrigálni. 

Miben is különbözik elődjétől a kihirdetésre váró új törvény? A korábban elfogadotthoz képest jelentősen szigorítja, illetve tágítja a kötelezettségeket. Az adóalanyok körét egyrészt kiterjeszti a reklám megrendelőjére is, és ezzel bezárul a kör, hiszen vagy a megrendelő, vagy a reklám közzétevője lesz az adó alanya. Az új törvényben a reklámadó alanya minden megrendelő, kivéve a személyi jövedelemadó törvény szerint egyéni vállalkozónak nem minősülő magánszemélyt. A korábbi értelmezési viták alapján a szakértők úgy vélik, hogy a kivételi körbe a magánszemélyek politikai reklámja értendő, bár ez tételesen sehol, az indoklásban sem szerepel.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja: pontosan kire, mire terjed ki az új adó!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Új lakás bérbeadása, értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Területfoglalási díj, fordított áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Tervezési szolgáltatás, fordított áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink