Fogyasztásból és különadókból épül továbbra is a 2026-os költségvetés – stabil, de kockázatos pálya?

  • adozona.hu

A Niveus Consulting Group kommentárt tett közzé a 2026-os benyújtott költségvetéshez. A Kormány a 2026-os költségvetés tervezetét május 6-án nyújtotta be. A Niveus elemzése szerint a korai beterjesztésen túl a büdzsé fő üzenete, hogy továbbra is jelentős mértékben a belső fogyasztásra és a szektorális különadókra épít – ez fenntartja a bevételi stabilitást, de a gazdasági növekedés mértéke és fenntarthatósága szempontjából kérdéseket vet fel. Az energiaágazat befizetéseinek jelentős csökkenése mellett a kisvállalati adóból (kiva) tervezett bevételnövekedés a szembetűnő a jövő évre – olvasható a Niveus közleményében.

Fogyasztási adók: kisebb növekedés, de továbbra is kiemelt szerep

A költségvetés 2026-ban több mint 600 milliárd forintos növekményt vár a fogyasztási típusú adókból – a regisztrációs adó kivételével minden tételben emelkedésre számít, bár százalékosan kisebb mértékben, mint az előző években. A tervezet szerint az ezekből származó bevételek elérik a 11 592 milliárd forintot, ami az összes bevétel közel egyharmadát jelenti.

Különadók: tartós szerkezeti elemként maradnak velünk

A különadók továbbra is meghatározó részét képezik a költségvetésnek. 2026-ban ezek összesített értéke a GDP több mint 2 százalékát teszi ki. Kiemelkedő tétel a kiskereskedelmi adó és a bankadó növekedése. A korábban megszüntetett adónemek – például a gyógyszeradó vagy a légitársasági különadó – viszont nem térnek vissza.

Kiva és áfa: optimista várakozások

A kiva esetében a belépési korlátok emelése miatt közel 18 százalékos növekedéssel számol a tervezet. Az általános forgalmi adó (áfa) bevételei 6 százalékkal emelkedhetnek, amit a háztartási fogyasztás közel 4,4 százalékos növekedése támaszthat alá. Ugyanakkor a Költségvetési Tanács figyelmeztet, hogy a prognózis érzékeny a 2025-ös makrogazdasági folyamatokra – különösen, ha azok a vártnál kedvezőtlenebben alakulnak.

Sávosan alakuló személyijövedelemadó- és járulékbevételek

A személyijövedelemadó-bevételek 2026-ban némileg csökkenhetnek, főként az anyák adómentességének hatására – még a minimálbér emelése ellenére is. Ezzel szemben a járulékbevételek és a szociális hozzájárulási adó 9 százalékos növekedése közel 750 milliárd forint többletet jelenthet, ami a költségvetés egyik legnagyobb növekménye.

További adónemek és kiadási szerkezet

Jelentős marad a pénzügyi tranzakciós illeték, amely már a hatodik legnagyobb adónem. A regisztrációs adóból származó bevétel viszont 14 százalékkal csökkenhet. A lakossági illetékek 16 százalékkal emelkedhetnek, amit az ingatlanpiac élénkülése és az inflációkövető gépjárműátírási díjak indokolhatnak.

Honvédelem és rezsivédelem: továbbra is prioritás

A kormány 2026-ban a GDP 2 százalékát fordítaná honvédelemre, ezzel ez a tétel meghaladja a 2000 milliárd forintot. A rezsivédelem kiadásai is velünk maradnak – ezek a területek továbbra is kiemelt szerepet kapnak a kiadási oldalon.

A költségvetés stabil bevételi alapokra épül, de a magas fogyasztási és szektorális adóterhek strukturális kockázatokat hordoznak: „A tervezett bevételek jelentős része nem ciklussemleges, így egy gyengébb makrogazdasági év gyorsan átrendezheti a pénzügyi mozgásteret.” – állapította meg Bagdi Lajos, a Niveus partnere.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Igazolt távollét

Dócziné Szabó Nikoletta

munkajogi és bérszámfejtési szakértő

NEXON

Vállalkozás egyetem mellett

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Egyszerűsített végelszámolás megismétlése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink